Büyük yatırıp büyük kaybeden GameStop'un küçük yatırımcıları
Hisse SenetleriKüresel

Büyük yatırıp büyük kaybeden GameStop’un küçük yatırımcıları

Salvador Vergara, güvenlik görevlisi olarak çalışan bir GameStop mağduru. Kendisi GameStop hisse senedi almak için 20 bin dolarlık kredi çekmiş ve tüm parasını bu kağıda yatırmıştı. Şuan ise %80 düşüşte olan GameStop bu küçük yatırımcıya büyük bir zarar ettirmiş durumda.

Herkes GameStop kağıdını pumplayarak küçük yatırımcılar için bir zafer olarak görse de şuan çoğu küçük yatırımcı bu hisse senedinden zararla ayrılmış durumda.

GameStop’un değişken yolculuğu, hisseyi sosyal medya kaynaklı bir çılgınlıkla satın alan Bay Vergara gibi bireysel yatırımcıların portföylerine bulunuyor. Bu küçük yatırımcılar GameStop’un “YOLO” veya “sadece bir kez yaşarsınız” ticareti olduğunu söylüyor.

Ocak ayının sonundaki zirvesinde satın alanlar astronomik tırmanışına devam edeceğini iddia ettiler. Bazıları çökmeden önce paraya çevirirken , duygusal bağ yaşayıp veya biraz daha kazanabilirim düşüncesiyle kalanların portföyleri kırmızı renk  yakmakta.

Gamestop hissesi alan yatırımcı

FOTOĞRAF : FARRAH SKEIKY FOR THE WALL STREET JOURNAL

Virginia’da 25 yaşındaki bir güvenlik görevlisi olan Bay Vergara, genç emekli olmaya karar verdikten sonra dört yıl önce yatırım yapmaya başladı. Para biriktirmek için 1998 model bir Honda Civic kullanıyor, çok fazla pirinç yiyor ve babasıyla yaşıyor. Tasarruflarını çoğunlukla şu anda yaklaşık 50.000 $ değerinde olan çeşitlendirilmiş endeks fonlarında sakladı.

Daha sonra , Reddit’teki WallStreetBets sayfasının uzun süredir okuyucusu olan Bay Vergara, diğerlerinin GameStop hisseleri satın alma ve hisse senedinin muazzam yükselişi hakkında paylaşım yaptığını gördü.

Endeks fonu yatırımlarına dokunmak istemedi, bunun yerine bir kredi birliğinden% 11,19 faiz oranıyla kişisel bir kredi aldı ve GameStop satın alımının çoğunu finanse etmek için kullandı. Her biri 234 dolardan hisse satın aldı.

GameStop hisseleri, yıla 19 $ civarında başladı, Ocak ayının sonlarında yaklaşık 350 $ ‘a yaklaştı (ve gün içi ticarette neredeyse 500 $’ a ulaştı) ve ardından gerçek zamana geri dönmeye başladı. Hisseler Cuma gününü zirve kapanıştan% 85 düşüşle 52.40 dolardan kapattı.

Salvador Vergara (Algıya kapılıp hisse senedi alan güvenlik görevlisi) şöyle söyledi;

“1.000 dolara kadar çıkabileceğini düşündüm. Yapılması çok kötü olan bu aldatmacaya gerçekten inandım.”

Şirketin geri dönüşüne inandığı için hisseleri elinde tutmayı planladığını ve maaş çekini kişisel kredinin aylık ödemelerini karşılamak için kullandığını söyledi. Pandemi sona erdiğinde, memleketi Filipinler’e geri dönmeyi, birikimlerini sürdürmeyi ve bir hayır kurumu başlatmayı umuyor. Sözlerine ek olarak şunları dedi;

”GameStop kaybı bu planları yaklaşık altı ay öncesine götürdü.”

Bu arkadaşın hikayesi aralarından sadece birisi. Bu tarzda çok büyük zararlar yaşayan küçük yatırımcılar var. Bunlardan belki de bazıları psikolojik sorunlar yaşıyor olabilir. Borsada algı yaratmak işte bu sonuçları doğurabilir.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir