Dogecoin neden bu kadar popüler?
İNVESTVE ÖZELKripto Paralar

Dogecoin neden bu kadar popüler?

Dogecoin ilk oluşturulduğunda tamamen komedi amaçlı bir kripto para birimi olarak düşünüldü. Şimdi ise ciddi bir amaçla oluşturulan kripto para biriminden çok daha büyük bir piyasa değerine sahip tam 7 milyar dolar civarında.

Dogecoin 7 milyar dolarlık piyasa değerinin yanında bir de çok büyük bir kitleye sahip. Dogecoin fiyatı şu an $0,052921 fiyatından işlem görürken bu fiyattan çok daha yüksek fiyatlı coinler bu kadar tanınmış durumda değil.

Adobe Ürün Pazarlama Müdürü Jackson Palmer ve yazılım mühendisi Billy Markus tarafından 2013 son çeyreğinde oluşturulan bir kripto para birimi. Kurucular bu altcoini kurarken mümkün olduğu kadar saçma ve komik olmasını hedefliyorlardı.  Böyle olması içinde oldukça mücadele verdiler.

Jackson Palmer and Billy Markus

Dogecoin resmi olarak oluşturulduktan sonra web sitelerini oluşturdular ve yaklaşık 3 hafta içinde Website 1milyon kişiden fazla ziyaretçi aldı.

Dogecoin kurucuları dahi onu ciddiye almıyorlardı zaten. Buna rağmen insanlar onu çok seviyordu aşırı derecede ucuz olması ve kripto paralar arasında madenciliği en kolay olanlardan birisi olması onu sevmelerine sebep oldu.

İki hafta içinde,  Dogecoin Reddit kanalının 19.000’den fazla kullanıcısı vardı ve Çin, ödeme şirketlerinin o sırada Bitcoin ile uğraşmasını yasaklamasına rağmen DOGE’nin fiyatı% 300 arttı.

25 Aralık tarihinde büyük bir hack yaşanmıştı. 11 milyon  adet dogecoin çalınmıştı bu hack olayı o zamanlarda büyük yankı getirmişti. Hack olayı ise Bilgisayar korsanının dosya sistemine erişip ve gönderme/alma sayfasına statik bir adrese gönderecek şekilde değiştirmesiyle olmuştu.

Saldırıdan iki gün sonra ” SaveDogmas ” adlı saldırının kurbanlarını geri ödemeye yönelik topluluk odaklı bir çaba başladı. Sadece birkaç hafta önce kurulmasına rağmen, “shibes” topluluğu bilindikleri gibi  bir araya geldi ve SaveDogmas cüzdanına 15 milyon dolara bağışladı.

2014 yılında Dogecoin topluluğu, mem tabanlı kripto para biriminin aslında gerçek dünyada bir faydaya sahip olduğunu kanıtlamak için hevesliydi ve çok çeşitli spor ve hayır işlerini desteklemek için DOGE bağışları yoluyla para toplamaya başladı.

 Jamaikalı kızak takımını 2014 Kış Olimpiyatları için Rusya’nın Soçi kentine göndermesine yardımcı olmak için birkaç saat içinde 30.000 dolar toplanmış ve bu durum çok beğenilmişti.

Dogecoini destekleyen ünlüler

Dogecoini destekleyen bir çok ünlü kişi mevcut ama bunlardan sadece bir kaç tanesi çok popüler. Bu popüler olan kişileri zaten sizlerde biliyorsunuzdur. Bu ünlüler ise şöyle; Eski +18 film yıldızı olan Mia Khalifa attığı bir tweet ise;

Netflix’in yayınladığı Tiger King’de oynayan Carole Baskin, Vücut geliştirme uzmanı Kai Graeene ve de Rapçi olan Snoop Dogg gibi ve bir çok ünlünün desteği bulunmakta.

Tabi ki listemizin olmazsa olmazı Dogecoin’in kurucularından daha çok destekleyen ve benimseyen kişi o Elon Musk oluyor. Elon Musk Dünyanın en zengin adamı ve Tesla’nın kurucusu ve CEO’su. Bu sıradan bilgileri zaten çoğunuz biliyordur.

Elon Musk her geçen gün hem Bitcoin’i hemde Doge’u pumplıyor. Yakın zamanda oğlu içinde Dogecoin aldığını belirtmişti. Peki ya ilk ne zaman bu tweetleri başlamıştı? İlk olarak 2019 yılında attığı bir tweet şöyleydi;

“Doge benim favori kripto para birimim olabilir. Oldukça havalı.”

Dogecoin elon musk

Elon Musk’ın dogecoinle ilgili bir çok tweeti mevcut ama içlerinden en popüler olanı ise Ocak 2021’de Douge dergisinin kapak resmi olan bir köpeğin resmini tweetledikten sonra dogecoin fiyatı tüm zamanların en üst rakamı olan $0,08’ı gördü.

Yüzde 800’lük bir büyüme ile Elon Musk piyasa üzerindeki etkisini anlamış olacak ki o zamandan bu yana hiç durmadan dogecoini ve bitcoin’i pumplamaya devam etmekte.

Dogecoinin nasıl popüler olduğu çok basit aslında gönüllü çalışanları ve yatırımcıları ve de ünlü destekçileri sayesinde bu noktalara kadar geldi. Kendi düşüncem ise bu yükselişin henüz başlangıç olduğu yönünde. Düzeltme turu bittikten sonra neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir