Demokratların kazanmasıyla küresel hisse senetleri artıyor
Hisse SenetleriKüresel

Demokratların kazanmasıyla küresel hisse senetleri artıyor

Biden ve demokratların senatoya girmesiyle beraber tahvillerde büyük düşüş beklenirken, küresel hisse senetlerinde de ciddi artış bekleniyor.

Amerika’nın demokrat başkanı Joe Biden’a yönelik iddialara göre kendisi, yatırımcıların borçlanmasına ve harcama yapmasına Trump yönetiminden daha fazla izin verecek. İddiayı oldukça olumlu karşılayan piyasalarda hisse senedi artışı ve tahvillerde düşüş gözlemlendi.

Biden ve Hisse İddiaları

Halihazırda ABD hazinesi de Georgia senatosuna Biden’ın girmesiyle beraber ciddi satışlar gerçekleştirmişti. Bu durum da aslında iddiaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte yorumlanıyor. Kendi yönetim aklını yansıtan ve elini güçlendirmek isteyen Biden, bu durumdan hiç geri kalmayacak gibi.

Halihazırda Amerikan kongresine yapılan saldırı da bu durumu hiç etkilemedi. Bu ani ve şok edici saldırı her ne kadar dünya kamuoyunu meşgul etse de, piyasalar halihazırda Biden formülünü çoktan kabul ettiği için ekonomi bazında pek bir yansıması olmadı.

Demokratların kazanmasıyla küresel hisse senetleri artıyor

Aşı Sonrasında Hisse Senetleri ve Tahviller

Özellikle pandeminin yaşandığı son günlerde piyasalar bu duruma çok iyi bakıyor. Bu aktifliğin aşı sonrasındaki dünyaya bir köprü niyetinde olacağını söyleyen uzmanlar; Demokratların yapacağı yeni ödeme politikasıyla beraber hissedar ve yatırımcıların çok daha hızlı ve çok daha rahat hareket edebileceklerini söyledi.

Avrupa ve Amerika’ya Yansıması

Çarşamba günüyle beraber ABD’nin 10 yıllık tahvil verimi geçtiğimiz senenin Mart ayından beri ilk defa %1 oranında arttı. Üstelik, geriye kaymadan önce, Perşembe gününe kadar %1.0660 kadar da artış sağladı.

Avrupa tarafında da bu yansımalar devam etti. Avro tabanlı bölgede Almanya’nın 10 yıllık tahvil verimi eki oranla %0.55’lik değişim yaşadı. Japonya ise bu noktada kendi oranlarını korudu.

Dolar Değerinde Düşüş

Bu duruma karşın dolar kuvvetli düşüşüne devam etti. Üç yılın en düşük seviyesini yakalan dolar karşısında ABD’li iş adamları isyanda. Bütçe açıkları ve artan ticaretle beraber bu değer kaybetmenin artacağı düşünülüyor. Trump ekonomisinin dolara olan yaklaşımına karşın, Biden ekonomisinin hangi yolu izleyeceği merak konusu.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

  Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

  3 Yorumlar

  1. Küresel hisse senetleri teknik analizi paylaşırsanız seviniriz

  2. Küresel hisse senetleri teknik analizlerini daha çok bekliyoruz küresel hisse senetlerine yatırım yaparken neler dikkat etmeliyiz umarım bu konuda da içerik eklenir

  3. bu olaylardan sonra küresel hisse senetleri oldukça artmıştı doğru

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir