Nijerya merkez bankası, Bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklıyor
Kripto Paralar

Nijerya merkez bankası, Bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklıyor

Nijerya Merkez Bankası (CBN), finansal hizmet işletmelerine kripto para birimi ile uğraşmanın yasak olduğunu hatırlattı . Yönetmen Bello Hassan tarafından imzalanan mektupta, kuralları yerine getirmeyenler için ağır düzenleyici yaptırımlar olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Hassan, para hizmeti sağlayıcılarının açılma / kapanma artışını tespit etmesi ve eylemle ilgili hesapları derhal kapatması gerektiğini söylüyor.

“Buna göre, tüm DMB’ler, NBFI’ler ve OFI’ler, sistemleri içinde kripto para borsalarında işlem yapan veya işleten kişileri veya tüzel kişileri belirlemeye ve bu tür hesapların derhal kapatılmasını sağlamaya yönlendirilir.”

Banka, bunun kripto para birimiyle ilgili risklere karşı korunmak için gerekli olduğuna inanıyor.

Nijerya, Afrika’nın en büyük kripto para birimi pazarı

Nijerya’da kripto para ile işlem yapmak veya ticaret yapmak yasa dışı değildir . Bununla birlikte, CBN, özel dijital para sektörünün belirsiz bir görüntüsünü alıyor.

2018’de , bunlar yasal olarak ihale tanınmayan cryptocurrencies belirten bir bildiri yayınladı. Dahası, işler ters giderse geri dönüş olmayacağı konusunda uyardılar.

Buna rağmen, Nijerya hala Afrika’daki en büyük kripto para birimi pazarı. Aslında, nedenlerin bir araya gelmesi Afrika’yı dijital para genişlemesi için olgunlaştırıyor. Bu, bankacılık hizmetlerine zayıf erişimi, teknoloji meraklısı genç bir demografiyi ve yerel para birimindeki istikrarsızlığı içerir.

Analitik firması Buffalo Chase’in Halkla İlişkiler Müdürü Ekene Ojieh , bu noktaların bazılarına şu sözlerle değindi:

“Nijerya gibi genç bir ülke için Bitcoin kullanımını benimsemek çok kolay çünkü nüfusunun büyük bir yüzdesi teknoloji meraklısı olan yaş aralığına giriyor. Yine de, birçok Nijeryalı gencin Bitcoin’i benimsemesinin tek nedeni bu değil.

Nijeryalı gençler varlıklarını bitcoin veya stablecoin olarak korumayı tercih ediyor çünkü diğer tüm itibari para birimleri gibi naira da enflasyona duyarlı. “

Buna dayanarak, CBN kaybedilen bir savaşta savaşıyor gibi görünüyor.

Nijerya merkez bankası, Bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklıyor

 

Hindistan merkez bankası da Bitcoin’e karşı hareket ediyor

Bununla birlikte, CBN, kripto para birimini kısma çabalarını yenileyen tek merkez bankası değil. Nijerya gibi, Hindistan’daki yetkililer kripto para birimi endüstrisini boğmak için zorlu bir mücadele yürütüyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi , Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından geçen yıl Mart ayında bankaların kripto para birimi ile uğraşmasını yasaklayan bir karar aldı.

Bununla birlikte, milletvekilleri kısa süre önce Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Yasası Yönetmeliği masasına oturdu . Bu yasa tasarısı, bir merkez bankası dijital para birimi için bir çerçeve sağlarken aynı zamanda özel dijital para birimlerini de yasaklıyor.

Kripto borsası WazirX’in kurucusu Nischal Shetty, #IndiaWantsCrypto kampanyasını hızlandırdı . Tasarıya karşı çıkmak için Parlamento Üyeleri ile temasa geçerek meclisten yanıt çağrısında bulunuyor.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir