İşte (Decentraland) Sanal Emlak Patlaması Geliyor
Kripto Paralar

İşte (Decentraland) Sanal Emlak Patlaması Geliyor

NFT’lerin yükselmesi ve emlak piyasası COVID-19 ile boğuşurken, yeni internet olarak değerlendirilen blockchain teknolojisini altyapı olarak kullanan Decentraland gibi sanal dünyaların benzeri girişimler yeni bir trend ortaya çıkarabilir.

İşte Sanal Emlak Trendi Geliyor !

Tüm profesyonel kariyerimi gayrimenkule yatırım yapmak için yeni yollar yeni projeler ve taktikler tasarlayarak geçirdim ve son zamanlarda Decentraland‘da çok zaman geçiriyorum. Uzun yıllardır meslektaşım TJ Kawamura beni blokchain tabanlı dijital gayrimenkullere bakmaya zorluyordu, ancak yakın zamana kadar olay benim için fazla çekici gelmiyordu. Dijital gayrimenkul, meşru bir varlık sınıfı haline geldi, bir yatırımcı düşüncesine layık ve bence yakın vadede benzer altyapıya sahip araçlar katlanarak değerlenecek.

Dijital gayrimenkul, hızla büyüyen kripto yatırım piyasasıyla uyumu nedeniyle büyük getiri sağlayabilecek yetenekte olmakla kalmıyor, aynı zamanda neredeyse gerçek dünya sanatı ve gerçek dünya gayrimenkulleri gibi uygulanabilir bir servet deposu haline gelecek gibi görünüyor. Dijital gayrimenkul, her biri açıkça tanımlanmış, geri alınamaz mülkiyet hakları sistemi ile kendi “dijital milleti” olan sanal dünyaların içinde mevcuttur. Bugün sanal dünyalarda arazi satın almak, 1750’de Manhattan’da bir arazi satın almaya çok benziyor. Aynı zamanda gerçek dünya emlak endüstrisinin COVID kaynaklı dalgalanmalarından da yalıtılmış ve gerçek dünyadaki piyasadan kat kat daha canlı bir ortama sahip olması yatırımcılar için daha cazip.

Sanal dünyalarda, oyuncular bir avatarın vücudunda yaşarken dünyayla veya kurgusal evren ile etkileşime girer. Diğer kullanıcılarla sohbet edebilir, oyun oynayarak ve kumar oynayarak kripto para kazanabilir, galerilerde sanatsal çalışmalar satın alabilir, konser ve etkinliklere katılabilir ve daha birçok şey yapabilirler. Somnium Space, Cryptovoxels, Axie Infinity ve The Sandbox (henüz piyasaya sürülmemiş) dahil olmak üzere başka kripto tabanlı sanal dünyalar da var, ancak Decentraland hepsinin en hızlı büyüyen ve en gelişmiş olanı. Ve kripto varlıklarla ilgili yatırım yapan çoğu yatırımcının izleme listesinde diye düşünüyoruz çünkü bu tür kurgusal evrenler altyapılarında blockchain altyapısını kullanıyor. Blockchaine yatırım yapılmasının olağan sebebi ise (sitemizde haberi yapılan) blockchainin yeni internet olarak değerlendirilmesidir.

Neden Decentraland?

Decentraland, iki Arjantinli yazılım mühendisi Estaban Ordano ve Ari Meilich tarafından geliştirilen çok oyunculu bir rol yapma oyunudur. Dünya, Genesis City adlı bir plaza etrafında merkezlenir ve çoğu video oyununun aksine, kullanıcıları tarafından geliştirilen ve sahip olunan sanal bir dünya olmaktan başka belirli bir amacı yoktur. SimCity ve Second Life gibi ilk sanal oyunlarla ve Minecraft ve Fortnite gibi daha yeni çok oyunculu oyunlarla benzerlikler paylaşıyor.

Decentraland’ı ayıran şey, ekonomisinin bir kripto para birimine dayanıyor olmasıdır. Yollar ve plazalar haricindeki tüm parseller (oyunda “ARSA” olarak adlandırılır) Decentraland’ın kendi kripto tokeni olan “MANA” kullanılarak oyunun kullanıcıları tarafından satın alınabilir, satılabilir ve geliştirilebilir. (MANA’nın kendisi, 2017’deki lansmanından bu yana beş kattan fazla bir artışla yaklaşık 225 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.)

Şubat 2021 itibarıyla MANA fiyatları geçtiğimiz yıl% 321 arttı. Yakın seviyelerde artış bu altyapıyı kullanan sanal evrenlerde bekleniyor

ARAZİ sahipliği, Ethereum blok zincirinde ERC-721 standartlarını (CryptoKitties ile aynı) kullanarak kaydedilen bir NFT‘dir, bu da onu hem kolayca aktarılabilir hem de dolandırıcılığa daha az eğilimli hale getirir. Oyunun geliştiricileri, basılacak toplam ARAZİ parselleri için 90.061’lik bir sınır belirlediler. ARAZİ parselleri, her parselin farklı bir (x, y) koordinat setine sahip olmasından dolayı bölünemez.

Ayrıca, arsa’nın alınıp satılabileceği ikincil bir pazar ve bu sanal parselleri çok gerçek fiyatlarla tasarlamaya ve inşa etmeye istekli müteahhitlerin destekleyici bir ekonomisi var. Yeterince insan bu sanal gayrimenkulün gelecek vadettiğine ve ona anlamlı miktarlarda para harcadıklarına değdiklerini söylüyor. Bu nedenle girişimi, erken benimseyenler arasında bir statü sembolü haline geldi.

Statünün ötesinde sahiplik, daha büyük bir şeyi temsil eder – Merkezi olmayan topluluğun yapısına bir katkı. Parselinizi nerede ve nasıl geliştirdiğiniz, Decentraland’daki oyuncuların ARAZİ’nizle nasıl etkileşime gireceği üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. İnsanların, gerçek hayattaki sosyal etkileşimleri taklit ederken, aynı zamanda LAND’ın değerini artırarak etkileşime girebileceği, keşfedebileceği, inşa edebileceği ve sosyalleşebileceği alanlar haline gelirler.

Bu, Merkezi olmayan gayrimenkulde çok yıllık bir fiyat geçmişine yol açmıştır. Decentraland’ın piyasaya sürüldüğü 2017 yılında, LAND parselleri, parsel başına yaklaşık 100 USD’ye satıldı. 2019’da Estate 331 adlı “Genesis Plaza” arazisinin bir kısmı yaklaşık 80.000 $ ‘a satıldı ve yılın ikinci en pahalı fungible token’ı (NFT) oldu. Geçen ay, gelişmemiş bir arazi parselinin fiyatı, sadece üç yılda 14 kat artışla yaklaşık 8.000 MANA’ya (yaklaşık 1.400 ABD Doları) yükseldi. Oyunun lansmanından bu yana, ortalama 560 $ fiyatla toplam 30 + milyon $ olan 50.000’den fazla ikincil ARAZİ satışı gerçekleşti, bu nedenle bu verrileraykırı değerler değil. Bugün, tüm ARAZİ’nin toplam değeri yaklaşık 100 milyon dolar ve artıyor. Oyuna yapılan yatırımlarda aynı şekilde.

Dijital gayrimenkule yatırım, benzer alım satımlarının (asimetrik ödül-risk) tüm olumlu yönlerini kötü bir olay(rücu marjı / borç) olmadan yakalar ve aynı zamanda piyasa oynaklığını dengeleyen ilişkisiz bir varlık sınıfıdır. Daha önce kripto para birimlerinin (özellikle BTC ) dijital altın gibi olduğuna inanılsa da , geriye dönük testler kripto varlıklarının altın, hisse senetleri veya tahvillerden farklı davrandığını göstermiştir. Dolayısıyla, son derece kullanışlı bir portföy çeşitlendirme aracıdır. Ve gerçek dünyadaki gayrimenkul sektöründen farklı davranır

“Dijital varlığın takdir edilebileceğine inanıyorum bunun birçok nedeni var.”

Son on yılın en iyi performans gösteren varlığı Amazon veya Apple hisseleri değildi;  Bitcoin. Bir zamanlar oyuncular ve kodlayıcılar için ayrılmış bir çılgınlık olarak görülen kripto, o kadar yaygın hale geldi ki, akıllı telefonu olan herkes onu alıp satabilir ve büyük finans kurumları nihayet davayı takip edebilir.

NFT’lerin yükselişi

Sanal gayrimenkul yatırımı, benzersiz bir şeyi temsil eden özel bir kriptografik belirteç türü olan fungible tokenlerin (veya NFT’lerin) satın alınması ve takas edilmesi yoluyla gerçekleşir ; böylelikle karşılıklı olarak değiştirilemez jetonlar. Bu, doğası gereği değiştirilebilir olan bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine . Her NFT farklıdır, bölünemez ve birbirinin yerine geçemez.

Daha büyük borsalarda işlem gören bazı kripto para birimleri kadar likit olmasa da, sanal gayrimenkul NFT’leri, gerçek dünyadaki gayrimenkul işlemlerinden çok daha akıcı ve şeffaf işlemler yoluyla NFT pazarlarında değiştirilebilir.

Devretmesi zahmetli olan geleneksel bir tapu veya tapu yerine, sanal gayrimenkulün sahipliği, bir NFT aracılığıyla merkezi olmayan bir deftere kaydedilir. Sahipler, Decentraland kapatılsa veya geliştiriciler tarafından terk edilse bile dijital öğelerinin kalıcı sahipleridir.

NFT’lerin sahiplik için bir ödeme aracı olarak benimsenmesi ve kabul edilmesinin kanıtı, bu ay metaverse Axie Infinity’de 1,5 milyon dolarlık mülk satışı da dahil olmak üzere nft ile satılan son işlemlerin bazılarının muazzamlığıyla gösterilebilir .

Esnek varlıklar arayışı, düşük faiz oranları ve yüksek enflasyon ortamında devam edecek ve kripto varlıkların bazı gerçek varlık türlerinden daha az riskli görünmesine neden olacak.

Gerçek dünyadaki emlak sektörü hakkında endişeliyim. Perakende, ofis ve konaklama kiraları ve doluluk oranı düştü ve gelecekteki görünümleri işler acısı olmaya devam ediyor. Tek ailelik evler ve apartmanlar salgına karşı dayanıklı görünmektedir, ancak durgun ücretler zemininde bir şekilde karşılanabilir kalarak değerleri daha ne kadar yükselebilir? Gayrimenkul, gezegenin en büyük servet depolarından biri olmaya ve enflasyona karşı koruma sağlamaya devam ediyor, ancak en soğukkanlı gayrimenkul savunucuları bile bugün gayrimenkulün nasıl değerleneceğini sorguluyor.

Sanal dünyalar için hala erken günler.

Decentraland‘ın ilk sürümlerinin biraz tasarım sıkıntısı vardı, ancak oyun lansmanından bu yana çok gelişti ve oyuncular bunu fark etti. ARAZİ sahipleri, oyun için ayrıntılı mimari yapılar, oyunlar ve giyilebilir cihazlar inşa etmek için önemli ölçüde zaman ve para harcadı. Oyunun geliştiricileri sürekli olarak yeni özellikler yayınlar; Benzersiz bir şeffaflıkla çalışırlar ve topluluğa Decentraland’ın herkesin görebileceği bir geleceği için hangi özelliklerin, sunumların ve iyileştirmelerin beklenmesi gerektiğine tam bir bakış sağlar .

Oyun içindeki ve Discord ve Reddit’teki tartışma panoları çok aktif. Arazi ve giyilebilir ürünler gibi oyun içi satın alımlar için ikincil pazar, artan likidite ve anlamlı hacim işaretleri gösteriyor. Decentraland‘ı her ziyaret ettiğimde, daha fazla kullanıcı ve daha fazla etkileşim görüyorum. Aynı zamanda, oyun içi varlık fiyatları da yükseliyor.

Söylendiği gibi, bugün Decentraland hala düşük bir kitleyle devam ediyor ve çoğu ARAZİ gelişmemiş durumda. Bu seyreklik hissinin bir kısmı, oyunun henüz gerçekleşmemiş geniş bir kullanıcı tabanını barındıracak şekilde inşa edilmiş olması ve bu nedenle birden fazla sunucuda oynanmasıdır. Bu sistem, herhangi bir zamanda yüz binlerce kişinin oynadığı Minecraft ve Fortnite gibi oyunlardan ödünç alındı ​​ve böylece aşırı kalabalık hissetmekten kaçınmak için birden fazla “sunucuda” oyun oynanıyor. Sonuç olarak, bir oyuncu Decentraland’da tipik bir ziyarette yalnızca birkaç başka oyuncuyla karşılaşabilir.

İşte (Decentraland) Sanal Emlak Patlaması Geliyor

Sanal sosyalleşme kaçınılmazdır

Sanal dünyalar yeni değil. Hem Second Life hem de Eve Online, yetişkinler için tasarlanmış sanal dünyalar 2003 yılında piyasaya sürüldü ve milyonlarca kullanıcıyı zirvede çekti. Oyuncular bu oyunlarda karmaşık ekonomiler inşa ettiler. Ancak, her iki oyun da gerçek dünya ve gerçek hayat etkileşimine çok dayandığında popülerliğe yükseldi ve yeni kripto tabanlı sanal evrenler büyürken o zamandan beri eski tip oyunların popülaritesi azaldı.

O zamandan beri, insan etkileşimi ve sosyalleşme ezici bir şekilde sanal hale geldi; çoğu insan sosyal ve ticari ilişkilerini telefonlarına veya dizüstü bilgisayarlarına taşıdı. İnsanların topluca sosyalleşmeyi yüz yüze değil de bilgisayarlarda seçtikleri bir devrilme noktası yaşandı , şimdi, hepimizi çevrimiçi hale getiren küresel bir salgın sırasında. Bu yeni alışkanlıklar kalıcı davranışsal ve kültürel değişimler haline gelecek ve normal ve kabul edilebilir bulduğumuz şeyleri geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.

2020’nin en hızlı büyüyen girişimlerinden biri olan ve podcast’ler ile 1980’lerin parti çizgisi arasında bir geçiş olan Clubhouse’un yükselişi de dahil olmak üzere, daha az gerçek hayat etkileşimine doğru bu geçişin birçok örneği var. Bu, orman yangını gibi büyüyen, tamamen sanal ve sesli bir sosyal deneyimdir.

Özellikle gayrimenkule yatırım yaptığımızda, geleceği tahmin etmeye çalışmalıyız – yolda 10 yıl veya daha fazla bir gelecek. 10 yıl içinde, bugünün çocukları genç yetişkinler olacak ve tercihleri ​​neyin ana akım ve normatif olacağını belirleyecek.

Minecraft ve benzeri oyunlar, çocukların teknolojiyle ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu şekillendiriyor. Decentraland ve diğer yetişkin kripto tabanlı sanal dünyalar, hazine avı ve düşman katliamından çok sosyalleşmeye ve işlem yapmaya dayalı daha derin insan bağlantıları arayan gençler ve genç yetişkinler için çocuk oyunlarından yaşlanmış oyuncuları çekmek için tasarlandı. Yetişkin oyunlarının kullanıcı deneyimi , çocuk sürümleriyle aynı kuralları kullanır.

Sanal gayrimenkul: yeni oyuncular, yeni kurallar

2004 yılında, daha çok avatarı Anshe Chung ile tanınan Ailin Graef, Second Life’da sanal gayrimenkul biriktirmeye başladı. 10 $ ‘dan daha az bir parayla başladı ve tamamen sanal bir dünyada yürütülen iş anlaşmalarından net değeri 1 milyon ABD Dolarından fazla olan ilk avatar olmasıyla ünlendi. Günümüzün sanal gayrimenkul ve NFT spekülasyonu konusundaki heyecanının çoğu, Anshe Chung’u çevreleyen mitolojiye kadar uzanmaktadır.

Sanal dünyada arazi üzerine spekülasyon yapmanın anahtarı yeni kuralları öğrenmektir. Zengin olanları destekleyen eski kurallar artık geçerli değil. Eski emlak atasözü “konum, konum, konum” değerlerin yakınlık ve görünürlük tarafından belirlendiğini ima eder, ancak sanal dünyalarda oyuncular kartezyen koordinatları kullanarak yeni konumlara ışınlanabilir, bu nedenle görünürlük ve yaya trafiği çok daha az önemlidir.

Sanal dünyada önemli olan, insanlığı ve hayatı düz ve pikselli bir şeye getirmek, oyuncuları bir yere çekmek ve sonra onları geri dönüp etkileşime girmeye teşvik etmektir. (Bu yerleşimlere genellikle “içerik kümeleri” denir.) Sanal dünyada, yaratıcılık ve tasarım konum ve bütçeden çok daha önemlidir.

Decentraland’ın geliştiricileri, oyunun temel katmanlarını oluşturmak için çok düşünceli ve hafif bir yaklaşım benimsedi. Bu sanal dünyayı sofistike ve ilgi çekici bir alternatif gerçeklik haline getirmek için yeni projeler ve ortaklıklar halihazırda devam ediyor – bu, bugün Facebook ve Instagram kadar her yerde ve bağımlılık yapıcı hale gelecek.

Decentraland’da kazananlar sadece bir kişi olmayacak. İşte bu yüzden başarılı olacak. Decentraland, oyun alanını dümdüz ederek mükemmel sanal dünyayı – bir ütopya – inşa etme yarışında kazanan olmaya başladı.

Tüm bu nedenlerden dolayı, dijital gayrimenkulün değerlendirmeye değer bir yatırım fırsatı olduğuna ikna olduk. Bu varlık sınıfı hala son derece riskli olsa da ve anapara kaybının tamamı olası bir sonuç olsa da, riske toleranslı yatırımcıların alternatif yatırım portföylerinin küçük bir kısmını bu yeni oluşan varlık sınıfına tahsis etmeleri mantıklı olabilir.

Dahası, bu sanal ekonomideki katılımcılar, katılmanın heyecan verici bir zaman olduğunu öğrenecekler. Yeni bir dünyaya kaçma ve kendinizi yeniden keşfetme olasılığı, aramızdaki en küstah olanlar için bile her zaman bir cazibe kaynağı olacaktır. Renkli grafikler, sanat, müzik ve dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlarla birleştiğinde, Decentraland’ın neden daha popüler hale geldiğini anlamak kolaydır.

Sanal gayrimenkulde erken hareket edenler, gerçek dünya pazarlarına kıyasla hala uygun fiyatlara girme yeteneğine sahiptir. Gerçek dünyada hızla büyüyen yerlerde (Florida’daki The Villages; Austin, Texas; Las Vegas) erken hareket edenler gibi, erken yatırım yapıp uzun vadede elinde tutanlar fayda sağlayacaktır.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir