THY Bilançosu Ne Durumda?
Hisse Senetleri

THY Bilançosu Ne Durumda?

Büyük bir şirkete uzaktan baktığımızda genellikle marka değerini görürüz. Türk Hava Yolları şirketine baktığımızda da ilk olarak kocaman uçakları görebiliriz. Onlarca metre uzunluğunda kocaman uçaklar gözümüzün önüne gelebilir. Bu marka değeri hakikaten çok önemlidir.

Marka, firmaların geleceğini şekillendirir. Ancak yalnızca marka değeri ile firmalar geleceğe kendilerini taşımazlar. Şirketlerin bilançolarını da görmek gerekir. Hatta firmaların en önemli noktaları bilançoları olmaktadır. Bu nedenle, THY şirketi incelenirken THY’nin bilançosuna bakmak gerekir.

Bilançolara Nereden Bakılır?

Halka açık şirketler, halkı daima bilgilendirmek zorundadır. Bunu da KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) aracılığıyla yaparlar. “THY ne durumda?” diye düşünüyor musunuz? Türk Hava Yolları bilançosu nasıl diye bakmak isteyen bireyler KAP aracılığıyla bütün verileri inceleyebilir.

THY Bilançosu Nasıl Görünüyor?

2020 yılında başlayan pandemi, ülkeler arası yolculuklara sınırlama getirdi. İnsanların ulaşımını sağlayan en hızlı sektör olan havayolları haliyle durumdan etkilendi. İnsanlar, evlerine kapanırken seyahatler sınırlandı.

Süreç yaşanırken Havayolu şirketi hisse senetleri düşüş yaşadı. Çünkü, işleri durgunlaştı. Uçakların birçoğu çalışmadı. Aynı zamanda, sektörün büyük bir kısmının borçla çalıştığını biliyoruz. Aslında çalışarak borcunu ödemesi gereken firmalar büyük sıkıntılar yaşadı.

Bu durum göz önüne alınınca, geçmiş yıllarda ortaya çıkan bilançolardan çok daha farklı bir sonuç alınacağını söyleyebiliriz. Bilanço analizini son derece titiz biçimde incelemek günler sürebilir.

Bu yazıda daha çok genel bir tablo sunmak doğru olabilir. Durumun iç açıcı olmadığı gerçeğini hepimiz biliyoruz. THY bilançosu, diğer havayolu şirketlerinin sahip olduğu bilançolara benzer bir görüntü çizecektir.

Sonuç olarak, pek parlak sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Buna hazırlıklı olmak çok mantıklı bir durumdur. Pandeminin gidişatına göre bilançonun görünümü değişebilir. .

KAP’a girip gerekli bilgileri önümüze aldığımız zaman bilançolar karışık görünebilir. Bilanço okumak konusu da başlı başına bir uzmanlık alanıdır. THY bilançosu genel olarak pek parlak görünmemektir.

THY bilançosuna genel bir göz gezdirince şirketin gelirlerinin düştüğünü rahatlıkla görüyoruz. Gözümüzün önünde beliren tabloda negatif durumlar ön plana çıkmaktadır. Hisse Başına kâr durumunu incelediğimizde kayıpla karşılaşmaktayız.

Toplam olarak baktığımızda THY kâr etmiyor. Bu durumda, THY hissesi de kaybettiriyor. Ortada herhangi bir kâr durumu olmadığı için temettü beklentisine de girilmemesi doğru seçenek olacaktır.

THY, son yıllarda temettü kazancı tercih edilmeyebilir. Çünkü, şirket kâr etmiyor. Elbette, bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir. Ancak şimdilik durum parlak görünmemektedir.

Türk Hava Yolları, ülkemizin sahip olduğu ve dünya çapında bilinen çok önemli bir markadır. Bu markanın, sürdürülebilmesi için THY onlarca organizasyona sponsor olmaktadır.  Bu açıdan baktığımızda da giderlerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Bunlara ek olarak havacılık sektörünün genel maliyetlerinin yüksek olduğunu biliyoruz.

Parlak bir senaryonun olmadığını görüyoruz. Yine de geleceğin neler getireceğini tam olarak bilmediğimiz için kesin olarak konuşmak doğru olmayabilir.  Temennimiz THY bilançosunun görünümünün pozitif olduğu günleri görmekten yanadır. Yalnızca şimdilik negatif bir görüntüye sahip olduğunu belirtmeliyiz.

 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir