Tesla'nın 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Alması Gayet Normal
Kripto Paralar

Tesla’nın 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Alması Gayet Normal

Dün 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımından sonra Tesla‘nın en büyük yatırımcılarından biri, şirketin varlığı satın alma kararının arkasındaki mantığı anlamadığını, ancak şaşırmadığını söyledi.

Amerikalı bir yatırım fonu yöneticisi ve Tesla’nın büyük hissedarlarından biri olan Ronald Stephen Baron, Tesla’nın son Bitcoin satın alması onu şaşırtmasa da, yine de satın almanın ardındaki olası nedeni araştırmak istediğini açıkça belirtti.

CNBC’nin Pazartesi günü yaptığı bir habere göre Baron, Tesla CEO’su Elon Musk‘un bitcoin ile ilgili yaptığı son yorumların kendisine satın alma konusunda ipuçları verdiğini ve bu nedenle dün yapılan açıklamanın sürpriz olmadığını söyledi.

Musk, birçok tweetinde sık sık Bitcoin ve meme coin, DOGE hakkında konuşuyor ve bu kripto varlıklarının fiyatlarını artırıyor.

Pazartesi günü, Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığı ve elektrikli otomobil şirketinin potansiyel olarak ürünleri için BTC ödemelerini kabul edebileceğine dair haberler ortaya çıktı. Duyurunun ardından, Bitcoin fiyatta ani bir artış gördü ve 44.500 $ ‘ın üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tesla neden Bitcoin aldı?

Baron, satın almanın sadece anlık bir karar olduğuna ikna olmadı ve herhangi bir karar vermeden önce satın alma nedenini kesinlikle öğreneceğini söyledi.  Ve şöyle söyledi:

“Tesla’nın bitcoin satın almasıyla ilgili çok düşündüğünden eminim ve mantığını öğrenmek için sabırsızlanıyorum.”

Milyarder yatırımcı firması Baron Capital, Tesla’nın en büyük ve uzun süredir yatırımcılarından biridir ve Baron’un kendisi de güçlü bir Tesla destekçisidir. Geçen Haziran ayında Tesla’nın hisselerinin 10 kattan fazla artabileceğini tahmin etmişti.

Tahminine göre, hisseler fırladı ve şirket kazançların neredeyse yarısını sekiz ay içinde biriktirdi.

Baron ayrıca, bitcoin’in muazzam fiyat artışını birkaç kurumsal yatırımcı ve en iyi halka açık figürlerin artan ilgisine bağladı. Örneğin, popüler fon yöneticisi Paul Tudor Jones, Bitcoin’in enflasyona karşı güçlü bir önlem olduğuna inandığını söyledi.

Baron, bu büyük kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan hareketlerin, Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesi için açık bir haberciler olarak hizmet ettiğine dikkat çekti.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir