amm nedir
GenelKripto Paralar

AMM Nedir ? ( Automated Market Maker )

DeFi furyası ile birlikte adını duymaya başladığımız birçok yeni terim bulunuyor. Bunlar arasında en çok karşımıza çıkanlardan biri AMM’ler (Automated Market Maker). Peki AMM nedir?

AMM Nedir ?

AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı); Merkezi olmayan bir borsa (DeFi) olarak, mevcut varlıkları fiyatlandırmak için matematiksel formüller kullanan otomatik bir piyasa yapıcıdır. Belirli bir fiyatlandırma stratejisi kullanarak geleneksel sipariş defterlerinin kullanılmamasını sağlar. AMM, otomatik piyasa yapıcı olarak tanımlanabilir. Geleneksel piyasa yapıcı modeline rakip olarak ortaya çıkan AMM modeli, merkezi olmayan borsalar tarafından kullanılıyor.

AMM çözümü, geleneksel borsa yapısındaki pano yapısını tamamen değiştiriyor. Yönetilen likidite havuzu sayesinde limit emirleri ortadan kalkıyor. Sistem algoritmayı geçiyor . Sistem şu anda farklı merkezi olmayan borsalarda kullanılıyor ve çok popüler hale geldi. Uniswap, SushiSwap, Curve ve Balancer gibi borsalar aktif olarak AMM çözümlerini kullanıyor. Tabii bu borsaların da AMM kullanımında bazı farklılıkları var.

İki Farklı AMM Modeli Var

Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıların iki farklı ana modeli vardır. Bunlardan biri, profesyonel piyasa yapıcılar tarafından oluşturulan likidite havuzudur. Bu noktada herkes likidite havuzuna likidite sağlayamıyor. Başka bir modelde, sistem aslında bir algoritma tarafından kontrol edilir. Bu AMM modelinde herkes likidite havuzuna katkıda bulunabilir.

Kyber Network

Kyber Network, yukarıda bahsedilen profesyoneller tarafından yönetilen AMM modelinin örneklerinden biridir. AMM modelinin ilk örneklerinden birini 2018 yılında hayata geçiren Kyber ekibi, kendi platformunda kendi ekibiyle veya profesyonel piyasa yapıcıların huzurunda bir likidite havuzu oluşturdu. Bu nedenle Kyber likidite havuzuna katılmak ve likidite sağlamak isteyen kişiler dahil edilememektedir. Kyber’de listelenen token fiyatları, ağ dışında Oracle çözümleri tarafından sağlanmaktadır. Bu noktada volatilitenin yüksek olması durumunda piyasa yapıcı likidite havuzunu tam olarak kontrol edebilmektedir.

Uniswap

Uniswap’ta durum çok farklı, Uniswap son dönemde şimdiye kadarki en önde gelen merkezi olmayan borsa. Uniswap, tamamen algoritmik bir AMM yapısına sahiptir ve Eylül 2019’dan beri kullanıcılarına hizmet sunmak için bu yöntemi kullanmaktadır. Bu şekilde, dileyen herkes tokenlerini Uniswap likidite havuzuna katkıda bulunmak için kullanabilir. Kyber Network’ün aksine, Uniswap akıllı sözleşmeleri kontrol edilemez veya değiştirilemez. Token işlemleri aslında havuzdaki iki token üzerinden gerçekleştirilir.

Son zamanlarda, Uniswap kendi yönetişim tokenleri yayınladı ve bu tokenler platformda ticaret yapan ve likidite havuzuna katılanlara dağıttı. Bu nedenle, merkezi olmayan borsalar popülerliklerini artırmış ve işlem hacmi ve likidite açısından rakiplerinin çok önündedir. Bazıları geleneksel piyasa yapıcı modelinin önemli bir alternatifi olan AMM modelinin geleneksel piyasa yapıcı için büyük bir tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Bu yazımızda sizlere AMM Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? ve bunları detaylıca açıkladık. Kripto Paralar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir