Facebook, Avustralya'da haber bağlantılarını paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlıyor
Küresel

Facebook, Avustralya’da haber bağlantılarını paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlıyor

 

Facebook, Avustralya'da haber bağlantılarını paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlıyor

Avustralyalı Facebook kullanıcıları, şirketin Çarşamba günü ülkedeki kullanıcıların platformdaki haber bağlantılarını paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlayacağını duyurmasının ardından haberleri okumak için başka bir yere gitmek zorunda kalacak.

Bu sert hareket , içeriklerini paylaşmaları için haber yayıncılarına doğrudan ödeme yapmak üzere – özellikle reklamcılık devleri Facebook ve Google’a odaklanarak  internet platformlarını zorlamayı amaçlayan Avustralya hükümetinin önerdiği yasayla ilgili tartışmayı takip ediyor .

Tamamen geri çekilmek, daha önce bu olasılığı ortaya çıkaran Facebook için nükleer bir seçenekti. Bir blog gönderisinde şirket, kararın Facebook’un alt satırındaki maddi etkisini en aza indirmeye çalışırken, bu hareketin Avustralya’daki ve dünyadaki kullanıcılara neye mal olacağını vurguladı.

Şirket, Avustralyalı kullanıcıların beslemelerindeki içeriğin sadece% 4’ünün haber olduğunu açıkladı, ancak platform, haber tüketimine bağlı diğer etkileşim ölçütlerini kıramadı.

Facebook, gönderilerinde, haber içeriğinin kullanıcılar tarafından Facebook’ta nasıl paylaşıldığı arasında bir ayrım gözetirken, içeriğin arama ürünlerinde Google tarafından algoritmik olarak küratörlüğünde yapıldı.

Facebook’un bölge genel müdürü William Easton şöyle söyledi,

“Google Arama, haberlerle ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda ve yayıncılar kendi içeriklerini gönüllü olarak sağlamıyor, öte yandan, yayıncılar daha fazla abonelik satmalarına, kitlelerini büyütmelerine ve reklam gelirlerini artırmalarına olanak tanıdığından Facebook’ta haber yayınlamayı isteyerek seçiyorlar.” 

Google, Avustralya’da daha önce kendi kapatma tehditlerine rağmen Çarşamba günü Rupert Murdoch’s News Corp ile bir anlaşma yaparak ülkede haber içeriğini göstermeye devam etmek için toplu ödemeleri artırmak için yayıncılarla birlikte çalışmaya başladı.

Facebook’un eylemi, Avustralya dışındaki küresel kullanıcılar için platformda, ülkede bulunan haber yayınlarına bağlantı paylaşamayacak sonuçlar doğuruyor.

Bu mevzuat, internet platformlarının nasıl çalışmaya devam edeceği konusunda küresel değişimi yönlendirme potansiyeline sahip bölgesel mevzuatın agresif bir örneğidir.

Pek çok başka ülkenin bu destanı izlediği açık. Facebook, aktif kalmak için özel anlaşmalar yapmaya çalışırken katı bir yaklaşım benimsiyor, gelecekte nasıl çalışacaklarını hesaba katmak zorunda kalan çok farklı platformlardan farklı yaklaşımlar sergiliyor.

Bu karar Google’ın Avustralya’daki gazete sahiplerine yaptığı ödemeden hemen sonra verildi. Bu karara misilleme olarak yapılmış olabilir. Bu konu hakkında detaylar ilerleyen zamanlarda belli olacak o zaman kadar kesin bir şey demek mümkün değil.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Küresel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir