Yatırımcılar Neden Başarısız Olur? Başarıya Nasıl Ulaşılır?
GenelKripto Paralar

Yatırımcılar Neden Başarısız Olur ?

Yatırımcılar Neden Başarısız Olur? Başarıya Nasıl Ulaşılır? Kripto ya da borsada yatırım yapmak isteyen bütün yatırımcıların hayali kazanmaktır. Yatırımcılar en az para ile girip hiç kaybetmeden en yüksek parayı kazanmak isterler. Ancak kimi zaman kişisel özellikler kimi zamansa bilgi ve deneyim eksikliği yatırımcıların başarısız olmasına neden olur.
Piyasalarda özellikle ilk kez yatırım deneyimi edinenler pek çok zorlukla karşılaşırlar. Başarılı bir yatırımcı olmak içinse bazı sorumlulukları yerine getirmek gerekmektedir. Bu yazımızda yatırımcıların kripto yatırımında ve diğer yatırımlarda neden başarısız olduklarını inceliyoruz. Bu detaylar, aynı zamanda başarıya dair yol gösterici olacaktır.

Yatırımcılar Neden Başarısız Olur ?

Öncelikle yatırım yapmak kolay bir iş değildir. Her ne kadar kimi zaman irade dışı nedenler başarısızlığa yol açabilse de çoğu zaman yatırımcının kişisel hataları başarısızlık sebebi olur.

Yatırımların plansız yapılması, tamamen günlük veri, yorum ve analizlere bakılarak strateji belirlemesi yapılan temel hatalardandır. Kesinlikle yatırımcılar piyasada nelerle karışılacaklarını önceden kestiremeyebilirler. Ancak iyi bir analizle öngörü becerilerini geliştirebilirler. Fiyatların nasıl seyredeceğini az çok tahmin edebilirler. Bu da tecrübeli yatırımcıların yapabileceği bir şeydir.

Kripto ya da diğer ticaret türlerinde hiçbir yatırıma ani karar verilmemelidir. İnsan içgüdüleri duygusallık barındırır. Oysa piyasalarda duygusallığa kesinlikle yer yoktur. Duygusallığa bir de para kazanma hırsı eklendiği taktirde hatalar artarda gelir.

Öncelikler arasında bir diğeri piyasalara giriş amacıdır. Eğer giriş amacınızı doğru belirlemezseniz büyük bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir yatırım planı oluşturmalısınız ve bunun için en temel faktörler işlem eğilimi, para yönetimi ve psikolojidir. Bu üç unsurun birlikte yer almaması başarısızlığa davetiye çıkarır.

Büyük Yatırımcılar Nasıl Başarılı Oluyor?

Finans piyasalarında başarısız yatırımcılara bakıldığında pek çoğunun plansız yola çıktığı görülür. Gelişigüzel hareket etmektedirler. Oysa başarılı yatırımcıların bir planı vardır.
Gerek kripto ticareti gerekse diğer yatırım araçlarıyla başarıya ulaşan yatırımcıların ortak özelliklerine baktığımızda şunları görüyoruz:
Görev ve sorumlulukların farkında olmak: Hiçbir yerde olmadığı gibi finans piyasasında da emeksiz kazanç olmaz. Bunun için görev ve sorumlulukların farkında olmak gerekir. Yatırımın seyrini etkileyebilecek her türlü sosyal, siyasi ve ekonomik durum dikkate alınmalıdır.

İş analizi gerçekleştirmek: Piyasalarda yatırım yaparken şansa yer verilmez. Şans oyunu oynar gibi yatırımcı olunmaz. İşin temeli kavranmalı, bilgi edinilmeli ve deneyim sahibi olunmalıdır. Yatırım araçlarının, piyasanın nelerden etkilenip nasıl yön belirlediği az çok bilinmelidir.
Duygulara hakim olmak: Piyasalarda aşırı heyecanlı ya da aşırı karamsar olmak kazanç değil, kayıp getirir. Stresli bir iş olması nedeniyle cesaret, özgüven ve sabır gerektirir. Kazanmak ve kaybetmek yatırımcıların karşında hep var olan seçeneklerdir.
Özgüvenli olmak: Büyük yatırımcılar yıllar içinde tecrübe kazanır. Bu yüzden de özgüvenlidirler. Aşırıya kaçmadığı sayede özgüven sayesinde daha realist adımlar atılabilir.
Hatalardan ders almak: Başarılı bir yatırımcının olmazsa olmazlarından birisi hatalardan ders çıkarmaktır. Her yatırımdan bir ders çıkarılarak tecrübe kazanılır.
Makul düzeyde risk almak: Çok fazla risk almak delilik olsa da havayı koklayarak makul düzeyde risk almak başarıya götürebilir.

Başarıya Ulaştıracak Bir Yatırım Planı Nasıl Yapılmalı?

Kripto piyasalarında yatırım yaparken öncelikle şunu bilmelisiniz ki; milyonlarca insan kazananlar tarafında yer alıyor. Bu yüzden siz de olabilirsiniz. Bunun için kendinize uygun bir yol çizmelisiniz. Söylentilere ve çevrenizde olup bitenlere aldırmadan, kendi stratejinizi geliştirmelisiniz.
Yatırım araçlarını tanımalı ve bilmediğiniz araca yatırım yapmamalısınız. Çünkü her yatırım aracının etkilendiği iç ve dış faktörler farklıdır.
Piyasaların seyrini takip etmeli, sabırlı olmalı ve aracı kurumunuzu iyi seçmelidir.

Seçeceğiniz kurumun eğitim, danışmanlık gibi destekleri yanında hangi yatırım araçlarına sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir