dogecoin nedir
GenelKripto Paralar

Popüler Coin Dogecoin Nedir ? Nasıl Ortaya Çıktı ?

Dogecoin Nedir ? 2013 yılında Dogecoin, kripto endüstrisinde ilginç bir yüz haline geldi. Şimdi dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. Peki bu

Dogecoin Nedir ?

Peki DOGE bunu nasıl yapıyor? Dogecoin, adını “Doge” adlı çizgi filmden alan bir kripto para birimidir. DOGE, eğlenceyi artırmanın bir yolu olarak sektöre girdi, ancak sonraki yıllarda DOGE konusunda hevesli bir topluluk yarattı. DOGE, 2013 yılından bu yana uzun bir yol kat etti. 2021 başındaki fiyat artışı ile kısa sürede 9 milyar ABD doları piyasa değerine ulaştı.

Twitter’da Dogecoin’e yatırım yapacağını tweetledi. Bu bir şaka olsa da, tweet hala popüler ve Palmer ve Billy Markus, Dogecoin’i gerçeğe dönüştürmek için bir araya geldi. Palmer, 2018’de DOGE için “DOGE her zaman hobi projem olmuştur” dedi.

Dogecoin Nasıl Çalışıyor?

Dogecoin’in sonsuz token arzının yararı, fiyatın nispeten sabit kalmasıdır. Dezavantajı, fiyatın genellikle çok düşük olmasıdır. Çoğu insanın kripto para dünyasına yatırım amacıyla girdiği düşünülebilir, amaç belirli varlıkları elinde tutmak ve kar elde etmektir. Ancak DOGE için durum farklı. Tokenlerin yüksek arzı ve düşük fiyatı, varlıkları uzun süre elinde tutan yatırımcıları çekemez. Dogecoin’in en önemli kullanımlarından biri çevrimiçi bir bahşiş sistemidir. Birinin Reddit topluluğundaki gönderisini beğendiyseniz, DOGE üzerinden ona bağış gönderebilirsiniz.

Birden fazla kripto para birimi borsasında başka kripto para birimleri satın almak için de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda ünlü NBA takımı Dallas Mavericks, DOGE üzerinden bilet ve ürün satışlarını destekleyeceklerini açıkladı. Görünüşe göre DOGE sadece yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale gelmiyor, aynı zamanda bir ödeme aracı haline geliyor.

Elon Musk’ın En Sevdiği Para Birimi!

Dogecoin ilk başta bir şakaydı, ancak son yıllarda yüksek bir itibar kazandı. Dogecoin hayranları, 2014 yılında NASCAR sürücüsü Josh Wise’a sponsor oldu ve 2014 Kış Olimpiyatları’nda Jamaikalı kızak ekibini finanse etti ve daha sonra Kenyalı hayır kurumlarına bağışlar düzenledi. Aynı zamanda, kurucu ortak Jackson Palmer, insanların Dogecoin’i bu kadar ciddiye alma şeklinden hoşlanmıyor.

Dolandırıcılar, DOGE topluluğunun eğlence odaklı üyelerini kaçırdıktan sonra Palmer, 2015 yılında projeye veda etti. Palmer o zamanlar çok fazla insanın “çabuk zengin olma” zihniyetine sahip olduğunu ve jetonların amacının ötesine geçtiğini söyledi. Dogecoin Ocak 2018’de 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığında, eski kurucu ortağı tarafından eleştirildi.

Jackson Palmer’ın açıklamaları ise şu şekildeydi:

2 yıldan uzun bir süredir yazılım güncellemesi yayınlamamış bir para biriminin 1 milyar $’dan fazla piyasa değerine sahip olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bunlara ek olarak DOGE, 2020 yılında bir ivme daha yaşadı. Temmuz 2020’de viral TikTok videosu, insanları kripto para birimlerine yatırım yapmaya teşvik ederek fiyatlarının kısa sürede yükselmesine neden oldu. Bütün bunlar olurken, aşağıdaki gönderi Dogecoin’in resmi Twitter hesabı tarafından yazılmıştır:

Be mindful of the intentions people have when they direct you to buy things. None of them are in the spot to be financially advising. Make choices right for you, do not ride other peoples FOMO or manipulation. Stay safe. Be smart.

Dogecoin ekibi, yatırımcılara akıllıca ve güvenli önlemler almalarını tavsiye ediyor, ancak fiyat artışının farkında değil gibi görünüyor.

Aynı zamanda Elon Musk kripto para birimleri hakkında tweet atmaya başladı ve DOGE hayranı olduğunu söyledi. Elon Musk’ın tweet’inde DOGE’un fiyatı% 17 arttı. Musk, DOGE hakkında tweet atmaya devam etti ve bir süre onu manipüle ediyor gibi görünüyordu.

Peki Dogecoin Neden Bu Kadar Popüler ?

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir