Neden bazı kripto para birimleri 40.000 dolar değerinde iken diğerleri 0.40 dolarda kalıyor
Kripto Paralar

Neden bazı kripto para birimleri 40.000 dolar değerinde iken diğerleri 0.40 dolarda kalıyor

Yayın anında, bir Bitcoin ( BTC ) 47.247 $ değerindeyken, bir Dogecoin ( DOGE ) 0.068 $ değerindedir. Kripto ya da piyasalarda yeniyseniz, başlangıçta şöyle düşünebilirsiniz: Hey, DOGE Bitcoin‘den daha ucuz ve yeterince güç toplarsa, belki BTC değerini yakalayabilir ve 20.000 $ ‘ın üzerine çıkabilir. Ancak bu düşünce tarzı mantıksızdır. Neden? Piyasa değeri ve varlık arzı.

Piyasa Değeri , Varlık Arzı Nedir ?

Piyasa değeri, bir varlığın dolaşımdaki arzının birleşik dolar değeridir. Belirli bir varlığın değeri yükselip alçaldıkça değişir. CoinMarketCap gibi kripto metrikleri web siteleri, her kripto para birimini piyasa değeri sırasına göre sıralar. Bitcoin, bu kategoride uzun süredir ön sırada yer alıyor ve yayın anında yaklaşık 879 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Piyasa değeri, her bir varlığın dolaşımdaki arzını hesaba katar. Dolaşımdaki arz, herhangi bir varlığın piyasada serbestçe dolaşan miktarıdır. Dolaşımdaki arzı varlığın fiyatı ile çarpın ve piyasa değerini elde edin.

Daha dolaşımda olan arza sahip dijital varlıklar, genellikle madeni para veya jeton başına dolar değeri açısından daha ucuz fiyatlarla ticaret yapar. BTC şu anda yaklaşık 18,6 milyonluk nispeten düşük dolaşım arzına sahip ve bu sayı madenciliğe bağlı olarak yavaşça artmasına rağmen, maksimum arzı hala 21 milyon jetonla nispeten küçük . Bu arada Dogecoin, CoinMarketCap rakamlarına göre yaklaşık 128,3 milyar dolarlık dolaşım arzına sahip.

DOGE’nin dolaşımdaki arzı göz önüne alındığında, her bir madeni para kabaca 6,23 $ olarak fiyatlandırılırsa, piyasa değeri yaklaşık 800 milyar $ ‘a ulaşacaktır. Bu arada, Bitcoin, dolaşımdaki arzının düşük olması nedeniyle aynı piyasa değerinin yakınında madeni para başına 40.000 dolardan fazla değerdedir.

DOGE başına 1.500 $ ‘lık bir fiyata ulaşmak, varlığın kabaca 192.4 trilyon $’ lık bir piyasa değerine sahip olmasını gerektirir. Yayınlandığı sırada, tüm kripto pazarının yaklaşık 1,46 trilyon dolarlık bir piyasa değeri var.

Genel olarak, dolaşımdaki arzın düşük olduğu varlıklar, büyük arz sayısına sahip varlıklara göre madeni para başına fiyat olarak daha yüksek olabilir. Örneğin Yearn.finance’ın YFI’si sadece 36.635’lik çok küçük bir dolaşım arzına sahiptir. YFI, Temmuz 2020’de yaklaşık 900 $ ‘dan Eylül 2020’de 40.000 $’ a çıktı . Fiyat artışına etki eden çok sayıda başka bileşen faktörü ortaya çıkar, ancak tipik olarak, bir varlığın nispeten daha büyük bir dolaşım arzına sahip olması durumunda, madeni para başına fiyatı, daha az arzı olan madeni paraların fiyatı ile doğrudan karşılaştırılamaz.

Kripto varlıkları da genellikle kodlarına programlanmış maksimum bir arz tutar. Her varlığın mevcut arzı, maksimum arzına ulaşana kadar çeşitli blok zinciri ağ doğrulama biçimleri (yani madencilik veya stake etme) yoluyla sürekli olarak büyür. Doğrulayıcılar, iş yapma maliyetlerini ödemek için ağı desteklemek için ödüllerini satma eğiliminde olduklarından, fiyatlar, madeni paralar veya jetonlar ilgili dolaşımdaki arzlarına aktıkça azalabilir.

Neden bazı kripto para birimleri 40.000 dolar değerinde iken diğerleri 0.40 dolarda kalıyor

Toplam arz ile maksimum arz arasındaki fark nedir? Henrique Erhardt, Binance Academy için yazdığı bir makalede, “Toplam arz, şu anda mevcut olan ve dolaşımda olan veya bir şekilde kilitlenmiş olan madeni para veya jeton sayısını ifade ediyor” diyor.

Bu arada, maksimum arz, bir varlığın tüm zamanlardaki arzının tamamı veya daha spesifik olarak, sahip olunan veya oluşturulabilen toplam coin veya token miktarıdır. Bu, maksimum arza ulaşıldığında, daha fazla madeni para veya jeton üretmenin bir yolu olmayacağı anlamına gelir.

Herhangi bir varlığın fiyatı ile ilgili olduğu için piyasa değeri kavramını anlamak önemli olabilir ve kripto alanını daha gerçekçi bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır. Tek bir Bitcoin‘in fiyatına bakabilir ve onu çok pahalı olarak görebilir ve odağınızı hemen daha ucuz bir şeye kaydırabilirsiniz.

Kripto yatırımına bol miktarda bilgi giriyor. Varlıklar, diğer faktörlerin yanı sıra kullanım durumlarına, benimsenmelerine, kar potansiyeline ve ilgili risklere göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte, her bir varlığın belirli piyasa değeri, fiyatı ve arzına göre incelenmesi, piyasanın doğru değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    1 Yorum

    1. Tam olarak özetlemişsiniz hocam teşekkür ederim

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir