100.000 $ değerindeki Bitcoini cüzdanına aktarırken kaybetti
Kripto Paralar

100.000 $ değerindeki Bitcoini cüzdanına aktarırken kaybetti

Bir Bitcoin yatırımcısı, cüzdan transferi sırasında Bitcoin’de 100.000 $ ‘dan fazlasını nasıl kaybettiğiyle ilgili hikayesini paylaştı. 

Reddit’te yayınlanan ifadeye göre, “Onnar” olarak bilinen kripto kullanıcısı, cüzdanını Yılbaşında aldığı yeni bir bilgisayara transfer ederken 2,6 BTC’ye erişimini kaybettiğini iddia etti.

Yalnızca işle ilgili konularda kullanmak istediği eski bilgisayarının sabit diskini sildi. Cüzdanının özel anahtar şifrelerini şifre yöneticisinde kayıtlı olduğunu düşünüyordu. Ancak, cüzdanın özel anahtarlarına erişmek için gereken şifreleri saklamak için kullandığı şifre yöneticisini kontrol etmedi.

Onnar, özel anahtarlarının yedeklerini ayrı konumlarda depolanan iki USB sürücüsünde zaten şifrelediğini açıkladı. Daha sonra her şeyin düzgün şekilde depolandığını doğrulamak için USB sürücülerinden birini bilgisayara taktı ve daha sonra bunun yeterli olmadığını anladı.

Kripto para kullanıcısı yeni bilgisayarında cüzdanının daha güvende olacağını düşünse de başına gelen bu olayı tahmin dahi edemeyeceğini ve Her şifresini şifre yöneticisine kaydettiğini ve bu şifrenin orada olmamasına imkan dahi vermediğini belirten Onnar, bu olaya hala inanamadığını söyledi.

Cüzdanının özel anahtar şifresini yazması gerektiğinde ise şifre yöneticisini açıp orada şifreyi görmeyince kısa bir şok geçirdiğini söylüyor ardından ise USB belleklerinde ise şifrenin olmadığını görünce 30 dakika boyunca aynı işlemi tekrarladığını ama bir yere varamadığını açıklamış.

Onnar, şifrelerin şifre yöneticisinde otomatik olarak kaydedildiğini sandığını belirtti ama bunun böyle olmadığını başıma bu olay gelince anladığını söyledi. Bu olaydan dolayı da sadece bir kişinin suçlu olduğunu onunda kendisinin olduğunu açıkladı.

Kripto Para cüzdan güvenliği

Sizde bu olaydan yola çıkarak her zaman cüzdan şifrenizi en az 2-3 yerde saklamanız gerektiğini anlamışsınızdır umarım. Onnar’ın düştüğü bu durum kötü olsa da bu durumdan daha kötü olayların olduğu mesela kripto virüsler (Kripto cüzdan anahtarı kopyaladığınızı anlayan virüs eğer bilgisayarınızdaysa o anahtarı değiştirip virüsün yapımcısının cüzdan anahtarını koyuyor.) Sizde Kripto parayı gönderdiğiniz adresi göndereceğiniz adres sanaraktan yapıştırıp gönderiyorsunuz.

Bu gibi durumlar için mutlaka kopyaladığınız anahtarı yapıştırdığınız zaman kontrol etmeyi unutmayınız. Bu virüsün oyununa gelip çok miktarda zarara uğrayan insan var  kendi ağızlarından yaptıkları açıklamaya okumanızı veya dinlemenizi tavsiye ederiz.

Ne düşünüyorsun?

İyi!
0
Kararsız
0
Saçma gibi
0
Emre B
Selamlar, yatırım hakkında her şeye olan ilgimden dolayı gördüğüm kritik ve güncel haberleri burada paylaşıyor olacağım.

    Hoşunuza Gidebilecek Yazılar

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir