Küresel hisse senetleri ve Orta Doğu petrol gerilimi
Hisse SenetleriKüresel

Küresel hisse senetleri ve Orta Doğu petrol gerilimi

 

Küresel hisse senetleri ve Orta Doğu petrol gerilimi

LONDRA (Reuters) – Orta Doğu’daki gerilimler petrolü 13 ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesi ve Washington’dan yeni mali yardım konusundaki iyimserliğin zirveye ulaşması için küresel hisse art arda 11. gün arttı .

Amerika Birleşik Devletleri gibi kilit pazarlarda daha fazla insan aşılanırken ve ABD Başkanı Joe Biden ekonomiye fazladan 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik sağlamayı düşünürken, sözde reflasyon ticareti son günlerde hız kazandı.

Cuma günü, Wall Street’in “korku göstergesi” olarak bilinen Cboe Volatilite Endeksi, yaklaşık bir yılın en düşük seviyesinde sona erdi ve Pazartesi günü MSCI’nın en geniş küresel hisse senetleri için% 0.3’lük bir kazanç elde edilmesine yardımcı oldu.

Tatille seyreltilmiş, Asya seansının daha güçlü olmasına rağmen, Avrupa’nın ana endeksleri, İngiltere’nin FTSE 100’ünde% 1,3 artışla erken anlaşmalarda yeşil denizdi .

Çin ve Hong Kong pazarlarının Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olmasıyla birlikte Japon Nikkei , otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez 30.000 puanlık seviyeyi geri kazanmak için% 1.9’luk bir artışla yol açtı.

S&P 500 e-mini vadeli işlemleri de% 0.4 artışla yükseldi, ancak ABD borsaları Başkanlar Günü tatili nedeniyle Pazartesi günü kapalı olacak.

Haftanın ilerleyen saatlerinde, politika yapıcıların para politikasının olası yönüne dair ipuçları için faizleri değiştirmeden bırakmaya karar verdiği ABD Merkez Bankası’nın Ocak ayı toplantısının tutanakları yayınlanacak.

Piyasa coşkusunun enflasyon görünümü üzerindeki etkisinden endişe duyanlar, İngiltere, Kanada ve Japonya ile birlikte ayrıştırılacak yeni verilere de sahip olacaklar. Cuma günü ayrıca ABD de dahil olmak üzere önemli ekonomilerin Şubat ayı ön satın alma yöneticileri endekslerini (PMI) açıklayacak.

UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Haefele şöyle söyledi;

“Yatırımcıların ilerideki dalgalanma krizlerine hazırlanmaları gerektiğine inanıyoruz, ancak bunları tehditten ziyade fırsat olarak görüyoruz. Yatırımcılara uzun vadeli finansal planlarına sadık kalmalarını ve fazla nakit harcamaya devam etmelerini öneriyoruz.”

Petrol, ABD’nin teşvikinin ekonomiyi ve yakıt talebini artıracağı umuduyla Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak hisse senedi piyasalarına katıldı ve Yemen’de savaşan Suudi liderliğindeki bir koalisyonun İran tarafından ateşlenen patlayıcı yüklü bir insansız hava aracını yakaladığını söylemesinin ardından Husi grubu.

Brent ham petrolü % 1,3 artışla 63,24 $ / varil oldu. ABD ham petrolü% 1.9 artışla 60.58 $ ‘a ulaştı.

Riskli varlıklar lehine, güvenli limanlar düşüşe geçti ve altın% 0.3 düşüşle ons başına 1.817 dolara düştü. On yıllık Alman tahvil getirileri de 4 baz puan artışla% -0.387 ile Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Yatırımcılar ABD ekonomisinin toparlanma hızına daha temkinli yaklaşırken, dolar iki haftanın en düşük seviyelerinde kaldı. Bir sepet döviz karşısında son olarak% 0,1 oranında düştü. 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir