BİTPAY ABD'YE 500.000 DOLAR CEZA ÖDEYECEK (BÜYÜK SUÇ)
Kripto ParalarKüresel

BİTPAY ABD’YE 500.000 DOLAR CEZA ÖDEYECEK (BÜYÜK SUÇ)

BİTPAY ABD'YE 500.000 DOLAR CEZA ÖDEYECEK (BÜYÜK SUÇ)

BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki bireylerle 2.100’den fazla işlemi kolaylaştırmakla suçlanıyor.

Kripto ödeme platformu BitPay, ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) ile 2.000’den fazla görünür yaptırım ihlali suçlamasıyla başa çıkıyor.

18 Şubat’ta yayınlanan bir yaptırım bildirimine göre , BitPay, Ukrayna’nın Kırım bölgesi, Küba, Kuzey Kore, Sudan, İran ve Suriye gibi yaptırım uygulanan yerlerdeki kişilerin ABD’deki insanlarla işlem yapmalarına izin verdiği iddiaları için 507,375 $ ödeyecek.

Suçlamalar kapsamında, BitPay’in maksimum 600 milyon doların üzerinde para cezasına çarptırılabileceğini, ancak OFAC‘ın bazı hafifletici faktörleri dikkate aldığını söyledi. Bunlar arasında, BitPay’in uyumluluk kontrolleri uygulaması, çalışan eğitimi, bir tanımlama hizmeti başlatması , yaptırım uygulanan bölgelerde IP adreslerini bloke etmesi ve gelecekte bu tür işlemleri kolaylaştırmasını önlemek için bir dizi başka adım atması yer alıyor. Ajans suçlamaları araştırırken BitPay OFAC ile işbirliği yaptı.

Bildirimde, “BitPay bu müşterileri taramak için yeterli bilgiye sahip olmasına rağmen, yaptırım uygulanan yargı alanlarındaki kişilerin BitPay’in tüccarlarıyla yaklaşık beş yıl boyunca dijital para birimi kullanarak işlem yapmasına izin verdiğinde, BitPay gerekli tedbiri göstermedi veya yaptırımlara uyum yükümlülüklerine özen göstermedi” denildi.

Olaydan hemen sonra yayınlanan bir bildiri, kripto para birimi şirketlerinin OFAC düzenlemelerine uymaları ve olası yaptırım risklerini izlemeleri gerektiği konusunda uyardı.

“Çevrimiçi ticareti kolaylaştıran veya yapan veya dijital para kullanarak işlemleri gerçekleştiren şirketler, OFAC yaptırımları tarafından yasaklanan, engellenen kişiler veya mülklerle iş yapmak veya yasaklanmış ticaret veya yatırımla ilgili faaliyetlerde bulunmak gibi yetkisiz işlemlerde bulunmamalarını sağlamaktan sorumludur. “dedi.

BitPay sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yabancı Varlık Kontrol Dairesi (OFAC) ile tam bir işbirliği yaptık ve bu sorunu çözdüğümüz için mutluyuz. Anlaşma, tüccarlarımız ve müşterileri arasında 2013’ten 2018’e kadar yaptırım uygulanan yargı alanlarından kaynaklandığı anlaşılan çok az sayıda işlemi (2.102) içeriyordu. Bu işlemlerin ortalama değeri 100 $ ‘dan az, toplam 128.582.61 $’ dır ve çevrimiçi barındırma hizmetleri ve oyun gibi endüstrileri içerir. OFAC, ihlallerin çok kötü olmadığını tespit etti. ”

Sözcü, işlemlerin o dönemde gerçekleştirilen toplam işlemlerin% 0,04’ünü oluşturduğunu ve şirketin o zamandan beri uyum programını geliştirdiğini söyledi.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir