Hindistan merkez bankasının kripto para birimleri konusunda büyük endişeleri var
Kripto ParalarKüresel

Hindistan merkez bankasının kripto para birimleri konusunda büyük endişeleri var

Hindistan Merkez Bankası (RBI), Hindistan hükümetinin resmi bir dijital rupi dışında bu tür varlıkların kullanımına yönelik doğrudan bir yasak planladığı bildirildiğinden, kripto para birimleriyle ilgili “büyük endişeleri” dile getirdi.

Vali Shaktikanta Das Çarşamba günü finansal istikrar için potansiyel riskleri işaret etti.

Hindistan merkez bankasının kripto para birimleri

Das, endişelerini son yıllarda özel kripto para birimlerinde ticarete büyük ölçüde karşı çıkan hükümete ilettiğini söyledi. RBI’nin kendi dijital para birimini başlatma planlarının “devam eden bir çalışma” olarak kaldığını söyledi.

Hindistan’da Bitcoin Yasaklanacak mı?

RBI Valisi Shaktikanta Das , CNBC-TV18 ile yaptığı röportajda , blockchain teknolojisini kullanmanın faydaları olsa da, merkez bankasının kripto para birimlerinin finansal istikrar için oluşturduğu risk konusunda endişeli olduğunu belirtti. Bunlara ek olarak şöyle dedi;

“Bağlanması gereken birkaç yarım kalmış nokta olduğundan ve tüm dikkatimizi çektiğinden benim için bir tarih vermek çok zor ve mümkün olmayacak.”

Bitcoin, Das’ın yorumlarının ardından kazançları ayrıştırdı . Erken ticarette % 5 daha yüksek işlem görerek 0715 GMT’ye kadar 49.622 $ ‘dan% 1.5 arttı.

Das, “Bu husus hükümette değerlendiriliyor ve bence er ya da geç hükümetin bir telefon görüşmesi yapacak ve gerekirse Parlamento da değerlendirecek ve karar verecek,” dedi.

Das, RBI’nin gerçekten bu etkinliği planladığını söylemesine rağmen, bir lansman için tarih vermedi.

Bir yasama gündemine göre, Hindistan parlamentosunun mevcut Parlamento oturumunda Bitcoin gibi özel kripto para birimlerini yasaklamak için bir yasanın getirilmesi olasılığını tartışacağı için yorumlar geliyor.

2019’daki bir Hindistan hükümeti heyeti, tüm özel kripto para birimlerinin 10 yıla kadar hapis cezası ve dijital para birimleriyle uğraşan herkes için ağır para cezaları ile yasaklanmasını önermişti.

Merkez bankası, 2018’de borç verenlere, herhangi bir kripto para tüccarına veya borsasına herhangi bir bankacılık hizmeti sunamayacaklarını, ancak emre mahkemede itiraz edildi ve en sonunda üst mahkeme tarafından iptal edildi.

İlgili haberlerde, Economic Times raporuna göre, Hindistan’daki bazı banka müşterileri kripto ile ilgili herhangi bir işlem hakkında soru sormak için arıyor . Bunu yapmazlarsa hesapları dondurulabilir.

Hindistan’ın aldığı kararlar kendi kripto para birimine karşı rakip olabileceğini düşündükleri için olabilir. WazirX kripto para borsası CEO’su Nischal Shetty, “Kripto paranın Hindistan rupisine rakip olacağı ve dolayısıyla finansal istikrarsızlığa yol açacağı varsayımı yanlış” dedi.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir