Küresel hisse senetleri yavaş yavaş yükseliyor
Hisse SenetleriKüresel

Küresel hisse senetleri yavaş yavaş yükseliyor

Küresel hisse senetlerinde düşüşleri gözlemlemiştik. Bunun en büyük nedeni ise kuşkusuz pandemi süreci diyebiliriz. Küresel hisse senetlerinde ilerlemeler bugün itibariyle başlamış durumda. Genel olarak popüler ülkelerin hisse senetlerini incelediğimizde bu durum hareketlenmenin başladığını gösteriyor.

Avrupa borsaları yüksek açıldı, pan-Avrupa STOXX 600% 0.3 yükseldi. Kıtanın en büyük 50 hissesi de% 0.3 arttı.

ABD teknoloji hisselerinde Cuma günü rekor seviyelere yakın bir yükseliş, Asya ve Avrupa’daki emsallerinde artışa yardımcı oldu. Avrupa’daki teknoloji stokları sepeti% 1,2 değer kazandı. Asya’da Çinli teknoloji devi Tencent % 11 yükseldi.

MSCI’nin 49 ülkedeki hisse senetlerini takip eden Tüm Ülke Dünyası endeksi gün içinde% 0,3 artış gösterdi. Yine MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi, geçen haftanın rekoru olan 727,31’e yakın olarak 726,46’ya yükseldi. Japon Nikkei, erken ticaretteki düşüşlerden% 0,7 artışa yükseldi.

Almanya’da DAX% 0,2, İtalya’nın FTSE MIB endeksi% 0,6 ve İngiliz FTSE 100% 0,1 yükseldi. İspanya’nın IBEX’i ve Fransa’nın CAC 40’ı, her biri% 0.1 düşüşle geriledi.

Küresel hisse senetleri yavaş yavaş yükseliyor

Küresel hisse senetlerinin piyasası son zamanlarda Covid-19 aşısının dünya genelinde enfeksiyon oranları düşürmesinden dolayı yükselmeye başladı. Küresel Covid-19 vakaları 2 milyondan fazla ölü ile 100 milyona yaklaşıyor.

Finansal piyasalar devasa bir pakete bakıyor, ancak anlaşmazlıklar günde 175.000’den fazla Covid-19 vakası olan ve milyonlarca işsiz olan bir ülkede aylar süren kararsızlık olunca bu piyasaların biraz daha beklemesine ve bekleyecek dermanı kalmayan şirketler için çöküş anlamına geliyor.

Teknoloji hisse senetlerindeki son zamanlardaki performansa rağmen, yatırımcılar, dünya normalleştikçe döngüsel ve değerli hisse senetlerinin daha iyi performans göstereceğini söylüyorlar.

Cuma günü Dow % 0.57 düştü, S&P 500 % 0.30 kaybetti ve Nasdaq % 0.09 ekledi. Üç ana ABD endeksi, Nasdaq % 4’ün üzerinde yükselişle haftayı yukarı kapattı.

BoFA stratejistleri bir notta, “Küçük / Orta (SMID) sınır kazançları pandemiden daha fazla etkilendi ve S&P 500’den 2 kat daha fazla bir kazanç artışı öngörüyoruz,” dedi.

Avustralya’daki hisse senetleri ülkenin ilaç düzenleyicisinin Pfizer / BioNTech Covid-19 aşısını muhtemelen önümüzdeki ayın sonlarında aşamalı olarak piyasaya sürülmesini onaylamasının ardından % 0.4 artış yaşandı.

Küresel hisse senetleri yavaş yavaş yükseliyor

Mavi çipli CSI300 endeksi% 1,1 artarken Çin hisseleri yükseldi. Hong Kong’un Hang Seng endeksi, teknoloji hisselerinin önderliğinde yaklaşık% 2 sıçradı.

Piyasalarda yeniden canlanan duyarlılık, dolar sepetine karşı% 0.1 düşüşle 90.163’e geriledi. Diğer para birimlerinde, piyasalar Merkez Bankası’nın Çarşamba günü olacak toplantısını beklerken, büyük pariteler dar bir aralıkta sıkışıp kaldı. 

Emtiada Brent% 0,65 artışla varil başına 55,77 $ ve ABD ham petrolü% 0,75 artışla 52,66 $ oldu.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir