Hisse Senedi Nedir?
Hisse Senetleri

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, borsalarda en fazla yatırımcının dikkatini çeken finansal ürünler olarak ön plana çıkar. X hisse senedini alan yatırımcı çok büyük kazançlar sağladı haberlerini sıklıkla duyarız. Peki, hisse senedi nedir? Sizinle hisse senetlerinin ne olduğunu inceleyelim mi?

Hisse Senedi Nedir?

Özünde yalnızca bir evraktır. Söz konusu şirkete ortak olanlara verilen Kıymetli bir evraktan ibarettir. Alınan kıymetli evrakla birlikte şirket üzerinde payınızın olduğu herkes tarafından bilinir. “Peki, hisse senedi neden çıkarılır?” diye düşünüyor musunuz?

Çünkü, sermaye şirketleri kıymetli evraklarını satışa çıkararak fon bulurlar. Buldukları fonları, şirketin gerekli gördüğü alanlarda kullanarak önemli buldukları yerleri geliştirirler. Eğer şirketin borcu varsa onu ödeyebilirler. Aslında hisse senetlerinin çıkarılış amacı daha etkin şirketlerin ortaya çıkmasıdır. Özünde işlerin daha kolay işlemesi sağlanmaktadır.

Genel anlamda ise hisse senetleri, şirketlerin büyüklüklerinin belirli paylara bölünmesinden ibarettir. 10 milyon TL’lik değeri olan bir şirketi ele alalım. Bu şirket, tamamına denk gelecek biçimde hisse senedi çıkararak bütün firmayı satışa çıkarabilir. Bu ne demektir? Şöyle açıklayalım.

Bir örnek ile konu inceleyelim mi? 10 000 000 / 100000 işlemini yaptığımız zaman şunu görürüz. Hisse çıkarmak isteyen sermaye şirketi 100 bin tane hisse senedi çıkarıp, tanesini 100 liradan satması halinde 10 milyon TL’lik şirketin tamamını satışa çıkardığı anlamına gelecek.

Ancak genellikle şirketler bütün hisselerini satmak istemezler. Eğer bütün hisseleri satarsanız şirket üzerinde bulunan yöneticilik konumunu kaybedebilirsiniz. Oysa şirketin %40’ını satışa çıkarırsanız hem fon bulursunuz hem de ‘şirketinin sahibi’ olan konumunuzu koruyabilirsiniz.

Aynı zamanda bağ kurduğunuz firmayı elinizde tutarsınız. Elbette, burada şirketin sahibi gözü ile duruma bakıyoruz.

Piyasada dalgalanan hisse senedi, firma değerinde aşağı yukarı bir fikir verebilir. Ancak tamamen firmanın değerini yansıtmaz. İlk başta hisseyi arz ederken oluşan fiyat ise firma değeri hakkında bilgi verebilir. Borsalarda işlem gören hisselerde gerçekleşen fiyat değişimleri, şirketin değerinden bağımsız olabilir.

Hisse senedi, şirketlerin kendi yağı ile kavrulmasını sağladığı için çıkarılabilirler. Özkaynak ile en ucuz biçimde fona ulaşmanın yolu olduğu için sıklıkla çıkarılırlar. Sermayeye ihtiyaç duyan şirket, başka yerlerden borç almak yerine kendi kaynaklarını kullanıp hızlıca fon bulur. Bunu neden yapmasın ki? Şirket açısından hisse senedi çıkarmanın mantığı bu bakış açısı ile özetlenebilir. Peki, hisse senetlerini alan yatırımcılar neden alırlar?

Hisse Neden Alınır?

Öncelikle nereden ve ne zaman aldığımızı bilmeliyiz. halka arz ile hisse senedi alan birey, direkt olarak sermaye şirketinin elinden hissesini almaktadır. Burada fiyat oluşumundan önce alım vardır. Hatta fiyatın oluşumuna katkı sağlanır. Firmanın değerinin belirlenmesinde rol oynanır. Borsada sürekli olarak düşüp çıkıp bir hisse senedini almak istediğiniz zaman ise spekülasyon amacı ile alırsınız.

Yani düşük fiyat ile alıp kendinizce yüksek bulduğunuz fiyattan satarak kâr sağlama yoluna gitmeyi amaçlayacaksınız. İki durumda da hisse senedi alabilirsiniz Ancak ikisinde de işlem farklıdır. İki durumda da amacınız farklı olabilir.

Hisse senedi, bireylerin beklentisine göre farklı biçimlerde talep edilirler. En büyük ve en normal beklenti ise kâr sağlamaktır. İnsanların geleceğini garanti altına almak istemesidir.

Ancak yalnızca yönetimi ele geçirip keyif almak için bile hisse senedi alabilirsiniz. Burada sizin hisse senedini almak için oluşan niyetinizin de önemli olduğunu vurgulamalıyız.

 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir