DOCO hisse senedi bilanço ve düşüş nedenleri
Hisse Senetleri

DOCO hisse senedi bilanço ve düşüş nedenleri

İlgi çekici hisse senetlerinden biri olan DOCO, son zamanlarda sıkça adından söz ettirmektedir. Yemek sektöründe hizmet DOCO, son bir ayda ciddi düşüş yaşamaktadır. Bu nedenle, DOCO Bilançosunu genel olarak incelemek doğru olabilir. “DOCO neden düşüyor?” sorusuna genel bir cevap arayabiliriz.

DOCO Neden Düşüyor?

DOCO, yemek sektöründe hizmet vermektedir. Özellikle yıllarca Türk Hava Yolları Anonim Şirketi ile birlikte çalışarak büyüme sağlamıştır. THY gibi bir marka ile yola devam edebilmek için kaliteli hizmet vermek gerektiğini bilirsiniz.

Bu durum kesinlikle doğrudur. DOCO, kaliteli hizmet sunan bir şirkettir. Bu nedenle, yıllardır yemek sektöründe kalıcı olabilmiştir. Bizim sorumuz ise şunlardır: DOCO hissesi son 1 ayda nereye gidiyor? DOCO, neden düşüyor olabilir? DOCO Bilançosu ne durumda?

Bu sorular üzerine gene olarak sizi düşündürmek doğru olabilir. Size kesin bir sonuç vermektense sonuca sizin ulaşmanızı istiyoruz.

DOCO’nun, 2020 yılının şubat ayında kabaca 600 lira ile başladığını söyleyebiliriz. Sene içerisinde çok fazla dalgalanarak hareket eden DOCO, 2021 yılının şubat ayında (4 şubat 2021) ise 508 lira olarak fiyatlanmaktadır.

Borsada ciddi yükselişler görülürken DO&CO‘nun fiyatının düştüğünü görüyoruz. Hissenin fiyatının neden düşmüş olabileceğini soruyoruz: Konunun başında da belirttiğimiz üzere DOCO firması THY ile birlikte çalışmaktadır.

DOCO Bilançosu Nasıl Görünüyor?

Bu ne demektir? Şirketin iş yaptığı firmalara bakarak bir sonuca gidebiliriz. Kendisinden ürün ve hizmet talep eden firmalar küçülürken bir firmanın büyümesi beklenemez.

Burada DOCO şirketinin kalitesine bağlı bir düşüşten ziyade sektörel bir düşüş olarak görülebilir. Firma, yine aynı kalitede ürün ve hizmet sağlıyor olabilir. Ancak salgın dolayısıyla dünyada havacılık sektörünün durgunlaştığını biliyoruz.

İnsanların gelirlerinin düştüğünü biliyoruz. Özellikle temel harcamaların artış gösterdiğini biliyoruz. İnsanlar artık dışarıda daha az yemeğe çıkıyor. İnsanlar artık havacılık sektörüne daha az para harcıyor. Bu durumda da sektörel bazlı düşüşler yaşanabilir.

DOCO’nun aslında kaliteli bir şirket olarak görünüyordu. Belki de pandemi yaşanmasaydı işleri çok fazla büyüyecekti. Bu senaryoda hisse senedinin fiyatı da artacaktı. Bu senaryonun ise tersi gerçekleşti. Salgın, bazı sektörlerinin önünü açarken bazılarını ise zor durumda bıraktı. Dünyanın gerektirdiği dönüşüme hızlı uyum sağlayan firmalar hızlıca yükselişe geçti.

DOCO Bilançosu Nasıl Görünüyor?

Bir bilançoyu detaylı incelemek ciddi anlamda para ve zaman gerektirir. Bu nedenle, üstünkörü yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu çok ciddi bir iştir. İnsanları yanlış yönlendirmekten daima kaçınmamız gerekir.

Yüzeysel bir bakış açısı olarak, DOCO’nun sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyebilirim. Son 1 yılda borsada ciddi yükseliş yaşanmasına rağmen hissenin fiyatının düşmesini bunu destekler niteliktedir. İşler iyi gitseydi belki de hissenin değeri 2 katına bile çıkabilirdi.

Özellikle teknoloji şirketlerinin birçoğu dünya çapında ciddi fiyat artışları sağladı. İşlerini internet üzerinden yürütebilen firmalar ciddi yükseliş sağlarken geleneksel firmalar zor durumda kalabildi. DOCO Bilançosu, pek parlak görünmemektedir.

Elbette bu durum, yalnızca şimdilik böyle görünmektedir. Dünyada çok hızlı değişimler yaşandığını biliyoruz. Yazımız genel bir niteliktedir. Yatırım konusunda atacağınız adımları kendinizin almasını tavsiye ederiz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir