sec nedir
GenelKripto Paralar

SEC Nedir ? ( Security and Exchange Commission)

SEC Nedir ? Amerikada ki en önemli komisyonlardan biri olan, diğer adıyla Amerika Birleşik Devletleri Menkul ve Borsa Komisyonu olarak öne çıkan organizatörlerden biridir. Bu komisyon, adı üzerinde menkul kıymetler ve borsa ile ilgili gereken düzenlemelerden sorumlu bir kurumdur.Internal Control Audits: Why an SEC Proposal Could Hurt More Than It Helps  - Knowledge@Wharton

Adından da anlaşılacağı gibi komite, menkul kıymetler ve borsalar için gerekli düzenlemelerden sorumlu bir devlet kurumudur. Bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirleyen ve varlığın hangi sınıflandırmaya uyduğunu belirleyen acente, borsayı denetleyen bir acente olarak da tanımlanabilir. SEC ayrıca federal menkul kıymetler yasalarını uygulayan, ihlalleri kovuşturabilen, menkul kıymetler endüstrisini düzenleyen ve hisse senedi ve opsiyon piyasalarında ve elektronik menkul kıymet piyasalarında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları denetleyen bir kurumdur. Kararı, kripto para ekosisteminde çok önemli bir konuma sahip, bu yüzden kararını çok sıkı takip ediyor. Farklı ülkeler, kripto para birimlerinin para birimi mi yoksa menkul kıymet mi olduğu konusunda farklı değerlendirmelere sahip olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para birimlerinin net bir tanımı yoktur.

Sec Nedir ? SEC geçtiğimiz günlerde Ripple’a ICO’suna ilgisiz olduğu için dava açtı ve XRP’yi bir menkul kıymet olmakla suçladı. 2019’da EOS ile benzer bir durum yaşandı ve EOS bir anlaşmaya vararak para cezasını ödemeyi kabul etti. SEC, EOS’un kurucu şirketi Block.one’a 24 milyon dolarlık para cezası verdi.

Sec Nedir ? Ripple Davası Nedir ?

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal takibat başlatmasının üzerinden neredeyse 5 ay geçti. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, mahkeme tutanaklarını Fox Business’a bildirdi: Yargıç Sarah Netburn zorunlu tavsiyeyi kısmen kabul ettiğinde Ripple, dağıtılmış defter teknolojisi aracılığıyla bazı küçük yasal zaferler elde etmeyi başardı. Garlinghouse, açık kaynak teknolojisi XRP’nin Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olmadığı ve Ripple’ın token yaratmayacağı konusunda ısrar ediyor.

XRP’yi destekleyen önde gelen ödeme şirketlerinden biri olan BitPay’in, menkul kıymetlerin değil “tokenlerin” en iyi örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bu, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını, para birimi olarak kullanıldığını gösteren en iyi örnektir. Ripple, ödeme sorunlarını çözmek için kullanılır. Bu ayın başlarında, Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen davayı reddetmek için bir talepte bulundu.

Ripple Katettiği Yoldan Memnun

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse (Brad Garlinghouse), Aralık 2020’den bu yana SEC ile yasal mücadeleden çok memnun olduğunu açıkladı. Garlinghouse, kendilerini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Brad Garlinghouse, akşamki Liz Claman’ın performansına katılmak üzere Fox Business’a konuk oldu. Garlinghouse, SEC’in bazı açıklamalarına yorum yaparken, bu davanın neden olduğu zararlarını vurguladı.

Ripple CEO’su, SEC’in aksine, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı devlet kurumlarının XRP’yi bir menkul kıymet olarak görmediğini belirtti. Japonya Maliye Bakanlığı XRP’yi “para birimi” olarak görse de, genel olarak XRP’nin Japonya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde bir menkul kıymet olmadığı düşünülüyor. Yargıç Sarah Netburn, New York’un Güney Bölgesi’ndeki Mart davasında XRP’nin “para birimi olarak değeri” olabileceğini belirtti. Bu gelişmeleri yorumlayan Brad Garlinghouse:

“Şu ana kadar bu davayı ele alma şeklimizden çok memnunum” dedi ve “Kendimizi savunacağız” dedi. Ripple, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymetler olup olmadığını nasıl belirleyeceğini öğrenmek için geçmişte SEC’in dahili iletişimlerine erişim talebinde bulundu. SEC avukatları 21 Nisan’da Yargıç Netburn’e yazarak bunun davayı değiştireceğini ve Ripple’ın SEC’i “taciz etmeye” çalıştığını belirtti.

Davadan Sonra Halka Açılacak

Brad Garlinghouse bir röportajda şunları söyledi: “Ripple gibi küçük şirketler SEC ile mücadelelerini” taciz “olarak tanımlamakta zorlanıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple aleyhine dava açtığı gün XRP ekosisteminde XRP sahiplerine zarar veren 15 milyar dolar üretildiğini, “Jay Clayton dava açtı. Kendimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi. Sec Nedir ?

SBI Holdings CEO’su Yoshitaka Kitao (Yoshitaka Kitao), bu hafta XRP üreticisi olan yatırımcılar Ripple ile görüştü. Kitao, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden SEC davası bittikten sonra Ripple’ın halka açık olarak listeleneceğini söyledi. SBI yöneticileri, bu yılın ilk çeyreğindeki gelişmeleri gözden geçirmek için Çarşamba günü bir araya geldi. Toplantıda SBI Holdings Yönetim Kurulu Üyesi Kitao, şirketin şu ana kadar yatırım yaptığı “yenilikçi” şirketlerden bahsetti.

Ripple ve R3 halka açılmayı planlıyor Yenilikçi teknoloji açısından bir zamanlar Ripple ve R3 ünvanlarını kazanan Kitao, SBI Holdings olarak Ripple’ın% 10’undan fazlasına sahip olduklarını söyledi. Kitao, “Devam eden davadan sonra Ripple halka açık olacak. Chris (Larson) bunu yapmak istiyor.” Dedi. Kitao, R3’ün en büyük hissedarının SBI olduğunu ve benzer bir yol izleyeceğini ve halka açılacağını söyledi. R3, blockchain projesi Corda ile ünlüdür. Konferans sırasında blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlara da değinildi.

SEC Nedir ? ve Ripple Soruşturması hakkında detayları sizlere aktardık. Bir önceki SEC&XRP makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir