Küresel Hisse senetleri, Para Birimleri ve günün özeti
Hisse SenetleriPara Birimleri

Küresel Hisse senetleri, Para Birimleri ve günün özeti

Haftanın ikinci işlem gününde küresel risk iştahındaki azalma devam ederken aynı zamanda küresel hisse senetlerinde düşüş sürüyor. Dün gibi bugünde düşen borsalardaki düşüş devam ediyor.

TCMB’nin haftalık menkul kıymetler istatistiklerine baktığımız zaman ise yabancı hisse sahibi kişilerin bu haftada hisse satışlarını sürdürdüğü söyleniyor.

Avrupa’ya baktığımız zaman DAX bu düşüşe önderlik etmekte onunla birlikte CAC 40, Euro Stoxx 50, AEX ve FTSE 100′ de düşüş yaşamakta. Bugün ise NASDAQ Composite %2’lik bir düşüşle yoluna devam ediyor. Popüler ülke borsalarının geneline bakınca kırmızı renklerin üstünlüğünü çok net bir şekilde görüyoruz.

Ülkemize bakınca ise BİST 100 başlangıçta güzel bir yükselişle devam ederken kapanışa doğru kırmızı renk yanarak %2,11′lik bir düşüş yaşadı. Şuan ise BİST 100 1.517,86 seviyelerinde. Endeks en düşük 1.515 puanı görerek son 3 haftanın en düşük seviyesine geriledikten sonra son saatte 1.524 puandan işlem görüyor.

Küresel belirsizlik ve korkuyu ölçen CBOE Volatility Index bugün 26,0 seviyelerine ulaşarak 20 gün içerisinde en yük seviyeyi gördü. ABD Dolar Endeksi ise düşüşün ardından bugün yükselişe geçti (+0,08% şuan için 90,08 seviyelerinden işlem görüyor.  

Bugün endeksler bazında sadece BİST Leasing ve Faktöring pozitif ayrışırken BİST SanayiBİST Gayrimenkul Yatırım OrtaklıklarıBİST SigortaBİST Metal Harici Mineral Ürünler,  BİST SporBİST Turizm en çok düşen alt endeksler ve BİST Bankalar da %1’e yakın düşüşte.

Doların yükselmesine karşın altında ise bir düşüş gözükmekte. Kıymetli metal ise altın ile aynı kaderi paylaşarak oda kırmızı renk yakıyor.

Para birimlerinde ise dün yaşanan düşüşten sonra bugün tekrardan düşüş görülmemekte. TL’ye baktığımızda %0,50’ye yakın bir düşüş gerçekleşmiş.

Dolar (+0,67%) yükselişle 7,06 fiyatından işlem görmekte Euro ise (+%0,62) seviyesinde yükselerek 8,58 civarında işlem görüyor.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir