Avustralya VS Facebook savaşının kazananı Avustralya'mı oldu?
Küresel

Avustralya VS Facebook savaşının kazananı Avustralya’mı oldu?

Google ve Facebook’u içerik için medya şirketlerine ödeme yapmaya zorlayan Avustralya yasalarının mimarı Çarşamba günü zaferini ilan etti, ancak eleştirmenler Facebook‘u yatıştırmak için son dakika değişikliklerinin daha bazı haber kaynaklarına göre Big Tech’i tercih ettiğini söyledi.

Geçen hafta gergin müzakerelerin Facebook’un ülkedeki haberleri kesmesine yol açmasının ardından, Avustralya bir dizi teknik taviz verdi ve sosyal medya devi, yenilenen yasa tasarısı bu hafta yasalaşmaya başladığında haberleri geri getireceğini söyledi.

Avustralya VS Facebook savaşının kazananı Avustralya'mı oldu?

Facebook endişelerinin karşılandığını söylese ve muhalefet milletvekilleri daha medya oyuncularının gözden kaçabileceği konusunda uyardılar, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı Rod Sims pazarlık gücü dengesizliğinin düzeltildiğini söyledi.

Orijinal yasaların hazırlanmasına yardım eden Sims, Reuters’e, “Hükümetin yaptığı değişiklikler ya çok önemli olmayan ya da en azından Facebook’un zihninde belirsiz olan şeyleri açıklığa kavuşturmak için olan şeyler. Ne derlerse desinler, habere ihtiyaçları var. İnsanları platformlarında daha uzun süre tutar. Daha fazla para kazanıyorlar” dedi. 

Avustralya’nın en üst düzey antitröst düzenleyicisinin onayı, hükümetin katı yaklaşımının işe yaradığına ve benzer yasaları planladıklarını söyleyen Kanada ve İngiltere gibi ülkelere cesaret verebileceğine ilişkin argümanını destekleyecektir.

Diğer ülkeler, sözde Big Tech oyuncularını platformlarına trafik çeken bağlantılar için lisans ücretleri ve reklam geliri için medya şirketleriyle pazarlık yapmaya zorlayan yasalar çıkardı.

Ancak Avustralya, medya şirketleriyle yapılan müzakerelerin başarısız olması durumunda teknoloji devlerinin ödemek zorunda kalacağı oranları bir hükümet hakeminin etkili bir şekilde belirlediği ilk ülke olacak.

Son dakika değişiklikleri, başarısız görüşmeler ve devlet müdahalesi arasında fazladan iki aylık bir arabuluculuk dönemini içerir ve hükümete, Facebook’un “Avustralya haber endüstrisinin sürdürülebilirliğine önemli bir katkı yaptığını” kanıtlarsa bu süreçten çıkarılması için takdir yetkisi verir. .

Facebook’un küresel haber ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Campbell Brown, bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada, değişikliklerin ABD şirketinin hangi haberlerin varsa, platformunda çıkacağına karar verebileceğini ve zorunlu tahkimden kaçınabileceğini söyledi.

Ancak Sims, Facebook’un her zaman haber vermeyi bırakmakta özgür olduğunu ve müdahaleden kaçınmak için anlaşmaları kesmekte özgür olduğunu söyledi.

“Bu taşınması gereken bir rejim değil” dedi. “Facebook’u haberleri göstermeye zorladığımızı asla söylemedik.” diye belirtti. 

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Küresel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir