Dövize Hangi Kanallar Aracılığı İle Yatırım Yapılır
Para Birimleri

Dövize Hangi Kanallar Aracılığı İle Yatırım Yapılır?

Herhangi bir yabancı para birikimine döviz yatırımı denir. Döviz yatırımları ile kazanç sağlayan bir çok yatırımcı var. Döviz yatırımı yaparken dikkat etmek gerekiyor tabi ne konuda yatırım yaparsanız yapın aslında dikkatli olmak gerekmekte. Döviz yatırımlarında en popüler olan para birimleri Dolar ve Euro‘dur.

Öncelikle Dünya bankasının seçtiği birimlerle belirlenen para birimleri ve bu para birimlerinin miktarlarına göre hangi para birimine yatırım yapmanız gerektiğini seçmelisiniz. Para birimlerini kuyumcu, banka veya döviz bürolarından takip edebilirsiniz.

Ülkemizde en çok tercih edilen para yatırımı genelde dolar ve Euro üzerinden yapılmaktadır. Döviz aynı zamanda borsa üzerinden yapılabilir, hatta genel olarak borsada yapılan döviz işlemleri online ve hızlı şekilde yapıldığı için borsa türü döviz yatırımı daha çok tercih edilmektedir. Buna göre online ya da döviz bürolarına giderek seçtiğiniz yabancı para birimiyle birlikte döviz yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz.

Dövize Hangi Kanallar Aracılığı İle Yatırım Yapılır?

Dövize yatırım yaparken en düşük komisyon oranlarını sağlayan aracı kurumları tercih etmelisiniz.

  • Spot döviz işlemleri ile şube, ATM ve mobil bankacılığı kullanarak dilediğiniz gibi döviz alıp satabilirsiniz.
  • Döviz alım satım emir işlemi bu işlem ile bir para birimi belirliyorsunuz ve bir döviz kuru miktarı belirliyorsunuz bu sistemle birlikte döviziniz bu miktara ulaşınca otomatik olarak satın alınıyor.
  • Vadeli döviz alımı ve satımı sistemi ile banka ve sizin aranızda bulunan bir anlaşma sayesinde şartları siz belirlersiniz ve vadesi en fazla bir yıldır ve döviz kuru vadenin bitimine göre belirlenir. Bu işlemde bir başlangıç teminatı sizden taleb edilir yaptığınız yatırım eğer düşüş yaşarsa başta ödediğiniz teminat aynı şekilde size ödenir.
  • En para bankası döviz yatırımı için seçebileceğiniz en iyi bankalardan biridir döviz yatırımı yapan müşterilerine çok düşük bir kur farkı alır ve buda aldığınız parayı daha yüksek fiyatlarla satmanıza yardımcı olur.

Bundan sonra seçtiğiniz bir bankadan döviz alımı veya satımı ile alakalı anlaşmanızı imzalayarak sizde döviz alım satımına başlayabilirsiniz. Döviz yatırımlarında teknik analiz bilginiz az dahi olsa temel analiz yaparak tahtanın ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Her yatırımın belli başlı riskleri vardır döviz yatırımı da tabi ki risklidir bu riski göze alarak yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir