Bitcoin'in %40'ına sahip olan balinalar piyasayı yönlendiriyorlar mı?
Kripto Paralar

Bitcoin’in %40’ına sahip olan balinalar piyasayı yönlendiriyorlar mı?

Bitcoin piyasasını yaklaşık 2500 hesap tarafından kontrol edildiği düşünülüyor. Bitcoin’in %40’ına sahip olan balinalar arasında iş birliği olduğu söylense de bunlar bir söylenti olmaktan ileri geçemiyor. Ama bazı balinaların iş birliği yaptığı doğru diyebiliriz.  Bu balinaların hangi ülkelerden olunduğu bilinmese de büyük Bitcoin ticaretinin %40’ı Çin’den geldiği düşünülüyor.

Bitcoin ne kadar büyük bir hacme sahip?

Bitcoin çoğu insan için güvenli bir liman olarak bilinmese de aslında insanların tedirginliği çok normal çünkü nispeten daha yeni bir yatırım amacı.  Bitcoin yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 doları gördü. Böylece piyasa değerinin 1 trilyon olmasında büyük fayda sağladı.

Büyük Bitcoin balinaları tek başına piyasayı olumlu veya olumsuz bir dalgalanmaya sebep olabileceği analistler tarafından düşünülmekte.

Bitcoin'in %40'ına sahip olan balinalar piyasayı yönlendiriyorlar mı?

Balina ve küçük yatırımcı davranış raporu

OKEX ve veri firması KAKİO arasındaki işbirliğine dayalı bir rapor, küçük yatırımcıların, profesyonel yatırımcıların ve balinaların yatırımlarını mercek altına aldı, kasım ayının son haftasında, rapor küçük yatırımcıların aktif olduğu sürekli olarak yatırım yaptığı fakat balinaların satış yaptığı bilgisi ele alındı ve bu küçük yatırımcıların piyasa düştükçe kısa ve orta vadede yatırımlarının bir değer kazanmamasına yol açtı ve bu durumdan dolayı küçük yatırımcıların zarara uğradığı fikrini öne sürdü.

yüksek olasılıkla küçük yatırımcıların bükük bir kısmı ilerleyen zamanlarda satacak ve fiyat geriledikçe büyük yatırımcılar bu Bitcoin’i ileri seviyeye taşımayı durduracak hatta bırakacaktı. Raporda bunları söyledi;

“Büyük tüccarlar, balinalar ve kurumlar, düşük fiyattan alım ve pahalıya satma işindedir. Yeni zirvelerde jeton almaya devam etmek ve onları daha da pahalı hale getirmek onların çıkarına değil. “ 

Ek olarak şunları da söyledi;

“Pazarı yönlendirmeye, perakendecileri panik içinde sarsmaya ve nispeten ucuz madeni para satın alma fırsatlarından yararlanmaya çalışıyorlar.” 

BİTCOİN balinaları, devasa bir Bitcoin varlıklarına erişmiş kişiler veya firmalardır. Bir kısmı 1000 Bitcoin miktarı olarak isimlendiriliyor. fakat fiyatlar çoğunlukla değer kazanınca bu rakam farklılık yaratıyor.

Bitcoin'in %40'ına sahip olan balinalar piyasayı yönlendiriyorlar mı?

Bitcoin’in piyasadaki olan miktarı

Şu ana kadar 21 milyonun Bitcoin arzının 18 milyonu bu zamana kadar çıkarılmış olması ,bu zamana kadar dolaşımda olanların değerine yardımcı oluyor. Bundan başka 5 milyon Bitcoin’in kaybolduğu ve bir değeri olmadığı tahminlerini ortaya koyarsak yüksek bir miktara sahip olanlar aktif olarak kullanmayı tercih etmeleri halinde  daha büyük bir güce erişiyorlar.

yeni bir yatırım limanı olan Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Bakamoto‘nun yaklaşık olarak 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu söyleniyor. Bitcoin’i yatırımcılara karşı sunduktan sonra bir sır gibi ortadan kaybolmasından bu yana Bitcoin hesaplarına dokunulmadı. İlerleyen zamanlarda bu cüzdanda bir hareketlenme yaşanırsa neler olacağı bir sır diyebiliriz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir