Büyük Bitcoin Ticaretinin %90'ı Çin’den Geliyor
Kripto Paralar

Büyük Bitcoin ticaretinin %90’ı Çin’den geliyor

Kripto pazarının bu kıtada ki hakimiyeti büyümeye devam ederken, piyasa kapitalizasyonun %42’si, genel merkeze sahip ilk 20 token Asya’da buluyor.

Araştırmalar üzerine Bitcoin Çin’de hala yasak ve BTC ülkenin işlem hacminin en önemli önemli kısmını kapsıyor. Bildiğimiz üzere dünyanın en kalabalık kıtası Asya dünyanın en büyük pazar payına ve balina faaliyetinde büyük ticarete sahiptir.

Çin, Kripto Alanında Büyük Bir Hakimiyete Sahip

Çin hükümeti ülkede BTC’nin yasak olduğunu resmî olarak defalarca belirtti. Buna açıklamalara rağmen Çin birincil kripto para biriminin gelişiminde dünya da en büyük ve önemli oyunculardan biri  olarak rol taşıyor.

Çin önceden de açıkladığı gibi Bitcoin has oranının %60’ından fazlasından sorumlu. Yani madencilerinde  çoğunluğunun bu ülke sınırları içerisinde olduğunu görüyoruz.

Messari (analiz şirketi) ülkenin hakimiyetini rakamlarla gösteren bir rapor çizelgesi hazırladı. Dünyanın en büyük üç borsasına ev sahipliği yapan Çin devasa kripto para geliştirme topluluklarına da sahiptir bun yanı sıra dünyanın en büyük madenci havuzunda baş rol olarak yine Çin’i görmek mümkündür.

Ancak makale, hükümetin sayısal varlık alanına yönelik “düşmanca anlatılsın” yerel yatırımcıların daha az bitcoin tutmasına neden olduğunu kabul etmiştir ve bu işler yerine daha büyük, daha sık işlemlere odaklandılar.

Ticaret hacmi açısından Çin’in dünya borsasındaki en büyük pazar payına sahip olmasını engellemedi.

Doğu Asya 10.000 Dolar‘ın üstündeki bütün hacimlerin %90’ına sahip olan daha büyük ticaretlerin hakimiyetinde. Doğu Asya uzun vadeli BTC varlıklarına daha fazla olduğu Kuzey Amerika’ ya oranla çok çeşitli varlıklarda daha fazla kısa vadeli işlem gerçekleştiriyor.

Sektöre önde gelen kişilere yönelik baskıların devam ettiğini altına basarak belirtmekte fayda var. 2020’de China Merchant Bank’ın kripto para faaliyetlerinde bulunan kullanıcılara ait banka hesaplarını dondurduğu üzere raporlar ortaya çıktı ve yetkililerin popüler takası araştırırken OKEx’in sahibinin gözaltına alındığı açıklandı.

Öte yandan Asya ülkesi, BTC,nin arkasında olan temel teknoloji Blockchain’ı önemli ölçüde kabul ediyor.

Başkan Xi, ülkeyi 2019 da teknolojide yatırımı attırmaya yönelik çağrışımlarda bulundu buda çeşitli yeni projelerle sonuçlandı.

Messari’nın belgesi ayrıca Asya kıtasındaki geliştiricilerin, yatırımcıların ve kullanıcıların davranışlarına yönelik daha geniş bir yaklaşım benimsedi.  Yukarıda belirtildiği gibi Çin hakimiyetin yanı sıra, bölgedeki Hindistan, Japonya, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur gibi ülkeler Kripto pastasında iyi bir rol aldı.

Asya’nın dünya nüfusun %60’ını oluşturduğunu göz önünde tutarsak, dünya genelinde altyapı şirketleri büyüyen pazara ulaşmayı çabalıyor. Asya’da geçtiğimiz yılın sonunda en büyük kripto tek boynuzlu attan altısına sahiptir.

Gazeteci Ocak 2021’in ortasındaki verilere dayanarak “ genel merkezi olan en iyi 20 keton projesinden, piyasa değerinin %42’si Asya’da bulunmakta” dedi.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir