Avrupa hisseleri yeşil, teknoloji hisseleri ise kırmızı gözükmekte
Hisse SenetleriKüresel

Avrupa hisseleri yeşil, teknoloji hisseleri ise kırmızı gözükmekte

Avrupa hisseleri Çarşamba günü genel olarak yüksek açıldı, ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon korkularını geri püskürtmesine rağmen, zayıf bir Asya seansının ardından dünya hisseleri kırmızı renkte kaldı.

ABD Hazine getirilerindeki son artışların yüksek değerlemeleri baskı altına almasıyla, düşen teknoloji hisseleri Asya piyasalarını bir gecede aşağı çekti.

ABD Senatosu önündeki ifadesinde, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, artan getiri konusunda çok endişeli görünmüyordu ve Kongre’ye bunların piyasanın pandemik iyileşmeye olan güvenine dair bir açıklama olduğunu söyledi.

Avrupa hisseleri yeşil, teknoloji hisseleri ise kırmızı gözükmekte

10 yıllık ABD Hazine getirisi, Avrupa piyasalarının açılmasıyla yükselmesine rağmen, son bir yılın en yüksek seviyesinin altına geriledi.

UBS’nin küresel varlık yönetimi baş yatırım sorumlusu Mark Haefele, “Powell’ın yorumları, enflasyon beklentilerindeki artışın büyük olasılıkla geçici olduğu ve yüksek Hazine getirilerinin öncelikle ekonomik iyileşme ve reflasyon ticareti üzerindeki iyimserliği yansıttığı görüşümüzü güçlendiriyor” diye yazdı.

Avrupa’nın STOXX 600’ü erken ticarette 0843 GMT’de %0,1 arttı, Almanya’nın DAX’ı %0,4 arttı, ancak Londra’daki FTSE 100 %0,7 düştü.

49 ülkedeki hisseleri takip eden MSCI dünya hisse senedi endeksi, 16 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana %2.3 kaybederek %0.4 düştü.

ABD vadeli işlemleri Wall Street için daha zayıf bir açıklığa işaret ederken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq vadeli işlemleri art arda yedinci gün düşüş yaşadı.

Teknoloji hisseleri, artan getirilere karşı özellikle hassastır, çünkü değerleri büyük ölçüde gelecekteki kazançlara dayanır ve bu, tahvil getirileri yükseldiğinde daha derin bir şekilde iskonto edilir.

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid müşterilere yazdığı bir notta şu cümleyi kullandı;

“Bazı yerlerde bir balonun içinde olduğumuzdan, teşvik kontrollerinin bir noktada buna daha fazla ateş açacağından şüpheleniyorum, ancak risk varlıkları, yapısal kökleri olup olmadığına bakılmaksızın, daha yüksek getiri ve enflasyon riskiyle sürekli olarak boğulacak. ”
COVID-19 piyasasındaki çöküşün başlamasından bir yıl sonra, finans piyasası katılımcıları genellikle aşıların piyasaya sürülmesi, kilitlenmelerin sona ermesi ve ekonomilerin yeniden açılması olasılığı konusunda iyimserdi.

Federal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, güçlü ihracat ve sağlam inşaat faaliyetinin Alman ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde beklenenden daha güçlü bir şekilde %0,3 oranında büyümesine yardımcı olduğunu söyledi ve daha önceki bir tahmini revize etti.

ABD tüketici güveni Şubat ayında arttı ve İngilizler, hükümetin kısıtlamaları gevşetme planları yaptıktan sonra yabancı tatiller için rezervasyon yaptırmak için acele ettiler. Ancak AB hükümet liderleri Perşembe günü, blok içinde zorunlu olmayan seyahatler üzerindeki kısıtlamaları sürdürme konusunda anlaşacaklar.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir