Tesla, çalışanına yazılım kodunu çaldığı iddiasıyla dava açtı
Küresel

Tesla, çalışanına yazılım kodunu çaldığı iddiasıyla dava açtı

Tesla, eski bir çalışanı ve yazılım mühendisine ticari sır hırsızlığı ve sözleşmenin ihlali iddiasıyla dava açıyor. 

Tesla markasının şuan bile bir çok çalışanıyla ticari sır hırsızlığından dolayı davası devam etmekte. Bu davalara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bu davada ise Alex Khatilov isimli bir çalışanının otomobillerin üretimi ve de satışlarıyla ilgili geliştirdikleri çoğu işlemlerin otomatik bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yazılımın çalınmasıyla suçluyor. Ek olarak da güvenlik ekiplerine yakalanacağı zaman tüm kanıtları silmekle de suçlanıyor.

Alex Khatilov Tesla’nın Çevre sağlığı ile ilgili çalışan ekipte yer almak için işe alınmıştı. Bu konuda çeşitli yazılımlar geliştirmekteydiler. Tesla’da çalışmaya başladıktan bir kaç gün sonra bu hırsızlığın olduğunu iddia eden Tesla, Khatilov’ın bu bilgileri Dropbox hesabına aktardığını iddia etti.  Bu bilgilerde ise komut dosyaları ise Phyton dilinde yazılmış bir yazılım bulunmakta.

Tesla, çalışanına yazılım kodunu çaldığı iddiasıyla dava açtı

Bu çalındığını iddia eden bilgilerin Tesla için çok önemli olduğu söyleniyor. Çünkü rakipleri bu bilgileri ele geçirirse Tesla’nın getirdiği bir çok yeniliği onlarda kopyalayabilir.

BU DAVA TESLA’NIN İLK DAVASI DEĞİL

En başta da belirttiğimiz gibi bu Tesla’nın ilk davası değil. 2018 yılının son çeyreğinde bir çalışanına dava açmıştı. Bu dava ise Otopilot kaynak kodlarını kendi cihazına kopyalandığı iddia edilmişti. 2 yıldır bu dava hala devam etmekte.

Bu yeni davada çalınan bilgiler için ise Tesla 200 insandan fazla ve yıllarca süren bir geliştirme olduğunu söylüyor. Olaya bu açıdan bakıldığında ise oldukça önemli bilgiler olduğunu anlamak hiç zor değil.

Alex Khatilov yanlışlıkla oldu dedi

Bu çalışan ise Tesla’nın kendisine açtığı davadan haberdar bile değildi. Bir gazetenin ona ulaşması bu konu hakkında sorular sormasıyla haberdar olmuş.

Alex Khatilov ise bu iddiaları kabul etmiyor. Bilgisayarına kendi bilgilerini kopyalarken bir anda bu bilgilerin Dropbox’a kaydedildiğini söylüyor. Kendisinin böyle bir şey yapmadığını bir anda Dropbox’a kayıt edilince oda anlam veremediğini söyledi.

Tesla markasının bu gibi konularla başları oldukça kalabalık. Tesla’nın bu tarz davaları hala devam ediyor ne bu ilk dava ne de son dava olacak gibi gözükmekte. Şirketin bu kadar çok davadan ve bu olaylardan sonra daha çok önlem almalarının gerektiğini anlamış olmalılar.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Küresel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir