Changpeng Zhao Kimdir
GenelKripto Paralar

Changpeng Zhao Kimdir? McDonalds’tan Binance’e!

Binance’ın kurucu ve CEO’su, henüz 30 yaşına gelmeden büyük başarılar elde eden Changpeng Zhao kimdir? Bugünlere nasıl gelmiştir?

Birçokları dünyanın en büyük kripto para borsasını inşa eden ismi merak ediyor: Changpeng Zhao kimdir?

Öncelikle biraz binance’den bahsedelim..

Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır. Ocak 2018’den bu yana Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası oldu. Binance, eski bir yüksek frekanslı ticaret yazılımı geliştiricisi olan Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Başlangıçta Çin’de bulunuyordu, ancak daha sonra Çin’in kripto para birimi düzenlemelerini sıkılaştırması nedeniyle Çin’den ayrıldı.

Changpeng Zhao Kimdir?

Zamanımızın en popüler ve en büyük borsalarından Binance’in kurucusu ve CEO’su 77 doğumlu, 77 doğumlu Changpeng Zhao, 30 yıl önce büyük bir başarıya imza attı. CZ’nin Çin’den çıkarılmasının ardından CZ, Kanada’nın en köklü devlet üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okumaya devam etti.
Eğitim hayatının sonunda iş hayatına atıldı. Ancak bu sefer McDonalds gibi küçük fast-food restoranlarında değil, Tokyo Borsası gibi büyük kurum ve kuruluşlarda. 2005 yılında hikaye başlangıcı için Şangay’a gitti ve Çin hükümetinin yaptırımları nedeniyle başarısız olan ticaret platformu Fusion Systems’ı kurdu.

İş Hayatı

Daha sonra 2013’te Blockchain.info’ya geldi. Ama uzun sürmez, hatta bir yıl önce ayrıldı.2017’de tam anlamıyla ikramiyeyi vuran kripto para borsası Binance’i kurdu. Yaklaşık 180 günde adını duyuran Binance, 8 aydan kısa bir sürede dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri haline geldi.
Binance henüz bir yılı tamamlamamış olsa da CZ, Forbes dergisinin “Kripto Para Dünyasının En Zengin Kişileri” listesinde zaten üçüncü sıradaydı. Eylül 2018 itibariyle, yaklaşık 15 ay önce, net değeri 1,4 milyar dolar civarındaydı.
CZ, kripto para dünyasında Binance ile başarılı olan lider isimlerden biri haline geldi. Kripto para borsalarına öncülük eden herhangi bir açıklama veya açıklama, CZ’nin son konuşmasında Binance’in geleceğinin düşündüğüm kadar çabuk gelmediğini söyledi.
Mart 2018’de Binance, Japonya ve Çin’deki daha katı düzenlemelerin ardından Malta’da bir ofis açma niyetini açıkladı. Nisan 2018’de Binance, Bermuda hükümeti ile bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.
Aylar sonra Binance benzer bir anlaşma imzaladı. menkul kıymet belirteçleri ticareti için bir platform geliştirmek üzere Malta Menkul Kıymetler Borsası ile, 2019 yılında şirket, önde gelen borsa Binance.com’un bağımsız bir organizasyonu olan Binance Jerse’yi Avrupa’daki etkisini genişletmek için duyurdu.
Euro ve İngiliz Sterlini dahil olmak üzere kripto para birimi çiftleri. 9 Kasım 2020’ye kadar kullanıcılar borsa içinde alım satım yapabiliyordu ve borsa 30 Kasım 2020’de tamamen kapatıldı.
Diğer üç büyük borsa ile birlikte, projeye uygun para birimi için 32 milyon dolar topladı. Stabil coin fikrinin amacı, Bitcoin ve diğer popüler dijital varlıkların dalgalanan fiyatlarına karşı istikrarlı bir kripto para birimi sağlamaktır.
Ocak 2019’da Binance, Visa ve Mastercard dahil olmak üzere banka ve kredi kartlarını kullanarak kripto para birimi satın alımlarını mümkün kılmak için İsrail merkezli ödeme hizmeti sağlayıcısı Simplex ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Satın alımlar, Simplex’in yerel bankacılık politikalarına tabidir ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple’ın XRP’si ile sınırlıdır.
7 Mayıs 2019’da Binance, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 7.000 bitcoin çaldığı “büyük bir güvenlik ihlalinin” kurbanı olduğunu duyurdu. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bilgisayar korsanlarının “kimlik avı, virüsler ve diğer saldırılar dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullandığını” ve “mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde işlemlerini yapılandırdığını” söyledi.
Binance daha fazla para çekme ve para yatırma işlemlerini durdurdu, ancak ticaretin devam etmesine izin verdi ve web sitesi müşterilere güvenli varlık fonu aracılığıyla geri ödeme yapmayı taahhüt etti.
21 Şubat 2020’de Malta Finansal Hizmetler Otoritesi, Binance’yi Malta merkezli bir kripto para birimi şirketi olarak tanımlayan medya raporlarına yanıt olarak bir kamuoyu açıklaması yayınladı.
MFSA, “Binance, Malta’da düzenleyici gözetimin kapsamına girmeyen herhangi bir faaliyet olup olmadığını görmek istiyor” dedi. Forbes yetkilileri, Binance ve Changpeng Zhao’nun (CZ olarak da bilinir).
ABD düzenleyicilerini yanıltmak ve kripto para birimi yatırımcılarından gizli karlar elde etmek için kasıtlı olarak sofistike bir kurumsal yapı oluşturduğunu iddia eden sızdırılmış belgeler yayınladı.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir