kripto al sat
GenelKripto Paralar

Kripto Al Sat Nasıl Yapılır ? Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler ?

Kripto para piyasasında alım satım yapan veya yeni başlayacak olanlar için bir giriş rehberi hazırladık. Kripto para piyasası nedir ? Kripto al sat nasıl yapılır ? Nasıl ilerlerim ? Zarar eder miyim ? bu soruların tüm yanıtlarını bu makalemizde sizlere sunuyoruz. Öncelikli olarak yeni başlayacak yatırımcılar için Kripto Para Piyasasından biraz bahsedelim.

Kripto Para Piyasası Nedir ?

Cryptocurrency(Kripto Para), yeni nesil merkezi olmayan finansal sistemler için bir araçtır. Yazılımın bir algoritma aracılığıyla nasıl üretileceğini önceden belirler ve algoritmanın arkasında herhangi bir organizasyon yoktur ve bu üretime kimlerin katkıda bulunabileceği hakkında bilgi bulunamadı.

Kripto Al Sat Nasıl Yapılır ?

Nasıl Ortaya Çıktı

Bu, 2009’da ilk Bitcoin ile başladı. 2008 mali krizinden sonra, hemen” Beyaz Kitap “adlı bir makale yayınladık. Bu hakemli olmayan makale internette bir” manifesto “işlevi gördü. İnsanların dikkatini çekti. Başlık. Bu makalenin başında, uçtan uca bir havale sistemi olan Bitcoin var. Ancak daha ayrıntılı olarak bu bir para sistemi değil. Herkesin katılabileceği yepyeni bir finansal sistem olduğu ve insanların içinde olduğu anlaşılıyor. üretim Kullanım ve kullanım açısından doğrudan söz sahibidir. 2015 yılında Etherium adlı yeni bir varlık tanımlandı ve şimdi bunu Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi olarak görüyoruz.

Kaç tane kripto var?

“İlk kripto para birimleri merkezi olmayan Bitcoin ve Ethereum’du. Ancak şu anda 9.000’den fazla madeni para var. Bitcoin ve Ethereum’un aksine, bazıları merkezden dağıtılmamış. Gruplar, şirketler ve bireyler tarafından çıkarılan çok sayıda kripto para var. Blockchain ve Bitcoin aslında sizi 2008 mali krizinin neden olduğu güven sarsıntısını değerlendirmeye davet ediyor ve teknoloji farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Pandemi sırasında insanlar kripto para birimlerinden daha fazla haberdar. Bu zor durumdan kurtulmak için, bu yeni finansal sistemin araçları olan Bitcoin, Ethereum ve kripto para birimlerini kullanmayı umuyor. Kesin olan şu ki, Türkiye’de 3 milyondan fazla kullanan olduğu biliniyor. Bu gerçekten çok ciddi bir sayı. Bu, İstanbul Borsa kullanıcılarını fazlasıyla aşıyor. Dünyada ki kesin kullanımın sayısını vermek imkansızdır. Genel olarak çok sayıda kullanıcısı olduğu söylenebilir. Ancak insan sayısını belirlemek kolay değil.

Dolayısıyla önemli göstergemiz olan pazar hacmini ölçebiliyoruz. Toplam piyasa büyüklüğü yaklaşık 2,1 trilyon ABD dolarıdır. Döviz piyasası ile karşılaştırıldığında bu küçük bir rakam. Arkasında şirketler, kurumlar veya şahıslar olmadığı için kamu sahibi olma hedefiyle bir sistem kurmanın devam eden büyümesi, işletmenin ne kadar daha fazla gelişebileceğini göstermek açısından önemlidir.

Kendi tekellerine aittirler ve teknik yapıları ve dağıtılmış defter yapılarından esinlenilen tanım gereği merkezden dağıtılamazlar. Bu, dijital para birimi ile şifrelenmiş para birimi arasındaki farktır.

Devletler kripto paraları yasaklayabilir mi?

“Bu işler ve teknik işler engellenebilecek ve yasaklanabilecek işler değildir. Blockchain kripto para birimini yasaklamak, interneti yasaklamak gibidir. Fakat bir kaç ülke kesin yasağını getirdi ve ülke bazında kripto ticareti yapılamıyor. Şu anda, kripto para birimlerine bazı temkinli yaklaşımlar var. Bu, esas olarak kripto para birimlerinin oynaklığından kaynaklanmaktadır.

Burada merkez bankası ve hükümet, önleyici tedbirler alma ihtiyacını vurguluyor ve yatırımcıların mağdur olma riskini vurguluyor. Bir akademisyen olarak farklı bir görüşüm var. Eğitim, kripto para biriminin kullanımını yasaklamak veya azaltmak yerine bu memnuniyetsizliği önleyebilir. İkinci neden, kara para aklama veya terör finansmanı için bir araç olarak kullanılması ve kripto para birimlerine karşı temkinli ve yasaklayıcı olmasıdır. Kabahat, kripto para birimi değildir. Tanım gereği bu koyu renkli eserler arasında dünyada en çok kullanılan para rezerv fonu olan ABD dolarıdır.

Kripto Al Sat Nasıl Oluyor ? Nasıl Yatırım Yatırım Yapılır ?

Kripto para piyasasında yatırımlarınızı değerlendirmek istiyorsanız, yatırım yaparken sermayenizi ortaya koymadan önce eğitim almanız daha uygundur. Peki ne eğitimi ? Öncelikli olarak temel ve teknik analiz eğitimleri almalısınız, gerçi sosyal medyada bir çok “fenomen” lakaplı kişi veya kişiler bu paylaşımlar ile yön vermeye çalışıyor. Gerek telegram grupları, gerekse whatsapp grupları ile yatırım tavsiyesi olmadan paylaşımlar yapıyorlar. Bunun size ne gibi faydası var ?

Belki kazançlı ilerliyorsunuzdur, takip ettiğiniz kişi başarılı analizlere sahiptir. Ama bunun tam tersi de olabilir. Yani paylaşımları doğrultusunda yaptığınız yatırımlar sizi zarara uğratabilir. Bu şekilde o kişi ye sorumlu tutamazsınız, o yüzden kendiniz öğrenip kendi sermayenizi yönetmeniz en akılcı olanıdır.

Teknik analiz eğitimleri için de bir ücret ödemeden, sabırsa internette-youtubeden videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kripto para alım satımı yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç genel husus var. Bunlar ;

 • Hacimsiz-Güvenilmez Borsalar
 • Pump Grupları
 • Spekülatör Coinler
 • Sermaye Bölümü

Hacimsiz-Güvenilmez Borsalar

Bu maddede anlatmak istediğimiz şey, her kripto borsasında yatırım yapılmaz. Kısaca budur. Peki Neden ?

Geçmişten günümüze kadar bir çok borsa açıldı ve yürürlüğünü sürdürüyorlar. Bir borsada yatırım yapmak için onun Güvenilirliğini ölçmelisiniz. Peki Nasıl ? Öncelikle işlem hacmini incelemelisiniz, bu hacim ne kadar yüksekse o kadar iyi demektir. Ardından güvenlik açığı, hack saldırılarına karşı duruşu nasıl bunu incelemelisiniz. Her ne kadar büyük çaplı borsalar olsa da hack saldırılarına maruz kalabiliyorlar. Ki yakın zamanda BtcTurk borsasına bir saldırı düzenlendi. Bu saldırıda BtcTurk kullanıcıların bilgileri ele geçirildiği ortaya çıktı. Hackerler bu haberi vermesine rağmen borsa tarafından bir açıklama yapılmadı.

Ta ki, siber saldırganlar bu bilgilerin bir kısmını sosyal medyada paylaşarak. Ondan sonra BtcTurk tarafından açıklama yapıldı ve bu olayın çözüldüğünü belirtti. Bunun gibi sorunlar geçmişten günümüze kadar birçok borsada mevcuttur.

Diğer bir konuda işlem yapacağınız borsanın bilinirliği; fakat bu konuda maalesef muaallak. Çünkü geçtiğimiz günlerde Thodex borsası kapandı. Evet! Yatırımcıların fonu içerideyken kapandı. Peki nasıl oldu ? Thodex CEO’su Fatih Faruk Özer, bir ortaklık anlaşması için yurtdışına çıkacağını söyleyip çıkış yapmıştı. Fakat bu çıkış yapıldıktan sonra, borsada ki işlemler aksadı ve çekim terminalleri kapandı. Şuan da kırmızı bülten ile aranıyor. Bu gibi durumları yaşamayı kimse istemez değil mi ?

Pump Grupları

Pump gruplarından önce pump nedir ? bu soruya yanıt verelim. Pump yani yükseliş, fakat bu yükseliş bir boğa piyasası gibi değil, fitil mumları gibi yükseliştir. Peki buna olanak sağlayan grupların ne gibi dezavantajları olabilir diye sorabilirsiniz. Pump gruplarının işleyişi nasıldır ? öncelikle buna yanıt verelim.

Pump grupları yüksek katılımcıların bulunduğu bir gruptur. Hacimsiz bir coin seçilir ve grup başkanı tarafından belli saatte gruba paylaşım yapılır. Kötü senaryoya bakacak olursak, ilk alan kişi yüklü sayıda alım yapmıştır ve bekliyordur. Daha sonra bu grup ile alım yaptıktan sonra belli bir karda kendi coinlerini satıp piyasasanın DUMP(düşüş) olmasına sebebiyet verir. Bu nedenle de küçük yatırımcıların çoğu tepeden yakalanıp elinde zararlı coin kalmış olur. Bu tarz riskli projelerde olmak çok güvenli değil maalesef.

Spekülatör Coinler

Piyasası az çok yakından takip edenler bu başlığı anlamışlardır diye düşünüyorum. Yine de açıklamak isterim. Örnek verecek olursak, Elon Musk ve Dogecoin. Elon Musk ne zaman Dogecoin ile ilgili bir tweet atsa, bir çok yatırımcı alım yapıyor ve muhtemelen kendisi daha önce yapıyor, bu sayede coinin fiyatını yükseltiyor. Bu şekilde yükseldiğini gören yatırımcılar tepeden alım yapmaya başlayınca tekrardan aynı seviyelere geri dönüyor. Peki neden ? çünkü kar yeterli geliyor ve yüklü satışları izliyoruz. Yeni alım yapan yatırımcılar ise mecbur elinde bekliyorlar, zararlı olarak. O yüzden bu tür coin, spekülasyon, manipülasyon projelerinde olmak risklidir.

Sermaye Bölümü

Kripto para piyasasında yatırım yapacağınız zaman, kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz miktarlar ile başlamanızı tercih ederiz. Ayrıca kenara ayırdığınız miktarı da tek bir ürüne yatırım yapmanız riskli ve vadeli bir durum olur. Sepet dediğimiz yani minimum 3-4 coin ‘e bölmeniz daha sağlıklı olur. Toparlayacak olursak yatırım için ayırdığınız miktarın %10 u BTC %30 ‘u altcoin ve kalan da nakitte bekleyip, fırsatlar oldukça ( düşüş zamanlarında ) alım yaparak, kademeli alımlar ile daha sağlıklı ilerleyebilirsiniz.

Kripto al sat konumuzda nelere dikkat etmeliyiz bunlara değindik. Peki kripto para piyasasında ne yapmamalıyız ?

Panik Satışları

Kripto al sat yaparken yapmamanız gereken önemli konulardan biri panik satışlardır. Peki nedir bu panik satış ? Panik satışlar, piyasanın tersi hareketinde yatırımcıları korkuya düşüren bir durumdur. Acaba daha fazla zarar eder miyim ? ne kadar zarar edeceğim ? gibi sorular bir anda çoğalır. Bu durumun önüne geçmek için ne yapmak gerekir ? Sizlere yukarıda söylediğimiz gibi teknik-temel analiz burada önemli bir rol oynuyor. Öncelikle uzun vade “hodl” tutucularından iseniz, yani stop kullanmayıp kar satışları ile devam ediyorsanız, bu iki etken önemini şimdi daha iyi anlayacaksınız.

Piyasanın düşüşünde satmalı mıyım ? sorusu için destek ve direnç noktaları ile birlikte gelecek haberler ile yol bulabilirsiniz kendinize. Örneğin geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in ciddi düşüşüne şahit olmuştuk. Burada panik satışlar ve “döner” tabiri ile iki tür yatırımcının durumlarını anlatalım. Bitcoin düşüşünü daha önceden tahmin ettiğimiz analizimiz gerçekleşti. Sizlerde Bitcoin Analiz sayfamızı takip edebilirsiniz. Bitcoin 42000 önemli desteğine kadar düştü bir birikim yaptı. Bu desteğin hemen altına stop koymak hayat kurtardı veya yeni alımlar için nakit ayırdı kenara. Bu destekten sonra 38000 desteği ve 30000 desteği sıralanıyordu. 30000 düşüşüne şahit olduk.

Özetleyecek olursak bu durumlarda ne yapmalıyız ? Stoplarınızı destek altında koyup fitillerden etkilenmeyecek şekilde beklemek sağlıklı olur. Destek altına düşmeden yapılan satışlar, panik satışlar oluyor.. O yüzden destek direnç belirleyip kendi yatırımlarınızı kendiniz yapmanız en sağlıklı olandır.

Kripto Al Sat için Örnek Borsalar

Kripto para piyasasında birçok yerli ve global borsa olduğunu biliyoruz. Sizlere birkaç borsayı önermeden, incelemesini yapmak istiyoruz. Öncelikle Binance Borsası ile başlayalım. Binance borsası nedir ? Bu borsada nasıl yatırım yapılır ? bu soruların cevaplarını verelim..

Binance

Şimdiye kadar birçok büyük borsanın çöküşüne şahit olduk. Değişim ne kadar büyük olursa olsun, bunu her zaman ayağınızdan söyleyebiliriz. Bu nedenle borsalara (Binance dahil) büyük yatırımlar yapmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle bu borsaları Bitcoin veya diğer kripto para birimleri için cüzdan olarak kullanmamalısınız. Binance, iki güvenlik önlemi (Google Auth ve SMS gibi) kullanan bir sistemdir. İlginç bir girişim varsa, bir e-posta göndererek kullanıcıya bildirim sağlayacaktır. Giriş yaparken bazı güvenlik önlemleri almanız gerekir.

Binance borsasında yatırımlarınızı USDT (Tether) şeklinde transfer yapabilirsiniz. Ülkemizde gelen Papara yasağı nedeniyle bu şekilde yatırım yapmak mecburiyetine kaldı. Bu da biraz meşakatli bir işlem olduğu için çoğu yatırımcının borsa değişikliğine gitmesine sebep olmuştur. Binance borsası ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için Binance Güvenilir Mi ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Paribu

Kripto para , son zamanların en popüler yatırım araçlarından biridir ve aynı zamanda geleceğin ödeme aracı olarak da kabul edilmektedir. Günümüzde kripto para biriminin bir yatırım aracı olarak kullanılması kaçınılmaz olarak bir kripto para birimi ticaret platformunun ortaya çıkmasını gerektirmektedir. Paribu kripto para borsası da Türkiye menşeli bir borsadır ve bu hizmeti yerine getirmek için kurulmuştur.

Paribu nedir? Kripto para yatırımı ile ilgilenen veya ilgilenmeyen hemen hemen herkes bu soruyu bilmek ister. Özellikle, son finansal gelişmeler, yenilikler ve Paribu’nun tanınması nedeniyle, Paribu’ya olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Öyle ki, borsa yakın gelecekte kendi benzersiz kripto para ekosistemini kurmayı bile planlıyor. Detaylı Paribu borsa inceleme yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paribu üzerinden yatırım yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle Paribu üyelik işlemlerini tamamlamalı ve zorunlu güvenlik önlemleri kapsamında platformun gereksinimlerini karşılamalıdır. Üye işlemlerinin tamamlanması ile çok basit arayüzü sayesinde platform üzerinde belirtilen tüm işlemler pratik bir şekilde tamamlanabilmektedir. 

Gate.io

2013’te faaliyete başladığından beri Gate.io, kripto para biriminden kripto para birimine kadar en eski kripto para borsalarından biridir. Borsa, 2017’de Gate.io olarak yeniden adlandırıldı ve yalnızca piyasadaki en büyük altcoin borsalarından biri değil, aynı zamanda en hızlı büyüyen ilk değişim ürünü (IEO) platformlarından biridir. Borsa şu anda yaklaşık 180 kripto para birimi çifti ticareti yapıyor ve ayrıca kaldıraçlı marj ticareti, marj kredileri verme ve kabul etme gibi daha gelişmiş ticaret araçları da sağlıyor.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

  Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

  Daha :Genel

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir