2020'de e-ticaret sitelerinin büyüme oranları tavan yaptı
Genel

2020’de e-ticaret sitelerinin büyüme oranları tavan yaptı

2020 yılında e-ticaret sitelerinin büyüme oranları hiç olmadığı kadar arttı. Bu artışa birçok kişi şaşırıyor, çünkü Pandemi süreci oldukça sancılı geçiyor ve birçok işletmecinin kabusu olmaya devam ediyor. Amerika, Kanada, Almanya ve daha birçok ülke küçük işletmeleri korumak için büyük paralar harcadı ve harcamaya devam ediyor.

Ancak ticaret modelini online satış üzerine kuran firmalar için bu durum geçerli değil. Sanılanın aksine pandemi süreci bu tipteki firmalar için büyük bir gelir kapısı olmuş durumda. Sadece dev firmalar değil, bazı küçük işletmeler için de durum böyle. Perakende siteleri veyahut da sosyal medya üzerinden satış yapan online market zincirleri bu durumdan memnun.

E-Ticaret Büyüme Oranları 2020

E-ticaret şirketlerinin büyüme oranları 2020 yılı içerisinde çift haneli rakamlara ulaştı. Getir ve BanaBi gibi uygulamalarda ciddi sipariş artışları olurken bu potansiyeli gören A-101 gibi market zincirleri de kendi sipariş ağlarını oluşturdu. Pandemi ve karantinaların sürmesiyle beraber 2021 yılında da bu artışın katlanarak devam etmesi bekleniyor, ayrıca kullanıcılara online market üzerinden erzak siparişi alışkanlığı kazandıran bu hizmetlerin uzun vadede karlı çıkacakları çok açık.

GittiGidiyor ve Hepsiburada gibi perakende siteleri üzerinden satış yapan küçük esnaflar da kazançlarını arttırmış durumda. Herkesin evlerine kapanması internetten yapılan siparişlere ciddi oranda katkı sağladı; özellikle spor aletleri ve elektronik ürünlerin siparişlerinde büyük artışlar oldu.

Devlerde Durum Ne?

eBay, Amazon ve AliExpress gibi devlerde de durum benzer. Firmalar 2020 yılının son çeyreğinde hiç olmadığı kadar büyüdüler. Özellikle Amazon gibi her ülkeye kendi ağ altyapısını kuran markalarda bu gelişme çok daha büyük yaşandı. Uluslararası siparişlerde ciddi aksaklıklar olduğu için ülkeler arası ticaretlerde bir süre durgunluk gerçekleşti, ancak firmaların bulundukları ülkeye yaptığı ticaretler bu açığı kapattı.

Biriken taleple beraber yurt dışı ticaretinin durması da bir bakıma gidişatı olumlu etkiledi. Ülkeler arası ticaret imkanın açılmasıyla beraber taleplerde patlama yaşandı ve e-ticaret siteleri çok daha fazla sipariş almaya başladılar.

Gelecek Sene Durum Ne Olacak?

Uzmanlar aşı sürecinin 2021 Mayıs ya da Haziran ayına kadar süreceğini söylüyor. Bu bağlamda otoriteler online marketlerdeki talep artışının 2021 yılının üçüncü çeyreğine kadar devam edeceği görüşünde. Bu süre zarfında firmalar iş ağlarını ve koordinasyonlarını arttırarak hizmetlerini de geliştirmeye devam edeceklerdir.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir