Kara Liste Nedir?
Genel

Kara Liste Nedir?

 

Kredi başvuru sonucu, kredi miktarı ve kredi faizleri kişiden kişiye değişiyor. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken başta kişilerin gelirlerine bakarken kredi başvurusu yapanların geçmiş işlemlerine de büyük önem veriyor. Peki, bankaların kredi değerlendirmesinde dikkat ettiği kara liste nedir?

Bankalar için ödenmeyen krediler büyük riskler oluşturuyor. Bu nedenle bankalar müşterilerinin tüm finansal hareketlerini kayıt altına alıyor. Kişilerin finansal durumları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınıyor.

Bu kayıtlarda kişilerin borç durumu, ödeme düzeni gibi önemli bilgiler yer alıyor.Bu bilgiler tüm bankalar tarafından da görülüyor. Bankalar kredi verirken bu kayıtları inceliyor.

İncelemede de en çok kişilerin borçlarını düzenli olarak ödeyip ödemediğine bakıyor.

Anlaşılacağı üzere bankalar kredi kullandırırken şahısların borçlarını ödeme düzene çok dikkat ediyor. Borçlarını düzenli olarak ödemeyenlere kredi vermiyor.

Bankalar kredi kullandırırken kişinin borcunu ne kadar geciktirdiğine bakıyor. Eğer kredi başvurusunda bulunan kişi daha önce kredi, kredi kartı gibi borçlarını 90 gün veya daha fazla geciktirmiş ise bu kişilere kredi verilmiyor. Bu durumda halk arasında kara liste olarak biliniyor.

Kara Listeye Nasıl Düşülür?

Kredi veya kredi kartı borçları geç ödendiğinde kişiler gecikme faizi ödediği gibi aynı zamanda borcunu geç ödeyenlerin kredi sicili de bozuluyor. Banka borçlarında 90 gün önemli bir sınırdır. Bankaya olan borcunu 90 güne kadar ödemeyen kişilerin kredi sicilleri bozuluyor. Fakat borcunu 90 gün veya daha fazla ödemeyen kişiler kara listeye düşüyor.

Kara Listeye Düşersek Ne Olur?

Bankalar kullandırdığı kredilerin faiz geliri ile kar elde ediyor ve mevduat faizlerini ödüyor. Bu yüzden bankaların tahsil edemediği her kredi borcu bankaları zarara sokuyor. Bu yüzden bankalar, borcunu ödeyemeyeceğini düşündüğü kişilere ürünlerinden faydalandırmıyor.

Bankalar borcunu 90 günden fazla geciktiren kişilere hiçbir ürününü vermiyor. Yani kara listeye düşmek durumunda hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alınamıyor.

Geliriniz ne kadar olursa olsun bankaların bu listesinde yer alırsanız uzun süre kredi kullanamayabilir ve kredi kartı başvurularınız da ret edilebilir. Bu durumun değişmesi için 5 yıl kadar beklemeniz gerekiyor.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir