Ripple (XRP) Ne olacak? Yükselecek mi yoksa Düşecek mi?
Kripto Paralar

Ripple (XRP) Ne olacak? Yükselecek mi yoksa Düşecek mi?

Ripple ilk olarak 2012’de başladı. Ancak arkasındaki fikir 2004’te ortaya çıktı. Bir yıl sonra Ryan Fugger, RipplePay olarak bilinen bir web sitesi açtı. Topluluklar için çevrimiçi güvenli bir ödeme seçeneği sağladı, ancak ihtiyaç duyduğu yaygın benimsenmeyi hiçbir zaman tam olarak alamadı. 

2011’e doğru ilerlerken, iki kişi, Chris Larsen ve Jared McCaleb, Fugger’a RipplePay’i madenciler yerine işlemlerin topluluk konsensüsünün onayladığı bir dijital para birimi ödeme sistemi ile değiştirmesi için yaklaştı.

Ripple (XRP) Yükselecek mi? Düşecek mi? XRP ne olacak?

Chris Larsen, melek yatırımcı ve işletme yöneticisiydi. Ayrıca, kripto para dünyasındaki en zengin insanlardan biri olan bir gizlilik aktivistiydi ve finansal hizmetlerde farklı girişimleri kurarken sürekli olarak görülebiliyor.

Ripple (XRP) uzun vadede neler olacak?

XRP, birçok bankada yaygın kullanıma sahiptir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına uyacak şekilde yetenek dağıtımı ve özelleştirmeye izin veren açık kaynak teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Sistemin gücü, pazara hizmet verme kabiliyetiyle belirlenir ve bu nedenle, dakikada 1500’den fazla işlemi gerçekleştirebildiği için ölçeklenebilirdir.

Ripple, özünde hız ve piyasadaki herhangi bir kripto varlığının en düşük ücretlerini elde etmek için tasarlandı ve bunlar, Ripple’ın ana müşterileri olan bankalar için onu çekici bir seçenek haline getiren özelliklerdir.

XRP, daha büyük miktarlarda parayı hızlı ve düşük bir maliyetle taşımayı amaçlamaktadır. Bu nedenle Ripple, banka havaleleri için mevcut banka standartlarından biri olan SWIFT gibi diğer muazzam para transferi platformlarının yerini alabilir ve daha düşük hızlara ve çok daha yüksek ücretlere sahip olması bir avantaj sağlıyor.

Kasım ayında, 2020’yi analiz edersek, XRP’nin değeri yükseldi ve madeni para üçüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. Şu anda 7. sırada yer alıyor.

XRP para biriminin iniş ve çıkışları var ve fiyatı kesin olarak tahmin edemiyoruz. Bununla birlikte, projenin arkasındaki ekip 2021’in tamamı boyunca pek çok gelişmeyi hedefliyor. Uzmanlar, projenin arkasındaki şirketin farklı finans kurumlarıyla ortak olabileceğine düşünüyor. 

Ripple davası 

Ripple davası

2020 Aralık ayı itibarıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), CEO’su Brad Garlinghouse ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen’in XRP’de 1 milyar dolardan fazla sattığını ve jetonu tanıttığını ve kripto para birimini desteklemek için üçüncü taraflara ödeme yaptığını iddia ederek Ripple’a dava açtı.

Ancak Ripple, şirkete ve üst düzey yöneticilerine yönelik suçlamaları kategorik olarak reddetti. Şikayetin ayrıca XRP dijital para biriminin Ripple’ın yazılım ürünlerinde sınır ötesi işlemler için bir değişim aracı olarak kullanıldığını ve toplam yedi yıl boyunca SEC düzenlemesinden kaçtığını iddia edildi. Dava henüz sonuçlanmadı Ripple için kritik bir olay.

Ripple’ın Artıları ve Eksileri

Profesyonellere gelince, Ripple çok sayıda bankanın güvenini kazanmış, enflasyonu olmayan ve tüm tokenler başlangıçta çıkarılmış ve zaten var olan resmi bir kuruluştur. Banka bunu bir işlem platformu olarak ne kadar çok kullanırsa, XRP’nin değeri o kadar yükselir.

Eksileri söz konusu olduğunda, oldukça merkezileştirilmiş ve bir tekele sahip çünkü Ripple Labs, madeni paraların yüksek bir yüzdesine sahip. Aynı zamanda açık kaynaklıdır ve koda erişildiğinde, birinin onu tehlikeye atma şansı yüksek olabilir.

Tüm bunları göze alınca uzun vadede Ripple için tahminde bulunabilirsiniz. Kripto para piyasası oldukça hareketli ve doğru analiz yapmak bir o kadar zordur ama analiz yapmadan yatırım yapmak ise kumardan başka bir şey değildir.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir