Hisse senetlerinden para kazanmak için etkili stratejiler
Hisse Senetleri

Hisse senetlerinden para kazanmak için etkili stratejiler

Borsadan gelir elde etmek için finansal bilginizin olması gerekir aksi takdirde kumar gibi çok fazla paralar kaybetmenize sebep olabilir. Borsa da kulaktan bilgiler duyarak daha büyük yatırımcıların tuzaklarına ne yazık ki düşmüş olursunuz. Ancak finans bilimi sürekli kendini geliştirmekte daha fazla yatırımcının yararlanması için basit, okunabilir parametreler çıkarmaktadır. Bu parametreleri okuyarak etkili stratejiler çıkarmanız mümkündür. Yazımızda borsadan para kazanmak için etkili olan yöntemleri okuyabilirsiniz

Bilgi Edinmek  

Borsa hakkında eğer bilginiz yoksa yatırım yapmadan önce konu hakkında çokça makale ve kitaplar okumanızı öneririz. Yukarıda söylemiş olduğumuz gibi sizin tasarruflarınızdan para kaybetmeniz bir başkası için para kazanmak demektir. Bu sebeple borsada çok fazla spekülasyon olmaktadır. İyi bir finans okur olmanız sizin para kaybetmenizi önceleyecektir.

Teknik ve Temel Analiz Öğrenmek

Borsada kulaktan duyma bilgilerle değil de verileri inceleyerek analiz yapmanız para kazanmak için en önemli kuraldır. Finans araştırmaları ikiye ayrılmaktadır. Temel analiz ve Teknik analizdir

Temel Analiz

Temel Analiz makro boyuttan başlayarak mikroya kadar inen araştırma yapısıdır. Temel analizin büyük bir küme olduğunu ve içinde yine kümeler olduğunu farz edin. En başta, ülkenin nasıl bir durumda olduğunu gösterir. Yabancı yatırımcılar için çok kritik öneme sahiptir. Yabancı yatırımcı, ülkede potansiyel olup olmadığını politika faizine veya enflasyonu inceler. Yabancının yapmış olduğu yatırımları piyasayı fazlasıyla etkilemektedir.

Sonrasında sektör araştırması yapılır örneğin döküm sektörü, döküm sektörün ihracat oranı, döviz etkisi gibi incelemelerde bulunur. Seçtiğiniz sektörden araştırmayı uygun gördüğünüz şirketin finansal verilerine bakmak gerekir. Finansal verilerde şirketin bilançosunu, gelir tablosunu ve nakit akış tablosunu incelemeniz gerekir

Tekniz Analiz

Tekniz Analiz

Teknik analiz belirli zaman dilimleri arasında fiyat hareketlerini görebilirsiniz. Çeşitli göstergeler bulunmaktadır. Destek veya direnç göstergesi gibi, grafikleri inceleyerek fiyatın güncel olarak nereye gideceği hakkında bilginiz olabilir.

Portföy Oluşturmak

Her ne kadar finansal incelemelerde bulunmuş olsanız da  hisse senetlerinin nereye gideceği belli olmamaktadır. Risk payı hep vardır. Risk oranın yüksek olması getirinin yüksek olacağı konusunda uzmanlar hemfikirdir. Ancak riski bölerek azaltırken getiriniz aynı oranda kalabilir. Bunun için en uygun yöntem portföy oluşturmanızdır.

Hisseleri incelediğimizde bazıları birbirini desteklediğini bazıların ise negatif yönlü olduğunu görebiliriz. Finans biliminde Beta ve alfa denir. Beta Borsa endeksin yükselişiyle hissenin oranlamasını gösterir beta değeri ne kadar yüksekse borsa yükseldiğinde hissede yükselir. Alfa ise iki hissenin değerlerini verir. Eğer negatif değerliyse biri yükselirken diğeri düşmektedir. Bu şekilde risk portföyünüzü oluşturarak para kaybetmenizin önüne geçmiş olursunuz

Duygusal Bakmayın

Yeni başlayan yatırımcılarda en çok görülen hatalardan birisi ilk aldıkları hisseyi duygusal bağ kurarak satmama istekleridir. Borsada duygusal hamleler yapmak büyük hatadır çünkü borsa duygu ile değil arz talep ilişkisi ile çalışmaktadır. En doğru yatırım duygusallıktan uzak bilimsel, kendi araştırmalarınız sonucunda karar vermeniz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir