Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin Karşılaşacağı Durumlar
Genel

Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin Karşılaşacağı Durumlar

İstenilen bir durum olmasa da evde yapılan hesaplar bezen çarşıya uymuyor. İyi bir araba veya konut sahibi olmak için kullanılan krediler insanları dert sahibi yapabiliyor. Cüzdanının çarkları bozulan kişilerin en büyük derdi de genelde taksiti yaklaşan banka borçları oluyor.

Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur?

Bankalar kurumsal şirket olması nedeniyle tüm borç takiplerini yasalara göre yapması gerekiyor. Bankaların kredi borcu takibi Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği tarafından düzenleniyor.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinde bulunan 18. Maddeye göre bankaların yasal takip başlatılabilmesi için en az iki taksitin ödenmemiş olması gerekiyor. Yani eğer kredi borcunuzu bir ay geciktirmişseniz banka sizin hakkınızda yasal işlem başlatamıyor.

Eğer ödemeniz gereken iki taksiti de ödemezseniz bankalar hemen borcun ifası için yasal yollara başvuramıyor. Borcunuzun iki taksitini de ödemezseniz yönetmeliğin 18. Maddesine göre bankaların taksitleri ödemeniz için size en az otuz gün mühlet vermesi gerekiyor.

Dolayısıyla kredi borcu ödenmezse kredi kullananların 90 günlük bir süresi bulunuyor. Eğer bu 90 gün içerisinde borcunuzu öderseniz bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Fakat bu süre aşıldığında bankalar borcun ifası için yasal yollara başvurabilir.

Kredi Borcu

Kredi Borcu Yasal Takibe Girerse Ne Olur?

Herhangi bir bankaya olan borç 90 gün geciktirilmesi halinde yasal takip başlatılır. Borcun yasal takibe girmesi halinde borcun tahsilatı artık banka avukatları tarafından takip edilir. Avukatlar da borcun normal bir şekilde tahsilinin mümkün olmaması nedeniyle icra müdürlüğüne başvuru yaparak icra takibi başlatılacaktır.

Yasal takibe girenler icra takibi dışında sıkıntılarla da karşılaşıyor. Borcunu 90 gün boyunca ödemeyen kişilerin kredi sicili bozuluyor. Ayrıca bu kişiler bankaların kara listesine de giriyor.

Bu nedenle eğer kredi borcu ödenmezse ve bu süre 90 günü geçerse artık hiçbir bankadan kredi kullanamayabilirsiniz. Ve bu durum kredi borcu ödense de değişmiyor. Bir kere kara listeye giren en az 5 yıl boyunca bankaların kara listesinden çıkmıyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Kredi borcunun en az iki taksitinin temerrüde düşmesi ve krediyi kullanana verilen en az 30 günlük sürenin dolması halinde borç konusundaki bütün inisiyatif bankalara bırakılıyor. Bu durumda da bankalar genelde borcun normal yollarla tahsil edemeyeceklerini bildikleri için icra takibi başlatıyor. Yani kredi borcunuzu 90 gün boyunca geciktirirseniz hacizle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bankalar genelde daha pratik olduğu için yeni sayılan e-haciz yöntemini tercih ediyor. E-haciz ile borçlunun maaş aldığı hesaba haciz konuluyor. Fakat bankaların borçlunun tüm maaşına haciz koyması mümkün değil. Kredi borcu ödenmezse ve icra takibine düşerseniz maaşınızın en fazla 4’de 1’ne haciz koyabilirler.

Kredi borcu yüzünden eve haciz gelmesi de mümkün. Bankalar borcu tahsil etmek için evdeki temel ihtiyaç olmayan eşyaları haczedebilir. Yani buzdolabı, çamaşır makinası gibi eşyalar hacze konu olmazken değerli takı, tablo gibi eşyalar haciz ile alınabilir.

 

 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir