Cardano vs Ethereum - Fark Nedir?
Kripto Paralar

Cardano vs Ethereum – Fark Nedir?

Cardano ve Ethereum’u duydunuz ama hangisinin daha iyi olduğundan emin değil misiniz? Ya da belki nasıl çalıştığını ve hangi protokolün daha iyi teknolojiye sahip olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz? Her iki durumda da, bu Cardano vs Ethereum rehberinde arkanızdayız.

Cardano akıllı sözleşme ile Ethereum akıllı sözleşme arasındaki arka planı ve farkı tanıtarak başlayacağız. Bundan sonra, blok zincirlerinin her birinin üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan işlemleri nasıl doğruladığını da içeren performanslarından bahsedelim.

Ayrıca, bugünlerde Cardano’nun ne kadar toparlandığını ve Ethereum 2.0’ın beklenen güncellemesini tartışacağız .

Son olarak, hangi madeni paranın daha karlı olduğunu ele alacağız. Yani, bu okumanın sonunda, bu kripto para birimlerinden hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan bilgilere sahip olacaksınız!

Akıllı Sözleşme Platformu

Akıllı sözleşmeler, yalnızca avukatların ilgilenebileceği bir şey gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki, bunlar birden çok teknolojinin omurgasını oluşturuyor.

 • Merkezi olmayan uygulamalar (Dapps);
 • Merkezi olmayan borsalar;
 • Dijital sanat pazarları;
 • Jetonlar; ve
 • Değiştirilemeyen belirteçler

Başlangıçta amaçlandığı gibi, tamamen bilgisayarlar tarafından kontrol edilen güvenilir bir ağ üzerinden sözleşmeler yürüterek, bankalar gibi üçüncü şahıslarla iş yapmaktan kaçınmayı amaçlamaktadır. Her türlü heyecan verici protokol ancak akıllı sözleşmeler sayesinde mümkündür. Hem Cardano hem de Ethereum akıllı sözleşme platformlarıdır ancak farklı farklılıkları vardır.

Cardano

Cardano, akıllı bir sözleşme platformu olmayı , merkezi olmayan uygulamaları, jetonları ve bu tür projelerden beklediğimiz diğer tüm özellikleri başlatmayı amaçlayan bir blok zinciri protokolüdür . Aynı perdeyi daha önce bin kez duymuşuz gibi görünüyor ama Cardano’nun bir farkı var. Bu, sıfırdan bir Proof of Stake (PoS) olarak oluşturulmuş ilk büyük protokoldür.

Girdi Çıktısı Hong Kong (IOHK), Cardano’yu 2015’te yarattı. Charles Hoskinson adlı tanınmış kripto para birimi uzmanı bunu yaptı. Ethereum ikinci nesil bir blok zinciri olarak adlandırılırken, Cardano üçüncü nesil bir blok zinciri olduğunu iddia ediyor.

Cardano

ADA’nın genellikle Ethereum katili olarak anıldığını biliyor muydunuz?

Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucu ortağıydı, ancak Ethereum’dan daha iyi bir blok zinciri oluşturabileceğine inanıyor, dolayısıyla Cardano’nun doğuşu. Projelerinin Ethereum’dan daha gelişmiş olduğuna inanıyor. Sonuç olarak, buna “Ethereum Katili” diyorlar.

Dahası, Cardano’nun kendi kripto para birimi ADA coin’dir. Kripto cüzdanları aracılığıyla gönderebilir veya alabilirsiniz. İnsanlar Cardano parasını seviyor çünkü blok zincirinin geliştirilmesine yardımcı olan araştırmacılar, akademik liderler ve bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından destekleniyor.

Cardano’nun amacı temelde kullanıcılarının ve düzenleyicilerin ihtiyaçlarına hizmet vermek arasında mükemmel dengeyi bulmaktır. Ekip bunun önemli olduğunu düşünüyor çünkü sonunda kripto para biriminin finansal hizmetler endüstrisi ile aynı şekilde düzenleneceğine inanıyorlar. 

Uzun vadeli hedef, küresel bir bakış açısından ucuz, hızlı ve yüksek oranda ölçeklenebilir işlemler sağlayabilmesidir. Bu olduğunda, bir gün gerçek dünya finans sektörü ile kripto para birimi arasında bir köprü sağlayabilir.

Ethereum

Bilgisayar programcısı Vitalik Buterin, Ethereum’u tasarladı ve yarattı . Aslında daha önce Bitcoin için çalışıyordu. İnsanların akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin veren ilk blok zinciri projesi oldu. Sonuç olarak, Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, finansal işlemleri işlemekten çok daha fazlasını yapabilir. Üçüncü şahıs ihtiyacını ortadan kaldıran sözleşme anlaşmaları daha hızlı, daha ucuz ve daha verimlidir.

Ethereum, insanların jeton gönderip almasına izin veren bir blok zincirine sahiptir. Ethereum’un Ether (ETH) adı verilen bir kripto para birimi vardır. Resmi olarak, ihraç edilebilecek toplam ETH miktarına maksimum arz yoktur.

Ethereum

Ethereum ağı merkezi değildir, yani tek bir kişi veya otorite onu kontrol etmez veya herhangi bir merkez bankası veya ulus devlet tarafından desteklenmez. Bunun yerine, her işlem (akıllı sözleşmeler dahil) topluluk tarafından doğrulanır. İşlemleri onaylamaya yardımcı olmak için herkes bir cihazı Ethereum sistemine bağlayabilir. Karşılığında, ödül olarak ek ETH alabilirler.

Artık Cardano akıllı kontratının ve Ethereum akıllı kontratının ne olduğunu bildiğinize göre , ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümü, bugünlerde piyasada nasıl performans gösterdiklerini ele alacak.

Birincisi, Cardano hala gelişiminin ilk günlerinde. Ekip, dünyadaki en ucuz, en hızlı ve en ölçeklenebilir blok zincirlerinden birini inşa ettiklerini iddia ediyor. Hala gidecekleri uzun bir yol var ama son zamanlarda, Charles Hoskinson , Cardano’nun yaklaşmakta olan yükseltmelerini vurguluyor .

Artık bunu yoldan çıkardığıma göre, takımın blok zincirinin neler yapabileceğini iddia ettiğine bir göz atalım.

Cardano akıllı sözleşmesinin nihai amacı, kullanıcıların para gönderip almasına, akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmasına olanak tanıyan neredeyse anında ve ücretsiz işlemler sunabilmektir. Ürün tamamen yükseltildikten sonra, sınırsız işleme ölçeklenebilecektir. Bu şekilde, ADA’nın ağı kullanan daha fazla insanı olacaktır.

Cardano blok zincirini başka bir kullanıcıya para göndermek için kullanırken , her işlem normalde yaklaşık 5 ila 7 dakika sürer. Açısından bu işleyebilir kaç işlemler büyük bir iyileşme gözlenmekle gibi görünüyor. Ekip, 2017’nin sonlarında blok zincirinin saniyede 257 işlem gerçekleştirmesiyle sonuçlanan bir test yaptı. Ancak 10 Şubat 2021’de saniyede 452.700 işleme ulaştı.

grafik

Ethereum

Ethereum blok zincirini başka bir kullanıcıya para göndermek için kullanırken , her işlem normalde yaklaşık 16 saniye sürer. Bu oldukça hızlı, özellikle geleneksel ödeme sistemleriyle karşılaştırdığınızda. Aynı şehirde bulunan birine veya farklı bir ülkedeki birine para göndermeniz fark etmez, işlem süresi her zaman aynıdır. Halihazırda Ethereum, Cardano’dan çok daha hızlı işlemleri işleyebilir.

Ether işlem ücretlerine gelince, bu tamamen ağın ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır. Örneğin, ilk birkaç yılında, işlemler yalnızca birkaç sente mal olacaktı. Ancak daha popüler hale geldikçe bu arttı. Ortalama Ethereum işlem ücreti ilk kez 20 doları geçti. Yüksek işlem ücretleri, ağdaki yüksek talebin göstergesidir ve bu madenciler ve uzun vadeli sahipler için iyi bir haberdir (günlük olarak kullanmak isteyenler için değilse).

Ethereum ile ilgili bir başka sorun da, bir seferde işleyebileceği işlem sayısıyla çok sınırlı olmasıdır. Kripto para birimi endüstrisinde buna ölçeklenebilirlik denir ve bir ağın büyük miktarda etkinliği ne kadar iyi idare ettiğine bağlıdır. Coinbase’deki araştırmacıların belirttiği gibi , bu ölçeklendirme sorunları aynı zamanda “ağdaki diğer uygulamalarla etkileşim maliyetini artırarak , Ethereum’daki diğer tüm uygulamalar için ağda bir ‘trafik sıkışıklığı’ yaratıyor.”

Size bunun neden bir sorun olduğuna dair bir fikir vermesi için Visa saniyede maksimum 50.000 işleyebilir! Dahası, popüler kripto para borsası Binance saniyede 1,4 milyondan fazla işlem gerçekleştirebilir, bu nedenle Ethereum’un önünde uzun bir yol var. Neyse ki, Vitalik Buterin ve geliştirici ekibi bunun farkında ve daha sonra daha ayrıntılı olarak tartışacağımız birkaç çözüm üzerinde çalışıyorlar.

Artık iki projenin nasıl performans gösterdiğini bildiğinize göre, bu ‘Cardano vs Ethereum’ kılavuzunun bir sonraki bölümü işlemlerin nasıl doğrulanacağıyla ilgili!

Hangi Coin Daha Karlı

Bu Cardano vs Ethereum kılavuzunda, teknik analiz şu anda Cardano’da çok olumlu görünüyor. Ekip tarafından sık sık yayınlanan güncellemelerden yola çıkarak, Cardano yol haritasına sadık kalacak ve programa göre güncellemeleri yayınlayacak, bu nedenle şeylerin temel tarafında kötü haber sürprizleri olmamalı. Bu, 2021’deki Cardano ve Ethereum savaşında önemli bir faktör olacak.

Ethereum’un fiyatına gelince , baskın ruh hali yine de temkinli bir iyimserlik olmalıdır. Yazım sırasında fiyat 1652 $ idi ve 1960 $ rekorundan daha yüksek bir büyüme tamamen mümkün. Bu,% 18’lik (veya daha fazla) bir artış şansı anlamına gelir. Bununla birlikte, Ethereum 2.0 güncellemesinin gecikmeleri belirsizliği artırıyor.

Cardano mu yoksa Ethereum mu satın almalısınız? Genel olarak, ADA şu anda en azından kısa vadeli ve orta vadeli yatırımcılar için daha umut verici bir satın alma gibi görünüyor. Cardano’nun fiyatı 2 dolara kadar yükselebilirken, ETH için% 18 -% 20’lik bir artış mümkün görünüyor. Bununla birlikte, gerçek savaş, Ethereum’un nihayet yükseltmesini yayınlayana kadar beklemek zorunda kalacak ve PoS sisteminin Cardano’ya karşı nasıl rekabet ettiğini göreceğiz.

Cardano vs Ethereum tartışması olması zor bir konudur, ancak bunu baştan sona okursanız, muhtemelen iki blok zincirinin nasıl karşılaştırıldığını daha iyi anlayabilirsiniz. Bir kripto para birimi kuruldu ve diğeri zayıf durumda. Ethereum’un planlanan yükseltmelerinde bir başarı varsa, Cardano’nun etkisini bilmek de zordur. Ethereum saniyede binlerce işlemi işleyebiliyorsa ve hızını artırabiliyorsa, Cardano gibi diğer akıllı sözleşme platformları hızla önemsiz hale gelebilir.


Sorumluluk Reddi: Bu makalede ifade edilen görüşler  yalnızca tahmindir ve bu tahminler gerçekleşmeyebilir. Bu makaledeki hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Hiç bir konuda sorumluluk kabul etmemekteyiz. Tüm kullanıcıların kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalarını dileriz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

  Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir