İntihar eden genç Robinhood kullanıcısının ailesi şirkete dava açtı
Küresel

İntihar eden genç Robinhood kullanıcısının ailesi şirkete dava açtı

20 yaşındaki genç bir çocuğa nasıl oluyor da 1 milyon dolarlık kaldıraç atanabiliyordu? Kaldıraç işlemlerinde elinizdeki miktarın 10 katına kadar işlem yapabiliyorsunuz.

Borsada alım/satım yapımlarını sağlayan aracı uygulaması olan Robinhood’ın 20 yaşındaki bir kullanıcısının ailesi Pazartesi günü şirkete dava açarak, “agresif taktikleri” ve genç, deneyimsiz yatırımcıları hedef almanın, kullanıcının geçen yıl intiharla ölmesine yol açtığını iddia etti.

Kaliforniya Santa Clara İlçesi Yüksek Mahkemesine 30 sayfalık bir şikayette, Alex Kearns’ın ailesi bilinen son yazılı sözlerine atıfta bulundu: “Geliri olmayan 20 yaşındaki bir çocuğa nasıl neredeyse 1 milyon dolarlık kaldıraç atanabildi? ” – ve Silikon Vadisi merkezli şirketin Kearns gibi kullanıcıları büyük kâr vaadiyle büyük riskler almaya ikna ettiğini söyledi.

Belgede, “Alex, Robinhood’da bir hesap açtığında ve çok az veya hiç geliri olmadığında lisede sadece son sınıf öğrencisi olmasına rağmen, Robinhood karmaşık finansal opsiyon ticareti dünyasına girecek kadar nitelikli olduğuna karar verdi” diyor.

Ertesi yıl Kearns, Lincoln’daki Nebraska Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisiyken, uygulama aracılığıyla opsiyon ticareti yapmaya başladı.

Şikayet, Haziran 2020’de Kearns’e, hesabının 730.000 dolarlık eksi bakiye yansıttığı konusunda şirket tarafından bilgilendirildi. Belgelerde belirtilen şirketten bir e-posta, bir hafta sonra kabaca 178.000 $ yatırması gerektiğini söylüyor.

Şikayet, Kearns’ın aslında parayı borçlu olmadığını, çünkü kayıplarının hesabında tutulan opsiyonlarla karşılanacağını söylüyor. Ancak şikayete göre Kearns, ailesinin faturasına takılıp kalacağına inanıyordu ve Robinhood “yardım için giderek artan istekleri” – otomatik yanıtlarla karşılanan e-postalara yanıt vermedi.

Kearns 12 Haziran’da öldü. Haksız ölüm, haksız iş uygulamaları ve ihmal sonucu duygusal sıkıntı yaşandığını iddia eden dava, tazminat belirtmiyor.

Bir Robinhood sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin Kearns’ın ölümüyle “harap olduğunu” söyledi ve Haziran ayından bu yana uygulamada, kullanıcıların sözleşmeler yapmasına izin vermek ve ek rehberlik ve eğitim sunmak gibi bir dizi iyileştirme yaptığını söyledi. Şirket ayrıca bazı müşteriler için canlı destek ekledi.

Dava, Massachusetts’teki düzenleyicilerin Robinhood’ı yıkıcı pazarlamayla suçlamasından iki ay sonra – şirketin reddettiği bir karakterizasyon – ve Robinhood ve Reddit mesaj panosu kullanıcılarını içeren bir borsa çılgınlığından haftalar sonra geldi .

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Küresel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir