Dardanel'den ton balığı paketlenme videosu için açıklama
Genel

Dardanel’den ton balığı paketlenme videosu için açıklama geldi

Sosyal medyada, gittikçe yayılan ve insanlar tarafından hijyenin hiçe sayıldığı söylenen video ile ilgili Dardanel markası bir açıklama yayımladı.

Bugün ortaya çıkan bu videodan sonra ise Dardanel Hissesi şuan itibari ile %4,58 düşüş yaşamakta. Bu düşüşün sosyal medyada viral olan video ile ilgisi var mıdır bilinmiyor ama videoyu gören yatırımcılardan panik satışı yemiş olabilir.

Açıklamanın özeti ise  üretim şekli butik bir şekilde tamamen elle yapımı ve tüm dünya üzerinde bu üretim böyle yapılmaktadır. Bu üretim şeklini ve çalışma yerini hijyensiz gibi göstermeye çalışan ve ya bunu söyleyen tüm kişi ve mecralara hukuki süreç başlatılacaktır dendi.

Dardanel'den ton balığı paketlenme videosu için açıklama

Dardanel’in yaptığı açıklama ise tamamen böyle;

Bugün bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerle ilgili gelen eleştirileri üzülerek ve hassasiyetle takip etmekteyiz. Tesislerimizdeki eldiven kullanımı başta olmak üzere, yorumlara konu olan bazı yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek isteriz.

Günümüzün gıda güvenliği prensipleri içerisinde, plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığı; kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir. (Türk Gıda Kodeksi ve FDA)

Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir. Periyodik olarak çalışanlarımızın el hijyeni gıda ile temasa uygun dezenfektanlar ile sağlanmaktadır.

Ayrıca tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, en doğal ve hijyenik şekilde üretilirken, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır. Etiket bilgilendirmemiz yukarıda bahsi geçen açıklamalar ışığında Türk Gıda Kodeksi’nin yönetmeliğine uygundur.

Tüm ürünlerimiz koruyucu ve katkı maddesi kullanmaksızın, mikroorganizma riskini ortadan kaldıran 121 derecede sterilizasyon sürecinden geçirilmektedir.
FDA, European Comission, Türk Gıda Kodeksi, Codex Alimentarius gibi ulusal ve uluslararası tüm mevzuatları başarıyla uygulayan şirketimizin yine bu konuda ulusal referans olarak kabul edilen BRC A seviyesi Kalite Standardı Sertifikası bulunmaktadır.

Şunun altını hassasiyetle çizmek isteriz ki, videoda gösterilen üretim kısmı butik olarak tamamen “el yapımı” üretilmektedir ve bu üretim modeli tüm dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. Burada hijyen dışı bir üretim algısı yaratmaya çalışan tüm kişi, mecra ve hesaplara karşı hukuki süreç başlatılacağını bildiririz.

37 yıldır sofralarınızdan sağlığı eksik etmeyen DARDANEL, değerli tüketicilerimizin güveniyle bugünlere gelmiş bir markadır. Bu güvene zarar verecek en ufak bir davranış sergileme ihtimalimizin olmadığını, DARDANEL’i var eden lezzet ve sağlık kavramlarının her koşulda tek önceliğimiz olduğunu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Dardanel ton markasının sosyal medyada yayılan videoyla ilgili açıklaması bu şekilde. Konuyla ilgili araştırma yapıldığında bu tarz üretimlerin olduğu açıkça görünüyor. Üretim yerinin ne kadar hijyenik olup olmadığı hakkında bir bilgiye sahip değiliz ama bu tarz yerlin çok sık ve sert denetimlerden geçtiği aşikar. Bu markanın ise köklü geçmişini ele alınca böyle bir şeyin mümkün olması imkansız gibi.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir