Pandemiye rağmen yatırımlar devam ediyor
Genel

Pandemiye rağmen otomotiv yatırımları devam ediyor

2020 yılının ilk çeyreğinden bu yana yaşanan pandemi sürecinden bir çok kişi ve sektör ekonomik açıdan çok büyük zararlar aldı. Küçük esnaf veya büyük şirket ayırmadan firmaları büyük zarara uğratan pandemi süreci bazı firmaların ise servetine servet kattı katmaya da devam ediyor.

Özellikle otomotiv sektörü için pandemi süreci  kötü geçmişti. Otomotiv Sanayii Derneği yıllık verilerini açıkladı. Pandemi sürecinde ttomotiv ihracatında büyük gerileme yaşandı.  Türkiye ihracatının 26 milyar dolar ile  %15’inde otomotiv ihracatı yer aldı.

Otomotiv Sanayii Derneği

Türkiye’de bir çok büyük markaların otomotiv üretim fabrikaları olarak yatırımları bulunmakta bu fabrikalar sayesinde gözle görülebilir bir istihdam yaratıldı.

Geçtiğimiz günlerde Volkswagen Türkiye’de ki yatırımlarını çekip fabrikasını da kapattığını duyurmuştu. Otomotiv sektöründeki ihracatta geçen yıla göre %11’lik bir düşüş yaşandı bu düşüşte birazda Volkswagen’ın Türkiye’ye olan yatırımını geri çekmesinin katkısı var gibi gözüküyor.

2020 yılının bir çok şirket için ne kadar zor gittiği aşikar bir durum. Yeni yılda ise bir çok ekonomini de büyümelerin hedeflendiği belirtildi. Otomotiv Sanayii Derneği başkanı Haydar Yenigün, dünyadaki büyüme beklentilerini öne sürerek %16’lık bir büyüme beklendiğini söyledi.

haydar yenigün

2020 yılının ikinci yarısında ise sadece Çin’in ilerleme gösterdiğini ve başka bir ülkede bu büyümeyi gösterememesini söyleyen Haydar Yenigün, sözlerine ” Türkiye, bu ülkeler arasında en az geri gidenlerden. %13’lük bir küçülme Türkiye için çok olumlu bir durum. 2021 yılında ise çok daha olumlu bir büyüme beklenti bekliyoruz. %2.9 sonraki yılda ise %3.2’lik hatta bu rakamlardan biraz daha fazla bir büyüme dahi gerçekleşebileceğini düşünüyorum.” diyerek devam etti.

2021 yılında yatırımlar devam ettirilecek 

Otomotiv Sanayii Derneği üyelerinden birisinin şimdiye kadarki en büyük yatırımlardan birisini aldığını ve bu yatırımın büyük bir katkısının olacağını söyleyen Haydar Yenigün, başka bir üyenin ise SUV ile ilgili projelerinin olduğunu bu projelere yatırımlar yaptığını ve de bu yatırımların devam edeceğini öngördüğünü belirtti.

Bu yatırımların sadece otomotiv ana sanayisi için değil  yan sanayi, batarya ya da elektrifikasyonlara da yapılacak yatırımların olacağını beklediğini söyledi.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir