Banka Hisseleri Almak Mantıklı mı
Hisse Senetleri

Banka Hisseleri Almak Mantıklı mı?

Banka hisseleri, şeffaf yönetimleri sayesinde verdiği güven ile birlikte yatırımcılar tarafından sıkça sorgulanmaktadır. Banka hisseleri alalım mı?” sorusunu günlük hayatta sık sık duyuyoruz. Banka hisseleri, ülke çapında hem yerel hem de yabancı yatırımcı arasında sıkça talep ediliyor. Buna sebep olan birçok nedenin arasında en ilgi çekici olan ise bankaların şeffaf yönetimidir.

Genellikle, bankaların yaptığı her işlem kağıt üzerinde olarak bilinir. Bu durum, sonuna kadar doğrudur. Bankalar, kayıt dışı işlemler yürütemezler. Bu nedenle bilançoları gerçekleri barındırır.

Banka hisseleri, genellikle birlikte yükselip düşebilir. Çünkü, devlet bazında önemli bir karar alındığında bunu anında değerlendiren bankalar etkileri hemen görebilirler. Örneğin; faiz artırımı veya faiz düşüşü sırasında bankalar hızlıca tepki verirler. Genellikle bankaların şeffaf olarak bilindiğini herkes kabul etmektedir.

Banka Hisseleri Ne Zaman Alınır?

Banka hisseleri, genel anlamda bir grup altında incelenebilir. Ancak yalnızca ‘banka’ başlığı altında incelendiği için bütün bankaların hisseleri aynı verimliliğe sahip diyemeyiz. Bazı bankaların yönetim biçimi daha iyi olabilir. Bazı bankaların borçları daha iyi durumda görülebilir. Bu nedenle bilançoların incelenmesi gerekmektedir. Eğer bilanço konularında yetkinseniz KAP üzerinde bulunan verileri kesinlikle incelemelisiniz.

Banka hisseleri, genellikle kâr eder. Bu durumda temettü alınma ihtimali doğmaktadır. Fiyat kazanç oranı yüksek olan banka hisselerine daima göz atabilirsiniz. F/K oranı yüksek olan hisseleri almak daima mantıklı olabilir. Yüksek orana sahip olan hisseler,, banka hissesi ise uzun vadede çok mantıklı görünmektedir.

Bankalar, şeffaftır. Aynı zamanda piyasa hakkında da bilgi verirler. Bankalar, iyi yönetildikleri için gelecek hakkında anlamlı çıkarımlar yapabilirler.

Banka hisselerinin yönü, endeks ile birlikte seyredebilir. Eğer bir fon yapıp yalnızca banka hissesi alırsanız aynı oranda değer kazanıp kaybedebilirler. Borsalarda yalnızca belirlediğiniz bir banka hissesi alabileceğiniz gibi banka hisselerinin bulunduğu endeksi de alabileceğinizi biliyorsunuz.

Risk algınıza göre istediğinizi tercih edebilirsiniz. Yalnızca bir hisse senedini almanız halinde endeks değişimi sizi etkilemez. Endeks düşse dahi hissesine sahip olduğunuz hisse senedi artabilir. Eğer güvendiğiniz bir banka hissesi varsa bunu almanız mantıklı olabilir.

8 şubat 2021 tarihinde borsaya baktığımızda birçok hisse senedinin kendi değerinin üzerinde değerlendiğini görebiliyoruz. Yazıda vermek istediğimiz mesajlar ise günlük durumdan daha fazlasını içerir. Bu nedenle, bir hisseyi tavan fiyattan almak yerine taban fiyattan almanızı tavsiye ederiz. Düşük fiyattan aldığınız her hisse senedi, ciddi miktarda kâr sağlama potansiyelini içerir.

Banka hisse senetleri arasında geleceği parlak olarak görülen bazı senetler daima olacaktır. Bize düşen ise değerli hisse senetlerini bulmaktır. Yazımız içerisinde defalarca vurguladığımız üzere bankalar şeffaftır. Anlamlı okumalar yapıp iyi değerlendirmemiz halinde ciddi kazanç sağlayacak hisseleri bulabilirsiniz. Doğru zamanda yapılacak alımlar ile geleceğinizi kurtarabilirsiniz.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir