chia coin nedir
GenelKripto Paralar

Chia Coin Nedir? Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere Chia Coin Nedir ? Madenciliği nasıl yapılır ? sorularına yanıt vereceğiz. Yeni bir protokol Chia, ağı korumak için işlem gücü yerine depolamayı kullanan bir konsensüs kullanır. Chia protokolünün yaratıcıları, PoW konsensüsünü (Bitcoin gibi) kullanan kripto para birimlerinden daha güvenli ve daha uygun maliyetli olduğunu iddia ediyor. Chia, sınır ötesi ödeme ve saklama hizmetlerini teşvik etmek için tasarlanmış bir blok zinciri, dijital para birimi ve akıllı işlem platformudur.

Chia Coin Nedir ?

Chia Coin Nedir ? BitTorrent’in yaratıcısı Bram Cohen tarafından geliştirildi. Aslen Ağustos 2017’de tasarlandı ve Mayıs 2021’de piyasaya sürüldü. Bununla birlikte Chia’nın madencilik ödülleri Mart ayında aktif hale geldi ve Mayıs ayında kripto para işlemleri aktif hale geldi. Anlaşma aynı zamanda Anderson Horowitz ve Galaxy Digital gibi büyük isimlerin de ilgisini çekti. En büyük sebep, Chia’nın blok zincirini koruyan benzersiz “uzay ve zamana dayanıklı” mekanizması olarak görülüyor.

Chia Nasıl Çalışır ?

Chia, benzersiz bir fikir birliği mekanizması kullanır. Bitcoin’in işlem günü modelini kullandığı ve Flow gibi blok zincirlerin PoS modelini kullandığı senaryolarda, Chia ile bu modeller arasındaki fark “mekan ve zamanın kanıtı” konusunda fikir birliğidir.

Matematik problemlerini çözmek için güçlü bilgisayarlarla rekabet etmek yerine Chia, sabit diskler ve katı hal sürücüleri kullanır. Chia “madenciler” sabit disklerine 100 GB “lot” yazarlar. Ardından her grafiği bir karma ile doldurun. Chia blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde, hash değeri madencinin sürücüsündeki hash değeri ile karşılaştırılır. En yakın eşleşen kullanıcı bir blok ödülü alır.Chia’nın zaman-uzay kanıtı modelinin ana avantajının, Bitcoin ve PoW konsensüsü kullanan diğer kripto para birimlerinden daha çevre dostu olması olduğu söyleniyor.

Chia Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia madenciliği, geleneksel kripto para madenciliğinden çok farklıdır. Madenciliğe başlamadan önce, bir miktar depolama alanı ayırmanız gerekir. Chia madencileri genellikle planlarını hızlı SSD’lere yazarlar. Madenciler daha sonra tamamladıkları arazileri büyük bir sabit diske aktardılar. Chia grafikleri genellikle 100 GB’ın biraz üzerindedir. Ancak, 350 GB’a kadar geçici depolama alanı gerektirir. Ekipmanları ve hesaplamaları tamamladıktan sonra Chia’yı yüklemek için Chia’nın web sitesine gitmeniz gerekiyor. “Install Chia Blockchain” seçeneğine tıklayarak projenin Github sayfasına girebilir ve işletim sisteminize göre seçim yapabilirsiniz.

Kripto para al sat fikirleri ile ilgileniyorsanız tıklayınız.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir