kripto para düzenlemesi
GenelKripto Paralar

Kripto Para Düzenlemesi SON DAKİKA !

Kripto Para Düzenlemesi – Kripto para piyasası için başka bir düzenleme getirildi. Başkanın o gece açıkladığı karara göre; kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri, her işlem için belirli sayıda detaylı tanımlama yapacak. Başkanın kararına göre kara para aklamayı ve terörün finansmanı önlemlerini önlemek için düzenlemelere “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” da dahil edildi.

Aynı düzenlemelere göre faizsiz konut sistemi altında faaliyet gösteren tasarruf ve finans şirketleri de bu önlemlerden sorumludur. Kara para aklama ve terör finansmanı ile ilgili kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri, bankalar ve sigorta şirketleri.

Kripto para ve faiz oranı platformu Free Housing Companies, her işlemde belirli sayıda ayrıntılı tanımlama gerçekleştirir. Uygun yasal ve ekonomik amaçları olmayan işlemlere özel dikkat gösterecektir. Miktar ne olursa olsun, kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri şüpheli işlemleri Maliye Bakanlığı’na bildirecek. Devlet kurumu tarafından istenen tüm belgeleri sağlamalısınız.

ARACI FİRMALAR ENGELLENDİ

Merkez Bankası’nın kararına göre kripto para alımında aracıların kullanılması yasak. Karara göre kripto para birimlerine yatırım yapabilmek için doğrudan Türk Lirası’na para transferi yapılması gerekiyor.

Kripto Para ile Ödemeye Yasak Geldi

Türkiye’deki bazı kripto para borsaları, lüks arabaları kendi para birimleriyle satın alabileceklerini iddia ediyor. Ayrıca tostu satan kişi kripto para ile ödeme yapmanın mümkün olduğunu açıkladı. TCMB açıklamasında kripto para biriminin ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmış; kripto varlıkların herhangi bir denetim ve gözetim mekanizmasına tabi olmadığı, merkezi bir alıcı bulunmaması, aşırı piyasa değeri dalgalanmaları, bunların anonim yapı, çalınmış veya farkında olmadan yasadışı olarak kullanılıyor.

5 MADDE İLE DÜZENLEME

1)Merkez Bankası neden böyle bir adım attı?

Türkiye’de bir süredir kripto varlıkları için düzenleyici sinyaller var. Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Irwin bu konudaki ilk açıklamaları yayınladı. MASAK’ın sorumluluğunda olan piyasa katılımcılarından bilgi talep edebileceğinizi söyledi. MASAK’ın görev ve yetkilerinin bir parçası olarak ve bu suçlarla mücadele bağlamında, sahada yer alan kişilerin (örneğin, kripto varlıklarının ticareti yapan platformlar) bilgi vermesi istenebilir. MASAK tatbikatından birkaç gün sonra çıkarılan bu merkez bankası kararnamesi, neden böyle bir denetime ihtiyaç duyulduğunu açıklamasında, ileride çıkabilecek geri dönülmez iddialara dikkat çekiyor. Açıklamada gerekçesini desteklemek için şu ifade kullanılmaktadır: Son zamanlarda, bu varlıkların ödemeler alanında kullanılması için çeşitli girişimlerde bulunulduğu kaydedilmiştir. Güveni zedeleyebilecek faktörler içerdiğine inanılıyor.

2) Düzenleme ne içeriyor, hangi işlemleri yasaklıyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Resmi Gazete’de yer alan düzenlemelere göre kripto varlıklar doğrudan veya dolaylı ödeme için kullanılamaz. Ödeme kurumları ve elektronik para, şifreli varlıklar için alım satım, depolama, transfer veya dağıtım hizmetleri sağlayan platformlarda aracılık yapamaz, aksi takdirde bu platformlardan para transferi etkili olur.

3) Düzenlemeyle Borsalarda alım-satım işlemlerine yasak geliyor mu?

Sosyal medyaya yansıyan düzenlemelere ilk tepki, kripto para birimi işlemlerinin yasaklanması olarak görüldü, ancak düzenlemelerde böyle bir düzenleme yok. Bu durumda, çeşitli platformlarda şifrelenmiş varlıkların komisyonculuğu yasak değildir.

4) Borsalara ödeme kuruluşlarından transfer yasaklandı mı?

Karar, ödemeleri ve elektronik parayı işleyen kurumların kripto varlık işlem hizmeti veren platformlardan para aktarırken aracılık yapamayacağını ifade etti. Bu nedenle 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kripto varlıklarına aracılık eden platformlardan sağlanan fonlar. İş, ödeme kurumlarının kullanımı ve elektronik paranın tümü kısıtlanmıştır.

Türkiye blockchain platformu yönetim kurulu üyesi Bloomberg HT’nin özel konuğu TÜSAD Teknoloji Hukuk Grubu Başkanı Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB düzenlemelerine göre kripto varlıkların doğrudan mevzuata tabi olduğunu belirtti. “Elektronik para kuruluşları ve ödeme kuruluşlarının aracılık faaliyetlerinde kripto para kullanımı yasaklanmış oldu. Bu bariyer 30 Nisan’da yürürlüğe girecek. Bu karar tüm bankacılık sistemi için değil, sadece fintech şirketleri için geçerlidir. Karar ile ödeme kuruluşu lisansıyla kripto para alanında inovatif fikirleri olanların önü kapandı. Yasaklayıcı her düzenleme inovasyonun önünde engeldir.” ifadelerini kullandı.

5- Dünyada bu yönde hangi uygulamalar söz konusu

Bazı ülkeler, kripto para birimleri konusunda daha katı bir düzenleyici duruş benimseyerek piyasaları kontrol altında tutarken kendi merkezi dijital para birimlerini geliştirmek için de çalışıyor. Örneğin Çin, blockchain teknolojisine ve dijital para birimine büyük önem verirken, kripto para birimlerine yönelik tutum farklı. Para arzını yasaklayan veya durduran Çin, aynı zamanda ülkede birçok kripto para borsasının kapanmasına neden oldu.

Ülke, yasal nedenlerden dolayı kripto para birimleri konusundaki duruşunu henüz değiştirmedi, Hindistan ise Mart ayı başlarında yaptığı açıklamada kripto para birimlerini yasaklamayı planladığını söyledi. Kripto para birimlerinin yasaklanacağı belirtilirken, bu dönemde dijital para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturulacağı vurgulandı.

Sonuç Olarak

1-Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para alım satımı yasaklanmadı.

2- Kripto para ile ödeme yapma ve herhangi bir ürün satın alma yasaklandı.

3- Binance Global gibi borsaların para yatırmak veya çekmek için kullandığı aracı kurumlar (Papara ve Ininal) devre dışı kaldı.

4- Kripto para borsalarına yalnızca bankalar aracılığıyla para gönderilip çekilebilecek.

Kripto para ödeme sistemi ile bilgi almak için tıklayın.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir