Çin Yeni Yılı Bitcoin Fiyatlarına Etki Edebilir mi?
İNVESTVE ÖZELKripto Paralar

Çin Yeni Yılı Bitcoin Fiyatlarına Etki Edebilir mi?

Yeni analize göre 12 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan Çin Yeni Yılı, Bitcoin fiyatına negatif yönde bir etkide bulunabilir ve piyasada satışı tetikleyebilir.

Singapur Menşeili Stack Funds’un Analizi : 

Şirketin 28 Ocak tarihli raporuna göre Bitcoin fiyatı üzerindeki mevcut satış baskısı, Asyalı madencilerin yaklaşan yeni yıl bayramı öncesinde birikimlerini giderek daha çok satması nedeniyle kısa vadede sürebilir.

Stack Funds Araştırma Başkanı Lennard Neo, küresel Bitcoin madencilik havuzlarının yüzde 60’tan fazlasının Çin’de yer alması nedeniyle Çinli madencilerden çok fazla satış baskısı geldiğini ileri sürdü. Araştırmacı, Madenci Pozisyonu Endeksi’nin (MPI) son zamanlarda büyük bir artış gösterdiğini ve Bitcoin fiyatında geri çekilmeye işaret ettiğini belirtti. MPI, Cointelegraph’ın haberine göre son 8 yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu gerçekten riskli bir durum peki Çinli madenciler neden baskı yapıyor ?

Madencilerden Baskı

Bize göre bu baskının nedeni şu : Çin Yeni Yılı ülkedeki en büyük bayramlardan biri ve aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok harcama yaptığı günlerden biri.Bu yüzden madenciler ellerindeki varlıkları satarak yeni yıl harcamaları için kullanabilir. Zaten Stuck Funds Ceosu Neo tatil yaklaşırken madencilerin satış yapma eğiliminde olacağını söyledi. Neo, devam eden satışların yaklaşan yeni yıl tatili ile kesiştiğini ve bu nedenle dip fiyatın henüz görülmediğini söyledi.

İnvestve Analizi

Araştırmalarımız altcoinlerin Çin Yeni Yıl Tatilinde daha fazla değer kazanacağı yönünde : 

Araştırmalarımızda Çin’deki yatırımcıların birden az bitcoin almadığını gördük.Bu durumu Primitive Ventures kurucu ortaklarından Dowy Van resmi twitter hesabından alaylı bir şekilde açıkladı. Dowy Van , yatırımcılıarın 0.5 , 0.18 gibi kesirli alım – satımlar yapmadıklarını söyledi. Wan, Çinli yatırımcıların 1 Bitcoin almak yerine daha ucuz ve yüksek gelirli altcoin piyasasına yönelme eğiliminde olduklarını açıkladı. Wan, bu eğilimin altcoin piyasasını oldukça yükselişe meyilli hale getirdiğini söyleyerek açıklamasını Çinlilerin aylık gelir dağılımından bahsederek destekledi.

Wan, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Çinli yatırımcıların Bitcoin’i pahalı bulduklarını ve bu nedenle daha ucuz ve yüksek getirisi olan pratik altcoinlere yöneldiklerini söyledi. Wan, 1 Bitcoin‘in 185 bin CNY ettiğini söyleyerek yatırımcıların BTC’yi pahalı bulduğunu ima etti. “1 BTC; Beijing, Shanghai gibi şehirlerde yaşayanların yıllık maaşına denk” diyen Wan, ülkede en iyi maaş alanların yıllık gelirinin yaklaşık olarak 1 BTC ettiğini söyledi.

Bu sebeple, Çinli yatırımcıların daha ucuz ve getiri oranı yüksek varlıklara yüklendiğini söyleyen Wan, son olarak bu durumun altcoin piyasasına olumlu yönde etki edeceğini açıkladı.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir