2020 Yılında En Çok Büyüyen Şirketler ve Hisseler
Hisse SenetleriKüresel

2020 Yılında En Çok Büyüyen Şirketler ve Hisseler

2020 yılında en çok büyüyen şirketler genellikle teknoloji alanındaki firmalar oldu. Ekonomi ve piyasalar için de oldukça hareketli geçen 2020, hiç olmayacak değişikliklere yol açtı ve ancak üniversitelerde teorik olarak okutulabilecek olan şartların gerçek hayata yansımasıyla muazzam bir deneyim yaşattı.

2020 Yılında En Çok Büyüyen Şirketler

Güzel umutlarla başlayan, iyi devam eden ancak pandemi süreciyle beraber hayatımıza damga vuran 2020 yılı geride kaldı. Özellikle Covid-19 süreciyle beraber birçok firmanın ciddi zararlara uğradığı bu sene, aslında birçok firmanın da yükselişine ev sahipliği yaptı. 2020 yılında en çok büyüyen şirketler ve hisseler yazımızda da büyük genişleme gösteren markalara göz atmak, şimdiki durumlarını analiz etmek ve yaşadıkları süreci değerlendirmek istiyoruz.

Square

Square

Ödeme kolaylığı ve ödeme çözümleri alanına yoğunlaşan Square 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden bir tanesi oldu. Son beş senede gelirlerini %41 oranında genişleten marka geçtiğimiz çeyrekte de satışlarını %140 oranında arttırarak kendi çapında bir rekora imza attı. Üçüncü çeyrekte toplamda 794 milyon dolarlık brüt kar yapan firmada bu karın en geniş kısmını online ödeme sistemleri kapsıyor. Özellikle, ülkemizdeki Papara benzeri, Cash App adlı uygulamalarından bu gelirin toplamda 385 milyon dolarlık kısmı gelmiş durumda. Firmanın hızla genişleyeceğini öngören sermayedarlar için bu durum ciddi bir kazanç yarattı.

Amazon

Amazon

2020 yılının e-ticaret firmaları için oldukça olumlu geçtiğini söylemiştik, elbette bu sürece Amerikan devi Amazon da dahil oldu. Her ülkedeki kargo altyapısını çok iyi kuran, depo altyapısında minimum insan gücü barındıran ve bütün müşterilerinin güvenini toplayan Amazon için Covid-19 süreci diğer firmalara nazaran çok sert geçmedi. Amazon, oluşturduğu bu güven ortamıyla, sene içerisinde en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden oldu. Halihazırda da koronavirüsü sürecinde sermayedarların yoğunlukla Amazon ve benzeri e-ticaret sitelerine yönlendiği bilinen bir gerçek.

NetEase GAMES

NetEase

2021 senesinde birçok sermayedarın gözü online oyun şirketi NetEase üzerinde olacak. Son beş yılda %38’ten fazla genişleme gösteren şirket geçtiğimiz senenin son çeyreğindeyse %28 oranında genişleme gösterdi. Covid-19 sürecinde insanların oyunlara daha çok yönelmesiyle oluştuğu düşünülen bu büyüme sermayedarların da bir hayli ilgisini çekti, 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden birisi de böylelikle NetEase oldu. Portföyünde Harry Potter, The Lord of The Rings, Pokemon ve Diablo gibi markaları bulunduran firmadan da 2021’de aynı performans bekleniyor.

Nautilus

Nautilus

Nautilus, ev odaklı tasarlanan, yüksek bütçeli egzersiz bisikletleri üreten bir firma. Evde spor yapmak isteyenlerin favori tercihlerinden birisi olan Nautilus, koronavirüsü sürecinde gelirlerini de %152 oranında arttırmış durumda. Virüs nedeniyle insanların evlerinde boş kalması ve spor yapmak istemeleri bu durumun en net sebebi olarak yorumlanıyor. Yüksek genişleme oranı ve piyasadaki algısıyla Nautilus, 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden bir tanesi oldu. İnsanlar her ne kadar salgın kaynaklı genişlemelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini bilse de firmanın ürün gamına ve kalitesine güvenerek yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. U.S. News & World Report’un hazırladığı rapora göre de 2021 için alınabilecek en iyi 10 hisse arasında Nautilus gösterildi.

Alibaba Grubu

alibaba

Tıpkı Amazon gibi e-ticaret’e yönlenmiş olan Çinli dev Alibaba da pandemi sürecinden sağlam ayrıldı. İnsanların eve kapandığı günlerde daha fazla online alışveriş yapması Alibaba Grubu’na da oldukça olumlu yansıdı. Portföylerini sadece ABD firmalarından ibaret kılmayan sermayedarlar için de Çin merkezli Alibaba en iyi alternatiflerden birisi haline geldi. Halihazırda sektöre ilgisi olan hemen hemen herkesin takip ettiği marka, pandemi süreciyle beraber farklı tipteki sermayedarları da kendisine çekmeyi başardı. 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden olan Alibaba Grubu, geçtiğimiz senenin son çeyreğinde cirosunu %30 oranında arttırdı. Firmanın bütün dünyaya sağladığı alışverişinin genişliğini düşünürseniz bu oranın da oldukça fazla olduğunu fark edeceksiniz.

Fiverr International

Fiverr International

Geçtiğimiz sene ünlü freelancer sitesi Fiverr’ın da gelirleri katlanarak arttı. Evden iş yapan kimselerin daha fazla vakit bularak Fiverr benzeri freelancer markalarıyla çalışması, evden iş vermeye çalışanların da daha fazla iş gücü için Fiverr gibi uygulamaları kullanması bu durumun en net sebebi oldu. 2020 yılında en çok büyüyen şirketler ve hisseler arasına giren Fiverr, senenin son çeyreğinde %88 oranında genişleme yaşadı. Firmanın artan yüksek taleple beraber 40 kattan fazla satış yaptığını ve hisse senetlerinde %750 oranında artış yaşadığını da hatırlatalım. Covid-19 süreciyle beraber birçok kişiye freelance alışkanlığı kazandıran Fiverr’ın bu sene de aynı performansa devam etmesi bekleniyor.

Editas Medicine

Editas Medicine

2020 yılında en çok büyüyen şirketler ve hisseler arasında ünlü medikal firması Editas Medicine da bulunuyor. Teknolojiyle sağlığı birleştiren firmaya birçok sağlık sermayedarı tarafından ciddi paralar akıtıldı. ABD Gıda ve İlaç Bakanlığı’na başvuran firma bu sene çocukluk çağında başlayan körlük ve orak hücre tedavisinde ciddi çalışmalara başlayacak. 5 milyar dolarlık firmanın bu sene birçok hastaya umut olması bekleniyor.

iRobot Corp

iRobot Corp

1990 senesinde kurulan ve 30 senedir sektördeki varlığını sürdüren iRobot Corp en iyi sıçrayışını bu sene gerçekleştirdi. Ev temizleme ürünleri odaklı olarak ticaretini sürdüren firma kendi alanında 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden bir tanesi oldu. Firmanın satışlarına önderlik eden iki ürün de Roomba otomatik vakumlu robot süpürge ve Braava otomatik zemin paspası olarak biliniyor. Tüketicilerin pandemi süreciyle beraber ev temizliklerine çok daha fazla önem vermesiyle birlikte geçtiğimiz senenin son çeyreğinde firma %43 oranında gelir artışı yaşadı. Otoriteler firmanın önümüzdeki 5 sene içerisinde 16 kat daha fazla genişlemesini öngörüyorlar.

Twitter

Twitter

İnsanların evlerine kapanması elbette ki sosyal medya kullanımını etkiledi. Facebook ve YouTube gibi servislerin bile yoğunluktan dolayı yer yer bağlantı sorunları yaşattığını hepimiz biliyoruz. Kullanıcı sayısı bir hayli artan sosyal medya devleri haliyle daha çok reklam ve daha çok kazanç almaya başladı. 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden birisi olan Twitter bu konuda amiral gemi firmalardan bir tanesi. Sermayedarların halihazırda uzunca bir süredir gözdesi olan Twitter, geçtiğimiz senenin son çeyreği itibariyle de bu gözdeliğini daha da arttırdı. Firmanın bu sene reklam gelirlerini %21 oranında arttırması bekleniyor.

Roku

Roku

Yayın platformu Roku, her ne kadar kar getirmese de, ciddi yatırımlar almaya devam ediyor. Pay sahipleri markanın uzun vadede çok ciddi karlar yapacağına ve ciddi genişleme gerçekleştireceğine inanıyor. Bu bağlamda 2020 yılında en çok büyüyen şirketlerden ve hisselerden birisi olan Roku, özünde kısa vadeli oyuncular için hiç iyi bir seçenek değil. Otoriterlerin yaptığı yorumlara göre firma en iyi ihtimalle 2022 yılı içerisinde kar yapmaya başlayacak. Warner Bros’un ünlü yayın platformu HBO Max ile de anlaşan Roku, emin adımlarla sektördeki ilerleyişini sürdürüyor.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir