Google, en iyi yapay zeka araştırmacısı Margaret Mitchell'i kovdu
Genel

Google, en iyi yapay zeka araştırmacısı Margaret Mitchell’i kovdu

Google, şirketin etik AI ekibinin kurucusu ve eski eş başkanı Margaret Mitchell’i kovdu. Mitchell bir tweet ile haberi duyurdu.

Google, Mitchell’in kovulduğunu TechCrunch’a yaptığı açıklamada doğruladı; Google şunları söyledi:

Bu yöneticinin davranışını gözden geçirdikten sonra, iş açısından hassas gizli belgelerin ve diğer çalışanların özel verilerinin çalınmasını içeren güvenlik politikalarımızın yanı sıra davranış kurallarımızın birden fazla ihlali olduğunu doğruladık.

Axios’a göre, Google’ın Dr. Timnit Gebru’ya kötü muamele örneklerini bulmak için otomatikleştirilmiş komut dosyalarını kullandığı için Ocak ayında AI etikçisi Margaret Mitchell’in kurumsal erişimini iptal ettiği bildirildi . Gebru, Google istifa ettiğini iddia ederken Google’dan kovulduğunu söylüyor.

Mitchell, bu ayın başlarında, kurumsal e-posta erişiminin kesildiği gün Google’ın basın ekibine gönderdiği e-postayı yayınladı . E-posta, Gebru’nun işten atılması ve bunun ” yapay zeka sistemlerimizin yanlış ellere geçtiğinde ıslanma eğiliminde olduğu ırkçılık ve cinsiyetçiliğin aynı temelleri tarafından beslendiği ” hakkında konuştu.

Mitchell’in burada tamamını okuyabileceğiniz mektubu, Dr. Gebru’nun Google’dan ayrılmasına neden olan oyundaki farklı fikirleri ve yapıları detaylandırıyor. Mitchell, Gebru’nun başına gelenlerin “modern teknolojinin merkezinde yer alan aynı öngörü eksikliğinden kaynaklanıyor gibi göründüğünü ve bu nedenle de sorunun bir örneğini teşkil ettiğini” savunuyor.

Google Margaret Mitchell

Mitchell ek olarak şunları söylüyor:

Ateş etme, yapay zeka sistemlerimizin yanlış ellere geçtiğinde ıslanma eğiliminde olduğu ırkçılık ve cinsiyetçiliğin aynı temelleri tarafından körüklenmiş görünüyor. Dr. Gebru’nun nasıl kovulduğu iyi değil, bu konuda söylenenler doğru değil ve buna yol açan ortam iyi – ve değil – iyi değil. Jeff Dean ve Megan Kacholia’nın eylemlerinin sorumluluğunu almadığı her an Dr. Gebru’nun bu şekilde davranılmayı hak ettiği korkunç mesajı kasıtlı olarak göndermek istercesine şirketin bir bütün olarak sessizce beklediği başka bir andır. 

Akranlarından aşağımış gibi muamele gördü. Mantıksız (ve daha kötüsü) karikatürize edilmiş. Araştırma yazıları halka açık olarak barın altında tanımlandı. Bursu alenen yetersiz olduğunu ilan etti. Kayıt için: Dr. Gebru, tamamen uygunsuz bir şekilde, yoğun bir saygısızlıkla muamele gördü ve bir özürü hak ediyor. 

Mektup, gelişen teknolojiye yönelik etik yapay zeka yaklaşımını, Mitchell’in nasıl liderlik ettiğini ve ardından etik AI ekibini Gebru ile birlikte yönettiğini ve sonuçta ne olduğunu tartışmaya devam etti. Mitchell, önümüzdeki yıl içinde, “ayrıcalıklı ve güçlü konumdaki bizlerin” “dünyanın önde gelen bilim adamlarından birinin değerini düşüren adaletsiz bir sistemin parçası olmanın rahatsızlığını kabul etmesini ve buna benzer bir şeyi saklamasını istediğini söyledi tekrar oluyor.”

Axios’a göre , bugün erken saatlerde Google, Gebru’nun çıkışıyla ilgili araştırmasının sonuçlarını dahili olarak açıkladı . Şirket bulduklarını açıklamadı, ancak Google’da çeşitliliği ve kapsayıcılığı artırmak için bazı yeni politikalar uygulayacağını söyledi.

Bu bilgiler kaynak tarafından kaynak alınmıştır.

 

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Daha :Genel

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir