Stabilcoin nedir? Neden Stabilcoin tercih etmelisiniz?
Kripto Paralar

Stabilcoin nedir? Neden Stabilcoin tercih etmelisiniz?

İlk stabilcoin 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, stabilcoin endüstrisi yenilik ve ilgi ile patladı – gittikçe daha fazla insan sabit bir değere sahip varlıkların sağladığı benzersiz yetenekleri fark etmeye başladıkça. 

2021’de, stabilcoin alım satım hacimleri ve kullanım istatistikleri, kripto para biriminde ödeme yapmanın varsayılan yolu olmaya devam ederken, bu büyüme yalnızca hızlandı. 

Burada, günümüzün en popüler stabilcoin trendlerinden bazılarına bir göz atıyoruz ve stabilcoinlerin neden önümüzdeki aylarda ve yıllarda meteorik büyümesini sürdürme olasılığının yüksek olduğunu inceliyoruz. 

Stabilcoinler ile gelir elde edin

Adından da anlaşılacağı gibi, stabilcoinler sabit bir değeri korumak için tasarlanmıştır, yani dalgalanmaya direnmek için tasarlanmıştır. 

Tether (USDT) ve TrueUSD (TUSD) gibi ilk nesil stabilcoinlerle, kullanıcılar oynaklıktan çıkıp portföylerinin değerini çok fazla zorlanmadan koruyabildiler. Bu, artık piyasadan tamamen çıkmadan kazançlarını fiyat’a çevirerek kazançlarını kilitlemenin bir yolu olan yatırımcılar için bir nimet getirdi. 

Bununla birlikte, bunun büyük bir dezavantajı da var: Stabilcoin sahibi kullanıcılar, Bitcoin (BTC) veya Polkadot (DOT) gibi değişken kripto para birimlerine sahip olsalardı, elde edebilecekleri potansiyel kazançları da kaçırıyorlar.

USD’ye sabitlenmiş CHIP stabilcoin gibi daha yeni stabilcoin çözümlerinin ortaya çıkmasıyla, kullanıcılar artık tüm değişken pozisyonlarından çıkmış olsalar bile kar kazanmaya devam edebilirler. 

Getiri sağlamak için getiri çiftlikleri veya borç verme platformları gibi harici protokoller gerektiren diğer stabilcoinlerin aksine, CHIP stabilcoin üreten kullanıcılar otomatik olarak önyükleme için getiri oluşturan bir token alırlar – yBXTB olarak bilinir. Bu yBXTB’ye sahip olan kullanıcılar, CHIP işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır ve esasen sadece CHIP basmak için daha fazla stabilcoin kazanır. 

Sonuç olarak, kullanıcılar hem oynaklıktan çıkıp hem de ilk kez güçlü bir getiri elde edebilirler, bu da neredeyse kesinlikle yeni bir DeFi trendi olan getiri getiren stabilcoinlerin başlangıcını işaret eder.

Stabilcoin nedir

Değişken fiyatlar

Son altı ayda, çoğu büyük kripto para biriminin oynaklığı tavan yaptı ve Bitcoin (BTC) bu süre zarfında 30 günlük oynaklığın% 2.69’dan neredeyse% 4.3’e yükseldiğini gördü.

Spekülatörler için bu, birçok yetkin salınım ve günlük yatırımcıların bu zamanda mükemmel karlar elde etmesiyle birlikte inanılmaz ticaret fırsatlarını da beraberinde getirdi. 

Ancak çoğu kripto para birimi aslında yalnızca spekülatif araçlar olarak tasarlanmamıştır – ödeme yapmak ve işlem yapmak için kullanılan alternatif para birimi sistemleri olarak tasarlanmıştır. 

Dalgalanma yatırımcılar için arzu edilen bir özellik olsa da, piyasanın akması durumunda nakit rezervlerinin önemli bir kısmını kaybedebilecekleri riskini kabul etmek istemeyen yatırımcılar için bu pek de istenmiyor. 

Ancak, her zamankinden daha fazla kripto para birimi kullanıcısı olduğu ve stabilcoin alım satım hacimleri hızla arttığı için, istikrarlı paraların, kendilerini gereksiz riske maruz bırakmadan devasa kripto para birimi topluluğuna dokunmak isteyen yatırımcılar için tercih edilen varlıklar haline gelme olasılığı daha yüksek görünüyor. 

Ve stabilcoinlerin meteorik alımına bağlı olarak, her boyuttaki satıcılar ve perakendeciler tarafından genel olarak kabul edilmeleri çok uzun olmayabilir. 

Stabilcoinler gelişmeye devam ediyor

Stabilcoin düşündüğünüzde, akla ilk gelecek olan olasılıklar, ABD doları (USD) veya euro (EUR) gibi fiyat para birimlerine sabitlenmiş tipik stabilcoinlerdir. Bunlar, fiyat-sabitlenmiş stabilcoinler olarak bilinen bir stabilcoin sınıfıdır. 

Ancak bunlar, altın gibi emtialar (örneğin CACHE altın ve Tether Gold) gibi çok çeşitli diğer varlık sınıflarına sabitlenen bir dizi stabilcoin ile gelişen bir endüstri olduğunu kanıtlayan şeyin sadece ilk dalgasıdır. ve hatta yakın zamanda piyasaya sürülen BLEND gibi tüm bir varlık sepeti. 

 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir