Affirm hisse
Hisse Senetleri

Affirm halka arza açılırken hedefi 9 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmak

2012 yılında kurulan, finansal teknoloji şirketi olan Affirm S-1/A belgesinin paylaşımını yaparak halka arza çıkacağının haberini vermiştir. Halka arz ile beraber 8 milyar dolarlık en az bir değerleme hedefi olduğunu belirtmiştir.

Affirm 2017 senesinin aralık ayında online alışverişlerde taksitli ödeme olanağını sunan bir girişim yapmıştır. Bu girişim 200 milyon dolarlık büyük bir yatırımı da içerisinde barındırmıştır.

Max Levchin

Bu büyük girişimin sahibi olan şirket halka arz için gerekli olan S-1 /A belgesini paylaşmıştır. Bu belge paylaşımı ile beraber halka arzının olacağı kesinleşmiştir. Firma Aralık ayında halka arzda hisse senedi fiyatlarının da ne kadar olacağı konusunda bilgilendirme yapmıştır.

Affirm şirketinin halka arz öncesi yapmış olduğu paylaşımlarda hisse senedi fiyatlarının da ne olacağı konusunda bilgi vermiştir. Şirketin hisse senetlerinin 33-38 $ arasında olması beklenmektedir. Affirm şirketinin halka arzının gerçekleşmesi ile birlikte şirketin hisse senedi değerleri de tam olarak belirlenecektir. Yaklaşık olarak çıkacak değerler de şirketin belirtmiş olduğu değerler arasında olacaktır.

Affirm şirketinin paylaşmış olduğu hisse senedi değerlerinden yola çıkılacak olunursa da şirket değerlemesinin 8.1-9.4 milyar $ arasında bir değeri olacağı anlaşılmaktadır. Fakat şirketin halka arz için paylaşım yaptığı S-1/A bölgesinde hisse senedi opsiyonlarında ve sınırlı hisse senedi birimleri de işin içerisinde bulununca şirketin değerinin 11 milyar $’dan daha yüksek bir değeri ulaşabileceği düşünülmektedir.

S-1/A Belgesi ile finansal değerlerin arzından sonra 2020 senesinin üçüncü çeyreğinde Affirm şirketi 174 milyon $ gelir ve 15 milyon $ net zarar yapmıştır. 2020’den 2019 senesine şirketin dönemsel hareketlerine bakıldığında ise şirketin 88 milyon $ gelirinin ve 31 milyon $ zararının olduğu görülmektedir.

2019 senesinin Nisan ayında şirket en çok yatırım derlemesini 2.9 milyar $ seviyelerine taşımıştır. 2020 yılının Eylül ayında 50 milyon dolarlık bir yatırım alan şirket hisselerini ise 19,93 $’dan satışını yapmıştır. Affirm şirketinin bu verileri PitchBook’un verilerinden alınmıştır.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir