Bitcoin Neden Nijeryada 86 Bin Dolar?
Kripto ParalarKüresel

Bitcoin Neden Nijeryada 86 Bin Dolar?

Yatırımcılar kripto para borsalarındaki düşük fiyat farklılıklarına alışkındır fakat %70’lik bir fark kabul edilebilir mi?

2021’in başlangıcından bu yana, Bitcoin ( BTC ) fiyatı haftalık ve günlük olarak yeni zirveler peşinde koşuyor . 21 Şubat’ta BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.300 dolara ulaştı. Bununla birlikte ilginç olan bir diğer olay ise, birçok küresel kripto para birimi borsası mevcut olsa bile, BTC’nin fiyatının hala coğrafyaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebilmesidir.

Bu farklılıklar ilginç bir soruyu akıllara getiriyor: Bitcoin nasıl eşzamanlı olarak Malezya’da 53.047 $, Singapur’da 49.727 $, Hindistan’da 51.133 $ ve Nijerya‘da 86.000 $ ‘ın üzerinde işlem yapabilir ? Bunun nedeni, alıcılar ve satıcılar, vergiler veya düzenlemeler arasındaki geçici bir dengesizlik mi? Yoksa oyunda başka bir şey mi var?

Aşağıdaki websitesindeki verilerde de gösterildiği gibi, neredeyse her ülkenin dijital varlıklar için farklı değerlendirmeleri olduğundan dolayı, BTC için gerçekten belirlenmiş bir fiyat yoktur.

Websitesi : http://www.bitcoinpricemap.com/

Ne zaman olursa olsun, kripto para birimi fiyatları, döviz kurunu ayarladıktan sonra bile ülkeler arasında farklılık gösterecektir. Aslında, bazı ek alım veya satım baskısı tutarsızlıklar yaratabilir, ancak bu sürekli ve sabit değerlerde olmamalıdır.

Bitcoin Neden Nijeryada 86 Bin Dolar?

Büyük BTC fiyat farklılıklarına ne sebep oluyor?

Ancak bu olay, kripto para birimleri için yeni veya özel bir şey değil. Örneğin Exxon Mobil hisseleri Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Arjantin, Almanya, Meksika ve Swizz pazarlarında işlem görmektedir.

Bürokrasi ve millete özgü yasalar da dahil olmak üzere olayın farklı nedenleri olsa da, bunlar temelde aynı varlık üzerinde gerçekleşir. Bununla birlikte, döviz kurlarına göre ayarlandıktan sonra fiyatları genellikle farklılık gösterir.

Bununla birlikte, hisse senetlerinin aksine, kripto para birimlerinin aktarılması genellikle bir saatten az sürer ve saklama görevlilerine ve depo makbuzu yöneticilerine bağlı değildir. Dolayısıyla sınır tanımayan Bitcoin için büyük fiyat farklılıklarının nedeni devletlerin bir oyunu olamaz.

Öte yandan, birinin ABD veya Avrupa’da BTC’yi yeni satın aldığını ve% 6,5’lik farktan kar etmek için Arjantin’de satmaya istekli olduğunu varsayalım. Hiçbir alım satım ücreti olmasa bile, sonuç yerel para birimi olan Arjantin pesosu olacaktır.

Yine de, bu kripto parayı dolara veya avroya çevirmek gerekeceğinden işler daha karmaşık hale geliyor. Yurt içi kısıtlamalar, vergiler veya daha da kötüsü, yabancılar için farklı bir döviz kuru olabilir. Ayrıca, geleneksel döviz havaleleri hafta sonları yapılmaz ve genellikle bir veya iki iş günü sürer.

Beklendiği gibi, en yüksek BTC değerlemelerine sahip ülkeler, yatırım ve finansal özgürlük küresel sıralamalarında sürekli olarak düşük puanlar alıyor. Sıkı hükümet kontrollerinin yarattığı engeller ve vergiler, itibari para dönüşümü havale için ek risklere ve maliyetlere dönüşür. Tüm bunlar, kalan ülkelere kıyasla görülen farkalılıklara katkıda bulunuyor.

Sonuç olarak, çeşitli ülkeler arasında fiyatlandırmadaki bu tür farklılıklar, dijital varlığı para birimleri arasında dönüştürme ve ülkeler arasında kripto para göndermenin risklerini, bürokrasisini, vergileri ve verimsizliklerini temsil eder.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir