Kara listeden nasıl çıkılır?
Genel

Kara listeden nasıl çıkılır?

Bankaların kredi değerlendirmesi ile günlük hayatımızda her zaman karşılaştığımız bir bakkalın borç değerlendirmesi arasında temelde bir fark bulunmuyor. Nasıl bir bakkal borcunu sürekli geciktiren ve ödemeyen kişiye veresiye defterine yazarak ürün vermiyorsa bankalarda aynı şekilde davranıyor.

Sadece bankalar bir kişiyi değerlendirirken birçok veriye bakarak ve yasal düzenlemeye göre karar veriyor. Bu yüzden istediğimiz zaman kredi kullanabilmek için bankaya olan borcumuzu düzenli olarak ödememiz gerekiyor.

Eğer bankalara olan borçlarımızı gereğinden fazla aksatırsak istenmeyen kişiler listesine girebiliyoruz. Peki, daha önce dikkat etmeyip bu listeye girmişseniz

kara listeden nasıl çıkılır?

90 gün banka borçlarında psikolojik bir sınır olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar 90 güne kadar ödenmeyen borçlara gecikme faizi uyguluyor ve borcunu geciktiren kişinin sicilini değiştiriyor.

Fakat borcun gecikme süre 90 günü geçtiğinde yaptırımlar bununla sınırlı olmuyor. Ekstre borcunu veya kredi taksitini 90 günden fazla geciktirenler kara listeye alınıyor. Ayrıca bu kişiler hakkında icra işlemleri de başlıyor. Geciktirilen borç ödendiğinde icradan yırtmak mümkün olsa da kara listeden çıkmak mümkün olmuyor.

Bankaya olan borcunu 3 ay kadar ödemeyerek bankaların riskli gördüğü kişiler arasına girenler hiçbir şekilde kredi kullanamıyor. Hatta bu kişiler kredi kartı başvurusundan bile eli boş dönüyor.

Bu yüzden bu kişilerin kara listeden çıkmak dışında bir alternatifi kalmıyor. Bunun için 5 yıl kadar uzun bir süre beklemeniz gerekiyor. Bununla birlikte bu listeden çıkmanın kesin olmasa da birkaç yöntemi bulunuyor.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Söz konusu listede yer alan kişilere temeli tefecilik olan ve yasal olmayan yöntemlerle sizi listeden çıkaracağız diyen birçok istismarcı bulunuyor olsa da bu durumdan kurtulmanın çok da yolu yok.

Bizler bu insanlara kanmamanızı ve kara listeden çıkma yöntemleri olarak ilk önce borç yapılandırmasını öneriyoruz. Listede yer almanıza neden olan borcu bankanıza giderek tekrar yapılandırabilirsiniz.

Eğer yeni taksitleri zamanında öderseniz bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat bu yöntem her zaman kesin sonuç vermiyor. En kısa ve kesin sonucu ise kredi sicil affı veriyor.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Bankaya olan borcunu ödeyemeyen kişi sayısı her yıl üç dört kişi ile sınırlı kalmıyor. Bu insanların hepsi kara listeye girdiği için büyük bir mağduriyet doğuyor.

Devlet de bu mağduriyetin önüne geçmek için yasa çıkarabiliyor. Devlet çıkardığı kredi sicil affı ile kişiler tekrar finansal özgürlüklerine kavuşabiliyor. Kredi sicil affı hemen hemen her yıl gündeme geliyor ve zaman zamanda uygulamaya konuyor.

Kredi sicil affı yasama organı tarafından yürürlüğe sokuluyor. Affın söz konusu olması için Resmi Gazete ’de yayınlanması gerekiyor. Af konusu hemen hemen her sene gündeme geliyor ve sağlam gündem olması halinde siyasetçiler de duruma kayıtsız kalmıyor ve yasa çıkabiliyor.

Bu yöntem kara listeden çıkma yöntemleri arasında en kolay yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir