Borsa İstanbul'da yeni rekorlar bekleniyor
Hisse Senetleri

Borsa İstanbul’da yeni rekorlar bekleniyor

Hazırlanan bir rapora göre 2021 yılında Borsa İstanbul‘un 2021 yılında yeni rekorlar kırabileceği yönde. BIST 100 endeksinin 1.900 seviyelerinin göreceği tahmin ediliyor. Tabi bu raporun seyri pandemi sürecine ve aşılamanın ne kadar başarılı olacağına göre şekillenebilir. Bunlara ek doların düşüşe devam edip etmeyecek olmasındadır.

Pandemi sürecinde bir çok şirketin çalışma prensipleri oldukça fazla değişti. Tabi şirketlerle birlikte küçük/büyük demeden yatırımcılarında yatırım yaptığı sektörler ve de yatırım şekilleri etkilendi.

Küresel hisse senetleri gibi yerli hisse senetleride değer kaybetti. Ama küresel hisse senetleri çok daha hızlı bir şekilde toparlanmaya başlayınca küresel hisse senetlerine yatırım seviyesinde artış görüldü. Yeni yıl için ise stratejistlerden yeni raporlar geldi.

Gedik Yatırım Strateji Raporuna göre pandemi sürecindeki aşılanma küresel anlamda iyice yayılmaya başladığı zaman küresel ekonomide hareketlenmelerin görüleceği ön görülüyor. ABD başkanı Joe Biden’ın yönetiminde şuanda yaşanan gerginliklerin az da olsa azalacağı düşünülüyor.

Bu raporlara göre ise Türkiye ekonomisinin 2021 yılı için %2,5 ile %4 arasında bekleniyor. Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kaybederek yıl sonunda Dolar’ın 8,20/8,30 bandında olabileceği tahmin edilmiş.

Borsa İstanbul’da yeni rekorlar bekleniyor

Ekonomik seviyenin tam istihdam seviyelerinde olmadığı göz önüne alınınca enflasyonun ilerleyen yıllarda risk oluşturabileceği değerlendiriliyor. Pandemi sürecinde ve daha öncesinden borçlanan ülkelerin düşük faizlerden dolayı bu yılda bir sorun teşkil edileceği düşünülmüyor.

Hazırlanan raporda ise şu tahminlerde bulunulmuş;

Bu potansiyel yavaşlamaya rağmen, ikinci çeyrekte olumlu baz etkisi nedeniyle çift haneli bir gayrisafi yurt içi hasıla büyümesi görülebilir.

Buna karşın, yüksek faiz ortamında iç talebin büyümeye desteğinin sınırlı kalmasını ve 2021 yılında büyümenin yüzde 2,5 civarında kalmasını bekliyoruz.

Öte yandan BIST 100 endeksine ilişkin hedefimizi de 1.350 puandan 1.750 puan seviyesine yükseltiyoruz. Yükseltilen endeks hedefimizdeki ana neden azalan risk primi ve beklenenden daha iyi devam etmiş olan şirketlerin faaliyet performanslarıdır.

Bu yıl için 2020’ye göre yüzde 25’lik bir net kar büyümesi, yüzde 18’lik Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar beklentimiz bulunuyor. Jeopolitik ve makro ekonomik öngörülebilirlik de ana katalizör olarak kalmaya devam edecektir.

2021 yılı 2020’ye göre daha olumlu geçeceği bekleniyor

Deniz Yatırım Araştırma tarafından hazırlanan Strateji Raporu’nda da ;

“2021’de global büyümenin gerek bir önceki yıldan devralınan baz etkisinin olumlu katkılarıyla gerekse salgınla mücadele sürecinde aşı faktörünün devreye girmesi dolayısıyla daha olumlu bir patikada seyretmesini bekliyoruz. Sektörler arasındaki ayrışma bir süre daha devam edebilir. Hizmet, turizm, havacılık gibi önemli istihdam kaynaklarında normale tam anlamıyla dönüş 2022-2023 dönemine yüksek olasılıkla sarkma riski taşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, küresel para politikalarının destekleyici duruşunun en erken senaryoda 2-3 yıl daha süreceği öngörüsünde bulunulurken, daha zayıf dolar fiyatlaması görülmesi için de önemli sebeplerin bulunduğuna işaret edildi.

Raporda, Türkiye ekonomisi açısından ise gerçek anlamıyla dengelenme sürecinin 2021 yılında gerçekleşebileceği öngörüsünde bulunularak, şunlar kaydedildi;

2021’de global başlıkların ortak noktası aşılama sürecinin kapsam ve hızı olurken, söz konusu tema bizde de yakından izlenmekle birlikte enflasyonun seyri ve para politikasına olan etkileşimi bir adım önde yer alacak.

Bu yıl için riskleri Türkiye ekonomisi açısından daha dengeli ve hatta aşağı yönlü görüyoruz. Türkiye adına mevcut pozisyonun korunduğu senaryoda, 2021’in 2020’ye kıyasla çok daha olumlu geçmesini bekliyoruz.

Bu kapsamda bu yıl büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini, turizmde toparlanmanın global pandemi koşullarındaki iyileşme beklentisine paralel hız kazanmasını bekliyoruz.

Enflasyon cephesinde yılın yüzde 11 seviyesinde tamamlanmasını öngörmekle birlikte, küresel emtia fiyatı yaklaşımında yukarı yönlü risklerin olması, yurt içinde gıda fiyatlarının nasıl seyredeceğine dair belirsizlik, kuraklık riskinin beklentilere dahil edilmesinde zorluk çekmemiz, kur geçişkenliğinin henüz tamamlanmadığını düşünmemiz ve ÜFE-TÜFE makasının Aralık 2020 itibarıyla 10 puanı aşması gibi nedenlerle riskleri yukarı yönde gördüğümüzü ayrıca belirtmek isteriz.

Bu raporun tamamına Denizyatirim.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir